Սիրիայի քրդերը հայտնել են թուրքական ուժերն Աֆրինից հետ շպրտելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քրդական «ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերը» (ԺԻՈՒ) հունվարի 21-ին հայտարարել են, որ թուրք զինվորականներն ստիպված են եղել նահանջել Սիրայի Աֆրինի շրջան մուտքի փորձի ժամանակ։ Այս մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով  ԺԻՈՒ-ի ներկայացուցիչների հայտարարությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Աֆրինում ԺԻՈՒ-ի ներկայացուցիչ Բիրուսկա Հասաքի խոսքով՝ թուրքական ուժերը հետ են շպրտվել թեժ բախումներից հետո։ ԺԻՈՒ-ի մեկ այլ ներկայացուցիչ Նուրի Մահմուդին հայտարարել է, որ «Աֆրինի դեմ Թուրքիայի բոլոր ցամաքային ռազմական գրոհները հետ են մղվել, և նրանք (զինվորականները) ստիպված են եղել նահանջել»։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել է Milliyet թերթը, Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հաստատել է Աֆրինում երկրի ԶՈՒ ցամաքային գործողության սկիզբը։ Anadolu գործակալության տվյալներով՝ թուրք զինվորականները գործում են Սիրիայի կառավարությանն ընդդիմադիր «Սիրիայի ազատ բանակ» խմբավորման կազմավորումների հետ։
Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբը հունվարի 20-ին հայտարարել է Աֆրինի շրջանում քրդական կազմավորումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության սկզբի մասին։ Այդտեղ բնակվում է 1.5 մլն սիրիացի քուրդ։ Գործողության առաջին օրը Թուրքիայի ռազմա-օդային ուժերի 72 ինքնաթիռ 108 թիրախ են խոցել Աֆրինի յոթ կետերում, ինչից հետո վերադարձել են ավիաբազա։ Sky News Arabia հեռուստաալիքի տվյալներով՝ օդից  ռմբակոծման հետևանքով Աֆրինում զոհվել է վեց խաղաղ բնակիչ և ԺԻՈՒ-ի երեք մարտիկ։

Сирийские курды заявили, что помешали турецким силам войти в Африн
Курдские "Силы народной самообороны" (СНС) заявили в воскресенье, что турецкие военные были вынуждены отступить при попытке войти в сирийский район Африн. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление представителей СНС.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, по словам представителя СНС в Африне Бируска Хасака, турецкие силы были отброшены после ожесточенных столкновений. Другой представитель СНС Нури Махмуди заявил, что "все наземные военные атаки Турции против Африна были отражены, и они [военные] были вынуждены отступить".
Между тем, как ранее сообщала газета Milliyet, премьер-министр Турции Бинали Йылдырым подтвердил в воскресенье начало наземной операции ВС республики в Африне. По данным агентства Anadolu, турецкие военные продвигаются вместе с формированиями оппозиционной сирийскому правительству группировки "Сирийская свободная армия".
Генштаб ВС Турции объявил в субботу о начале операции "Оливковая ветвь" против курдских формирований в районе Африн, где проживают порядка 1,5 млн сирийских курдов. В первый день операции 72 самолета ВВС Турции поразили 108 целей в семи точках Африна, после чего успешно вернулись на авиабазу. По данным телеканала Sky News Arabia, в результате бомбардировок с воздуха в Африне убиты шесть мирных жителей и три бойца СНС. Однако турецкий Генштаб настаивает на том, что все погибшие и раненые "являются террористами".