Instagram-ը միացել Է թշնամանք բորբոքող հաղորդագրությունների հեռացման նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Instagram սոցիալական ցանցի վարչակազմը միացել Է թշնամանք բորբոքող հաղորդագրությունների հեռացման եվրահանձնաժողովի նախաձեռնությանը, մյուսները՝ Facebook-ը, Twitter-ը, YouTube-ը, Microsoft-ը, վերջին մեկ տարվա ընթացքում անհամեմատ ավելի ակտիվորեն են սկսել հեռացնել նման նյութերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է արդարադատության, սպառողների իրավունքների եւ գենդերային հավասարության հարցերով եվրակոմիսար Վերա Յուրովան:
2016 թվականին Եվրահանձնաժողովը եւ չորս խոշորագույն ինտերնետ-ընկերություններ՝ Facebook-ը, Google-ը, Twitter-ը եւ Microsoft-ը համաձայնեցրել են վարքականոն, որպեսզի համաշխարհային ցանցում պայքարեն ատելություն բորբոքող անօրինական հաղորդագրությունների դեմ: Պայմանավորվածության համաձայն, ընկերությունները պետք Է ուսումնասիրեն նման հաղորդագրությունների վերաբերյալ ծանուցումները, այդ թվում՝ շարքային օգտատերերից, եւ, հիմնվելով գործող կանոնների ու նորմերի եւ ազգային օրենսդրության վրա, անհրաժեշտության դեպքում դրանք հեռացնեն 24 ժամվա ընթացքում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նուվոստին:

Instagram присоединился к инициативе удалять сообщения, разжигающие вражду
Администрация социальной сети Instagram присоединилась к инициативе Еврокомиссии об удалении сообщений, разжигающих рознь, другие — Facebook, Twitter, YouTube, Microsoft – за последний год стали гораздо активнее удалять подобные материалы, заявила еврокомиссар по вопросам юстиции, прав потребителей и гендерного равенства Вера Юрова, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В 2016 году ЕК и четыре крупнейших интернет-компании — Facebook, Google, Twitter и Microsoft — согласовали кодекс поведения, чтобы бороться с распространением во всемирной сети незаконных сообщений, разжигающих ненависть. Согласно договоренности, компании должны изучать уведомления, в том числе от рядовых пользователей, о появлении таких сообщений и, основываясь на действующих правилах и нормах и национальном законодательстве, при необходимости удалять их в течение 24 часов.