Ջիգարխանյանի ընկերը պատմել Է նրա հոսպիտալացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանը հիվանդանոց Է տեղափոխվել ձախ ոտքի ցավի պատճառով: Բժիշկները որոշել են հոսպիտալացնել նրան՝ զգուշանալով բարդություններից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 18-ին «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց»-ին հայտարարել Է արտիստի ընկերներից մեկը՝ Արթուր Սողոմոնյանը:
«Գործնականում հունվարի 17-ի ամբողջ օրը նա անցկացրեց թատրոնում, իսկ երբ երեկոյան պատրաստվում Էր հեռանալ, գանգատվեց, որ սաստիկ թուլություն Է զգում: Մենք որոշեցինք ռիսկի չդիմել եւ բժիշկ կանչեցինք»,- ասել Է նա:
Ջիգարխանյանի սրտի հետ ամեն ինչ կարգին Է, պարզաբանել Է նրա ընկերը: «Նա գուցե մրսել Է թատրոնում, կոկորդն Է ցավում, հազում Է: Եվ մերթ ընդ մերթ ձախ ոտքի խնդիրներ են ծագում, եւ այժմ ցավ Է սկսվել: Հաշվի առնելով նրա բոլոր հիվանդությունները՝ դա վտանգավոր Է, ուստի բժիշկներն ասացին, որ ավելի լավ Է ռիսկի չդիմել եւ նրան տանել հիվանդանոց եւ այնտեղ համակարգչային շերտագրություն անել»,- ասել Է նա:
Բժշկական շրջանակների աղբյուրը ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է, որ Ջիգարխանյանը Պիրոգովի անվան քաղաքային կլինիկական հիվանդանոց Է ընդունվել հիպերտոնիկ կրիզ ախտորոշմամբ (անհետաձգելի ծանր վիճակ, որն առաջանում Է բարձր զարկերակային ճնշումից): «Բժիշկները նաեւ կասկածում են նեւրալգիա, եւ որ արտիստը վարակվել Է վիրուսով»,- հավելել Է գործակալության զրուցակիցը:
Հունվարի լույս 18-ի գիշերը հայտնի Էր դարձել, որ Ջիգարխանյանին Մոսկվայում հոսպիտալացրել են: Նշվել Էր, որ ժողովրդական արտիստը սրտի հետ կապված խնդիրներ ունի:

Появились подробности госпитализации Джигарханяна
Народный артист СССР Армен Джигарханян попал в больницу из-за боли в левой ноге. Врачи решили госпитализировать его, опасаясь осложнений, заявил «Московскому комсомольцу» приятель артиста Артур Согоманян в четверг, 18 января, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Практически весь день в среду он провел в театре, а когда вечером собрался уходить, пожаловался, что у него появилась сильная слабость. Мы решили не рисковать и вызвали врачей», — сказал он.
С сердцем у Джигарханяна все в порядке, пояснил его друг. «Он что-то подхватил в театре, горло болит, кашляет. И с левой ногой возникает проблема время от времени, и сейчас появилась боль. С учетом букета всех его болезней это опасно, поэтому врачи сказали, что лучше не рисковать, надо отвезти в больницу и там делать томографию», — сказал он.
Источник в медицинских кругах сообщил ТАСС, что Джигарханян поступил в Городскую клиническую больницу имени Пирогова с диагнозом гипертонический криз (неотложное тяжелое состояние, вызванное повышенным артериальным давлением). «У врачей также есть подозрения на невралгию, и что артист подхватил вирус», — добавил собеседник агентства.
В ночь на четверг стало известно, что Джигарханяна госпитализировали в Москве. Сообщалось, что у народного артиста были проблемы с сердцем.