Բարձրագույն կրթության համակարգում տեղի կունենան արմատական փոփոխություններ. Լևոն Մկրտչյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծին:  ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշեց, որ սա տարիների աշխատանքի արդյունք է։ «Այս օրենքի ընդունումից հետո մեր բարձրագույն կրթության համակարգում պետք է տեղի ունենան արմատական փոփոխություններ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լևոն Մկրտչյանը։
Նախարարի խոսքով՝ այսպիսով կատարվում է ԵՄ-ի հետ կրթության նախարարության պայմանավորվածությունը, այն է՝ բարձրագույն կրթության համակարգի եվրոպական տարածքում ամբողջությամբ ինտեգրման 5 պայմաններից մեկը։
«Ուսանողն, ըստ էության, ստանում է շարժունակություն, ինքը պետք է կարողանա ծրագրավորել իր ուսման գործընթացը», - ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ օրենքը բաց պլատֆորմ է ստեղծում և շատ ճկուն է։
Մկրտչյանի խոսքով՝ 3 տարի ժամանակ ունենք մեր համալսարանների կառուցվածքները ճշտելու և ուսումնական գործընթացն ամբողջությամբ նոր հիմունքներով կազմակերպելու համար։

Radical changes to be made in higher education system – minister
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. The government approved the bill on making changes in the law on ‘Higher Education’, reports Armenpress.
Minister of education and science Levon Mkrtchyan said this is a result of work of these years. “Radical changes must take place in our higher education system after the adoption of this law”, the minister told reporters after the government session.
He said by this step, one of the 5 conditions of full integration to the European Higher Education Area is being implemented.
“The student, in fact, receives mobility, he/she must be able to plan his/her study process”, the minister said, adding that this law creates an open platform and is very flexible.
He informed that there are three years for clarifying the structures of the universities and organizing the study process by these new basis.