ՀՀ վարչապետը Իրանի հետ առևտրաշրջանառության թռիչքային աճի ապահովման մեծ ներուժ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Իրանի հետ առևտրաշրջանառության, արտահանման և ներմուծման ոլորտներում թռիչքային աճ ապահովելու մեխ պոտենցիալ է տեսնում: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանի հարցին, վարչապետն ընդգծեց, որ անցած տարվա 10 ամսվա տվյալներով Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը՝ էներգետիկ ոլորտը հանած, կազմել է ընդամենը 62.5 միլիոն դոլար: «Հաշվի առնելով Իրանի շուկան, նրա հնարավորությունները, այդ երկրի բնակչության թիվը, սա, իհարկե, չնչին թիվ է: Անցած տարվա 10 ամսվա տվյալներով մենք Իրանի հետ ունենք ներմուծման և արտահանման 9-10 տոկոս աճ, ինչը նույնպես քիչ է: Մենք Իրանի մեր գործընկերների հետ խոսել ենք, որ այստեղ շատ լուրջ անելիքներ ունենք, քանի որ թռիչքային աճ ապահովելու մեծ պոտենցիալ կա: Մեզ այդ հնարավորությունը տալիս է նաև Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Անդրադառնալով հայ-իրանական երկաթգծի կառուցման հնարավորության և ժամկետների վերաբերյալ հարցին՝ վարչապետն ընդգծեց, որ այդ երկաթուղու կառուցումը ինքնանպատակ չպետք է լինի: Վարչապետը նշեց, որ երկաթուղու կառուցումը կախված է ապրանքային հոսքերի ծավալից, որ հնարավոր է այդ տարանցիկ երկաթգծով իրականացնել:
Խոսելով Մեղրի ՀԷԿ-ի մասին՝ Կարեն Կարապետյան ընդգծեց, որ մասնավոր ներդրողի կողմից հետաքրքրություն կա, ինչը հանգեցրել է նրան, որ իրանական կողմը ևս այդ հարցի վերաբերյալ հետաքրքրություն է ցուցաբերում:

PM Karapetyan sees great potential for ensuring drastic commercial growth with Iran
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. PM Karen Karapetyan sees great potential for ensuring drastic growth of trade turnover, exports and imports with Iran.
During a Q&A in the parliament, in response to a question from Tsarukyan faction MP Vahe Enfiajyan, the PM stressed that trade turnover with Iran for the past 10 month, except for the energy sector, comprised only 62,5 million dollars.
“Taking into account the Iranian market, its opportunities, the number of Iran’s population, this is of course a small number. Based on the data of the past 10 months, we had 9-10 percent growth of imports and exports with Iran, which is also small. We have talked with our Iranian colleagues that we have serious things to do here, since there is great potential for ensuring drastic growth. The Meghri FEZ is also giving us this opportunity”, he said.
Speaking on the Meghri HPP, the PM said a private investor displays interest, which has led to the Iranian side also displaying interest.