Սեուլում արտակարգ դրության ռեժիմ Է մտցվել թանձր ծխամշուշի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի մայրաքաղաքում արտակարգ դրության ռեժիմ Է մտցվել օդի աղտոտման բարձր մակարդակի պատճառով:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Սեուլի քաղաքապետարանը: Մթնոլորտի աղտոտվածությունը նվազեցնելու համար զույգ համարանիշներով մասնավոր ավտոմեքենաների սեփականատերերին հանձնարարված Է ձեռնպահ մնալ ուղեւորություններից:
Հունվարի 17-ին առավել մեծ բեռնվածությունների ժամերին քաղաքային հասարակական տրանսպորտը կաշխատի անվճար: Մեգապոլիսի իշխանությունները նաեւ պարտավորեցրել են ութսուն պետական ձեռնարկությունների, որոնք գործունեությունն աղտոտում Է օդը, կրճատել արտադրության ծավալը: Արտակարգ միջոցների կիրառումը քաղաքային բյուջեի վրա օրական նստում Է 4,5 մլն դոլար, սակայն, ինչպես ցույց են տալիս մոնիթորինգի տվյալները, դրանք գործնականում ազդեցություն չեն ունենում բնապահպանական իրադրության վրա:
Այդ կապակցությամբ ընդդիմությունն արդեն քննադատել Է պետական միջոցների նվազ արդյունավետ օգտագործումը: Օդերեւութաբանների տվյալների համաձայն, օդում վնասակար միկրոմասնիկների խտությունն ավելի քան եռակի գերազանցում Է առավելագույն թույլատրելի մակարդակը: Գիտնականները հաշվել են, որ նման պայմաններում փողոցում մեկ ժամ գտնվելը առողջությանը հասցվող վնասի առումով հավասարազոր Է 84 րոպեի ընթացքում ծխախոտի ծուխը ներս շնչելուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Из-за густого смога в Сеуле введен режим чрезвычайной ситуации
Режим чрезвычайной ситуации введен в южнокорейской столице в среду из-за высокого уровня загрязнения воздуха. Как передает Арменпресс, об этом сообщает мэрия Сеула.
Для снижения загрязненности атмосферы владельцам частных автомобилей с четными регистрационными номерами рекомендовано воздержаться от поездок. 17 января в часы пиковых нагрузок городской общественный транспорт будет работать бесплатно. Власти мегаполиса также обязали 80 государственных предприятий, деятельность которых загрязняет воздух, сократить объем производства.
Реализация экстренных мер обходится городскому бюджету в $4,5 млн в сутки, однако, как показывают данные мониторинга, они практически не оказывают влияния на экологическую ситуацию. В этой связи оппозиция уже раскритиковала малоэффективное использование государственных средств.
Согласно данным синоптиков, концентрация в воздухе взвешенных микрочастиц более чем в три раза превышает предельно допустимый уровень. Ученые подсчитали, что нахождение на улице при подобной концентрации микропыли в течение часа по вреду для здоровья эквивалентно вдыханию табачного дыма в течение 84 минут.