Թրամփն իրեն ռասիստ չի համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունվարի 14-ին վերստին հայտարարել Է, որ վիրավորական արտահայտություններ չի արել երրորդ աշխարհի երկրների հասցեին եւ իրեն ռասիստ չի համարում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սկանդալը ծագել Էր այն բանից հետո, երբ ԶԼՄ-ները հաղորդեցին, որ սենատորների հետ ներգաղթի հարցերի շուրջ խորհրդակցության ընթացքում Թրամփը երրորդ աշխարհի երկրները որակել Է «կեղտոտ խորշեր»: Մասնավորապես, նա իբր հիշատակել Է Հաիթին, Սալվադորը, աֆրիկյան մի շարք պետություններ: Թրամփն ինքն ավելի ուշ հայտարարել Է, որ նման բառեր չի օգտագործել, մինչդեռ մի խումբ սենատորներ տրամագծորեն հակադիր հայտարարություններ են արել այն մասին, թե պետության ղեկավարն արել Է արդյոք նման արտահայտություններ:
«Ոչ, ես ռասիստ չեմ: Ես ամենաքիչն եմ ռասիստ այն մարդկանցից, ումից դուք հարցազրույց եք վերցրել»,- հայտարարել Է Թրամփը լրագրողներին, նշելով, որ վիրավորական արտահայտություններ չի արել Սպիտակ տանը կայացած խորհրդակցության ժամանակ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Трамп заявил, что не считает себя расистом
Президент США Дональд Трамп в воскресенье вновь заявил, что не делал оскорбительных высказываний в адрес стран третьего мира и не считает себя расистом, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Скандал разразился после того, как СМИ сообщили, что на совещании по иммиграции с сенаторами Трамп назвал страны третьего мира "гадюшником" (shithole, вариант перевода — "вонючая дыра"). В частности, он якобы упомянул Гаити, Сальвадор, ряд африканских государств. Сам Трамп позднее заявил, что не использовал таких слов, в то же время ряд сенаторов из числа противников и сторонников президента сделал диаметрально противоположные заявления о том, допустил ли глава государства такие высказывания.
"Нет, я не расист. Я наименее расистский человек, у которого вы брали интервью", — заявил Трамп журналистам, отметив, что он не делал обидных ремарок во время совещания в Белом доме.