Ճապոնիայում թռչնագրիպի բռնկման հետևանքով ոչնչացվել է շուրջ 92 հազար հավ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի Սիկոկու կղզում թռչնի գրիպի բռնկումների հետևանքով հունվարին ոչնչացվել է շուրջ 92 հազար հավ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է Ճապոնիայի գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Նախարարության տվյալներով՝ թռչունների անկման դեպքերը գրանցվել են Սանուկի քաղաքի և դրան հարակից շրջանների մի շարք ֆերմաներում: H5N6 գրիպի հայտնաբերման հետազոտությունները դրական արդյունք են տվել:
Թռչունների ոչնչացման գործողություններին մասնակցել է 750 մարդ: Այն ֆերմաներում, որտեղ վիրուսով վարակված թռչուններ են հայտնաբերվել, 10 կմ շառավղով կարանտինային գոտի է հայտարարվել: Տվյալ շրջանից թռչնի և թռչնամսի արտահանումն արգելվել է: Ճանապարհներին ախտահանում է իրականացվում:

В Японии уничтожили около 92 тысяч кур из-за вспышки птичьего гриппа
Около 92 тысяч кур было уничтожено в январе в японской префектуре Кагава на острове Сикоку из-за вируса птичьего гриппа, сообщает министерство сельского хозяйства Японии.
По его данным, падеж птицы был зафиксирован на нескольких фермах в городе Сануки и ближайших от него районах. Анализы показали положительную реакцию на вирус птичьего гриппа штамма Н5N6. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА «Новости».
В операции по уничтожению птиц приняли участие 750 человек, в том числе сотрудники сил самообороны. В радиусе 10 километров от птицефабрик, где был обнаружен вирус птичьего гриппа, была введена карантинная зона, установлен запрет на вывоз яиц, птицы и продукции из нее за пределы этого района. На дорогах проводится дезинфекция.