Սիրիացիներին այս տարի կպահանջվի 3,5 մլրդ դոլարի օգնություն. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ը ձգտելու Է միջազգային դոնորներից հասնել 3,5 մլրդ դոլարի հատկացման, որն անհրաժեշտ Է 2018 թվականին Սիրիայի 13 մլն բնակիչների օգնություն ցուցաբերելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրե»-ը, Դամասկոսում հայտնել Է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հումանտար հարցերով տեղակալ Մարկ Լոուկոկը:
Նա նշել Է, որ առաջիկայում հաստատվելու Է սիրիական ճգնաժամի հակազդման ծրագիրը: «Մենք դոնորներից 3,5 մլրդ դոլար ենք խնդրելու Սիրիայի բոլոր անկյուններում ավելի քան 13 մլն մարդու կարիքները բավարարելու համար»,-ասել Է նա՝ թվարկելով 2018 թվականի հիմնական գերակայությունները:
Ամփոփելով անցյալ տարվա արդյունքները՝ նա հայտարարել Է, որ ՄԱԿ-ը, գործընկերների հետ միասին, ամեն ամիս օգնություն Է հասցրել Սիրիայի 7,5 մլն բնակիչների: Այն ներառել Է պարենամթերք, դեղորայք եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ: Բացի այդ, միջազգային կազմակերպությունները երկրում իրականացրել են կրթական ծրագրեր, վերականգնել բուժհիմնարկների աշխատանքը եւ երեխաների պատվաստումներ կատարել:
Մարկ Լոուկոկն ակնկալում Է, որ Սիրիա իր այցը դրական տեղաշարժերի կհանգեցնի պաշարված շրջանների բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու գործում: Լոուկոկն առաջին այցով Սիրիա Է ժամանել այս շաբաթ: Նա հայտնել Է, որ Սիրիայի պաշտոնատարների հետ կայացած հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվել Է շարունակել հումանիտար հարցերի քննարկումը:
Սպասվում Է, որ իր այցի արդյունքերի շուրջ Մարկ Լոուկոկը զեկույցով հանդես կգա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որը պլանավորված Է հունվարի 30-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН: на оказание помощи сирийцам в 2018 году понадобится $3,5 млрд
ООН будет добиваться от международных доноров выделения $3,5 млрд на оказание помощи 13 млн жителей Сирии в 2018 году. Об этом заявил в четверг в Дамаске заместитель генерального секретаря всемирной организации по гуманитарным вопросам Марк Лоукок, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его словам, в ближайшее время будет утвержден план реагирования на сирийский кризис. "Мы будем просить у доноров $3,5 млрд на удовлетворение нужд более чем 13 млн человек во всех уголках Сирии", - сказал он, перечисляя основные приоритеты на 2018 год.
Подводя итоги минувшего года, он заявил, что ООН вместе с партнерами доставляла помощь для 7,5 млн жителей Сирии каждый месяц. Она включала продовольствие, лекарства и другие товары первой необходимости. Кроме того, международные организации проводили в стране образовательные программы, восстанавливали работу медицинских учреждений и проводили вакцинацию детей.
Марк Лоукок рассчитывает, что его визит в Сирию приведет к позитивным сдвигам в оказании помощи населению осажденных районов, а также в решении вопроса о продолжении эвакуации пострадавших из пригорода Дамаска - Восточной Гуты.
Ожидается, что по итогам своего визита Марк Лоукок выступит с докладом на заседании Совета Безопасности ООН, которое запланировано на 30 января. Лоукок прибыл на этой неделе со своим первым визитом в Сирию в качестве заместителя генерального секретаря. Он сообщил, что в ходе встреч с официальными лицами САР договорился продолжить обсуждение гуманитарных вопросов.