Սիրիացիներին այս տարի կպահանջվի 3,5 մլրդ դոլարի օգնություն. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ը ձգտելու Է միջազգային դոնորներից հասնել 3,5 մլրդ դոլարի հատկացման, որն անհրաժեշտ Է 2018 թվականին Սիրիայի 13 մլն բնակիչների օգնություն ցուցաբերելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրե»-ը, Դամասկոսում հայտնել Է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հումանտար հարցերով տեղակալ Մարկ Լոուկոկը:
Նա նշել Է, որ առաջիկայում հաստատվելու Է սիրիական ճգնաժամի հակազդման ծրագիրը: «Մենք դոնորներից 3,5 մլրդ դոլար ենք խնդրելու Սիրիայի բոլոր անկյուններում ավելի քան 13 մլն մարդու կարիքները բավարարելու համար»,-ասել Է նա՝ թվարկելով 2018 թվականի հիմնական գերակայությունները:
Ամփոփելով անցյալ տարվա արդյունքները՝ նա հայտարարել Է, որ ՄԱԿ-ը, գործընկերների հետ միասին, ամեն ամիս օգնություն Է հասցրել Սիրիայի 7,5 մլն բնակիչների: Այն ներառել Է պարենամթերք, դեղորայք եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ: Բացի այդ, միջազգային կազմակերպությունները երկրում իրականացրել են կրթական ծրագրեր, վերականգնել բուժհիմնարկների աշխատանքը եւ երեխաների պատվաստումներ կատարել:
Մարկ Լոուկոկն ակնկալում Է, որ Սիրիա իր այցը դրական տեղաշարժերի կհանգեցնի պաշարված շրջանների բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու գործում: Լոուկոկն առաջին այցով Սիրիա Է ժամանել այս շաբաթ: Նա հայտնել Է, որ Սիրիայի պաշտոնատարների հետ կայացած հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվել Է շարունակել հումանիտար հարցերի քննարկումը:
Սպասվում Է, որ իր այցի արդյունքերի շուրջ Մարկ Լոուկոկը զեկույցով հանդես կգա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որը պլանավորված Է հունվարի 30-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

$3.5 billion aid will be needed for Syrians this year - UN
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. The UN will seek $3.5 billion from donors to meet the needs of more than 13 million people in all parts of Syria in 2018, Mark Lowcock, the UN Under-Secretary-General for Humanitarian Affairs, said during his visit in Damascus, Armenpress reports citing the UN website.
He said the UN’s humanitarian response plan for 2018 will be finalized soon.  “We will seek $3.5 billion from donors to meet the needs of more than 13 million people in all parts of Syria”, he said.
While in Syria, Mr. Lowcock, said he has had open discussions with the Government about the crisis and what more needs to be done to reduce humanitarian suffering, and has also met local authorities, the diplomatic community and humanitarian organizations.
He said he is hoping soon to see “a number of positive developments” that enable the UN to sustain and improve the aid effort this year.
He is expected to present a report on his visit results at the session of the UN Security Council scheduled on January 30.