Երևանում և մարզերում 2018-ը կնշանավորվի ավանդական դարձած և նոր փառատոններով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային զբոսաշրջային քարտեզի վրա իր ուրույն տեղը հաստատել ցանկացող Հայաստանում այս տարի ևս կանցկացվեն մի շարք փառատոններ, որոնք ուղղված են յուրաքանչյուր բնակավայրին բնորոշ ավանդույթների, տոների ու ուտեստների հանրահռչակմանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Սմիթսոնյան ինստիտուտի հրապարակած Հայաստանի փառատոնների և միջոցառումների օրացույցը: Տարվա ընթացքում Երևանում և ՀՀ տարբեր մարզերում կանցկացվեն 30-ից ավելի փառատոնները: Շարքը կբացվի Ջերմուկում փետրվարի 17-18-ին անցկացվելիք ձնարվեստի Ձնեմարդուկ փառատոնով: Ապրիլի 30-ին Կասկադ համալիրում կնշվի Ջազի միջազգային օրը, մայիսի 4-5-ին Երևանում` Սարյան փողոցում, կհոսեն գինին և ուրախ տրամադրությունը` հրավիրելով բոլորին Երևանի գինու օրերին:
Մայիսի 20-ին Հնաբերդում Տոլմայի փառատոնին հայ խոհարարները կմրցեն ամենահամեղ տոլման պատրաստելու մրցույթում` գուրմաններին հրավիրելով ուրախ տոնախմբության: Հունիսի 9-ին Խոտ համայնքում կկատարվի ավանդական դարձած Ոչխարի խուզման փառատոնը: Հունիսի 9-10-ին Գյումրիում կանցկացվի Հարթակ փորձի փոխանակման փառատոնը: Հունիսի 10-ին Երևանի Թումանյանի այգում տեղի կունենա Համով-հոտով տոնածիսական ուտեստների փառատոնը, նույն օրը նաև Սայլակների շքերթ կանցկացվի մայրաքաղաքում:
Հունիսի 16-17-ին Վայոց ձորի Արտավան համայնքում Էկոտուրիզմի փառատոնը կխոստանա երկու հետաքրքիր օր աստղազարդ երկնքի տակ: Հունիսի 29-հուլիսի 1-ը Ծաղկաձորում, իսկ հուլիսի 20-22-ին Սևանում կանցկացվի Հուսո առագաստ փառատոնը: Հունիսի 30-ին Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում կանցկացվի ամենականաչ միջոցառումը` ՀայԲույս փառատոնը: Հուլիսի 7-ին Քարահունջում կանցկացվի Սյունիքի բարիքների փառատոնը:
Հուլիսի 8-ին Հանրապետության հրապարակը կվերածվի համընդհանուր ջրամարտի բեմահարթակի. կտոնվի Վարդավառը: Հուլիսի 14-ին Կարապի լճում կանցկացվի Ձմերուկի փառատոնը: Հուլիսին Սյունիքի մարզի Աշոտավան համայնքում նախատեսվում է նաև Ազնվամորու փառատոն անցկացնել: Օգոստոսի 4-ին Հյուսիսային պողոտայում կներկայացվեն հայկական տարազները, տեղի կունենա Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ միջոցառումը:
Օգոստոսի 11-ին Սևան քաղաքում տեղի կունենա Սևան երաժշտական փառատոնը, օգոստոսի 13-ին` Բերդում Մեղրի ու հատապտուղների փառատոնը: Օգոստոսի 18-19-ին գարեջրասերները կարող են մասնակցել Երևանի գարեջրի փառատոնին: Օգոստոսի 18-19-ին Ախթալայում կանցկացվի ավանդական դարձած Խորովածի փառատոնը: Օգոստոսի 25-26-ին Զորական համայնքում 1000 տարվա գյուղամեջ միջոցառումը բոլորին կհրավիրի չնաշխարհիկ Տավուշ, իսկ սեպտեմբերի 2-ին Աշտարակում կմիաձուլվեն գինին ու մշակույթը: Սեպտեմբերի 8-ին Դիլիջանում կանցկացվի Մշակութային վերածնունդ փառատոնը, սեպտեմբերի 8-12-ին Բյուրականում, Գյումրիում, Աշտարակում և Երևանում` Հայաստանի խաղաղության խաչմերուկում փառատոնը: Սեպտեմբերի 15-ին Երևանի Անգլիական այգում Գյուղական կյանքի և ավանդույթների հանրահռչակման միջոցառում տեղի կունենա, սեպտեմբերի 22-ին Խաչիկ գյուղում կպատրաստեն ամենամեծ գաթան. կանցկացվի ավանդական Գաթայի փառատոնը: Սեպտեմբերի 28-29-ին Կարապի լճում փառատոն կանցկացվի թեյի և սուրճի սիրահարների համար, սեպտեմբերի 29-30-ին Էրեբունի-Երևան տոնախմբությունը կազդարարի Երևանի 2800 ամյակը:
Սեպտեմբերի 29-ին Սարուխանում կարտոֆիլի բերքահավաքը կուղեկցվի Մեծ փուռ փառատոնով: Հոկտեմբերի 6-ին գինու սիրահարները կարող են մասնակցել Արենի գինու փառատոնին:

В Ереване и регионах Армении в 2018 будет множество традиционных и новых фестивалей
В Армении, которая хочет занять свое уникальное место на карте глобального туризма, в этом году будет проведен ряд фестивалей, направленных на популяризацию традиций, праздников и блюд, характерных для каждого поселения. Арменпресс представляет календарь армянских фестивалей и мероприятий, изданный Смитсоновским институтом.
В течение года в Ереване и разных областях Армении пройдет более 30 фестивалей. Ряд мероприятий откроется фестивалем «Снежный человечек» в Джермуке 17-18 февраля .
30 апреля в комплексе Каскад будет отмечаться Международный день джаза, 4-5 мая в Ереване, на улице Сарьяна, вино и радостное настроение будет гарантировано каждому посетителю Дней вина Еревана.
20 мая армянские повара будут соревноваться за самую вкусную долму на фестивале Долмы в Хнаберде. 9 июня в деревне Хот состоится традиционный фестиваль Стрижки овец. 9-10 июня в Гюмри пройдет фестиваль «Платформа обмена опытом».
10 июня в Ереване, в  парке Туманяна, пройдет Фестиваль вкусных блюд, в этот же день в столице пройдет Парад колясок.
16-17 июня  в общине Артаван  Вайоц-Дзора состоится двухдневный  захватывающий Фестиваль экотуризма под звездным небом. С 29 июня по 1 июля в Цахкадзоре, а 20-22 июля в Севане пройдет фестиваль «Парус надежды». 30 июня в Енокаване состоится самое зеленое мероприятие «АрмРастение». 7 июля в Караундже состоится Фестиваль плодов Сюника.
8 июля площадь Республики превратится в универсальную арену для водных битв: будет праздноваться Преображение Господне (Вардавар). 14 июля на Лебедином озере состоится Фестиваль арбузов. В июле Ашотване (Сюникская область) планируется провести Фестиваль малины. 4 августа армянские костюмы будут представлены на Северном проспекте, в Ереване пройдет мероприятие TARAZfest .
11 августа в городе Севане состоится Фестиваль музыки Севан, а 13 августа - Фестиваль меда и ягод в городе Берде. 18-19 августа любители пива могут принять участие в Ереванском фестивале пива. 18-19 августа в Ахтале пройдет традиционный Фестиваль шашлыка. 25-26 августа в Зоракане мероприятие «1000-летняя сельская община», а 2 сентября в Аштараке соединятся вино и культура. 8 сентября в Дилижане пройдет Фестиваль культурного возрождения, 8-12 сентября в Бюракане, Гюмри, Аштараке и Ереване - Фестиваль на перекрестке мира.
15 сентября в Английском саду в Ереване состоится мероприятие, посвященное жизни и традициям в сельской местности. 22 сентября в селе Хачик будет приготовлена крупнейшая гата (армянское кондитерское изделие): состоится традиционный Фестиваль гаты. 28-29 сентября на Лебедином озере пройдет фестиваль для любителей чая и кофе. 29-30 сентября - празднования «Эребуни-Ереван» ознаменуют 2800-летие Еревана.
29 сентября сбор картофеля в Сарухане будет сопровождаться Фестивалем большой печи. 6 октября любители вина могут принять участие в Фестивале вина Арени.