ՄԱԿ-ում Երուսաղեմի հարցով Հայաստանի քվեարկությունն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Երուսաղեմի հարցով Հայաստանի քվեարկությունն ուղղված չէ ԱՄՆ-ի կամ որևէ այլ երկրի դեմ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Այս քվեարկությունն ուղղված է եղել Երուսաղեմի հարցով բանակցային գործընթացը պահպանելուն, բանակցությունների միջոցով խնդիրը կարգավորելու հույսը պահպանելուն, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանը և Երուսաղեմի հայկական համայնքի և պատրիարքարանի շահերի պաշտպանությանը: Մենք որևէ մեկի դեմ չենք քվեարկել, մենք քվեարկել ենք հանուն լարվածության թուլացման, հանուն բանակցային գործընթացի շարունակականության»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը համաձայն չէ որոշ վերլուծաբանների կարծիքների հետ, թե Հայաստանի նման քվեարկությունը կարող է հանգեցնել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների վատթարացման: «Մենք շատ ակտիվ և հետևողական փորձում ենք զարգացնել երկխոսությունը մեր ամերիկացի գործընկերների հետ, իսկ անցած տարիների ընթացքում հասցրել ենք շատ լուրջ հաջողություններ արձանագրել երկկողմ հարաբերություններում: Ես գտնում եմ, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններն այս պահին վերելքի վրա են, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի դրանք շարունակեն զարգանալ»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա հստակեցրեց, որ Հայաստանը ՄԱԿ-ում քվեարկել է այնպես, ինչպես պահանջում է այսօրվա գործող բանակցային գործընթացը, ՄԱԿ-ի ընդունած ձևաչափն ու բանաձևերը Պաղեստինի և Իսրայելի հարցում, ՀՀ և հայության շահը: «Իսկ Հայաստանի Հանրապետության շահն է` չանել քայլեր, որոնք հավելյալ լարվածություն կմտցնեն Երուսաղեմում, որոնք չեն բխի Երուսաղեմի հայկական համայնքի շահերից և որոնք դեմ կլինեն բանակցային տրամաբանությանը, որն ընդունել է ՄԱԿ-ը Երուսաղեմի հարցով: Ինչպես մենք ակնկալում ենք, որ որևէ երկիր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ չպետք է ընդունի բանաձևեր, որոնք դեմ են Մինսկի խմբի համանախագահության առաջարկած սկզբունքներին, այնպես էլ Երուսաղեմի հարցում կան բանակցային սկզբունքներ, ուստի աննորմալ կլինի, որ Հայաստանը պահանջի Ղարաբաղի հարցում պահպանել բանակցային սկզբունքները, իսկ ինքը մեկ այլ հարցում այդ բանակցային ֆորմատին և սկզբունքներին դեմ հանդես գա»,- եզրափակեց Շարմազանովը:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր Ասամբլեան դեկտեմբերի 21-ին 128 կողմ,  35 ձեռնպահ և 9 դեմ ձայներով հաստատել է բանաձևը, որը փաստացի անվավեր է ճանաչում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշումը: Ընդունված բանաձեւում ՄԱԿ անդամ պետությունները հաստատել են Երուսաղեմի հատուկ կարգավիճակը և շեշտել, որ այն փոփոխելու ուղղված ցանկացած միջոցառում չունի իրավական ուժ: Հայաստանը կողմ է քվեարկել բանաձևին:

Armenia’s voting in UN over status of Jerusalem is not directed against any country, says Parliament’s Vice Speaker
Armenia’s voting in UN over status of Jerusalem is not directed against any country, says
Parliament’s Vice Speaker
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Armenia’s voting in the UN General Assembly over the status of Jerusalem is not directed against the US or any other country, Eduard Sharmazanov, Vice Speaker of the Armenian Parliament, told a press conference in Armenpress.
“This voting was directed to maintaining the negotiation process over Jerusalem, the hope to settle the issue through negotiations, as well as maintaining peace and stability in the region and protecting the interests of the Armenian community of Jerusalem and Patriarchate. We didn’t vote against anyone, we voted for reducing the tension and continuing the negotiation process”, Sharmazanov said.
Sharmazanov doesn’t agree with the opinions of some analysts according to which Armenia’s such voting can lead to deterioration of the Armenian-US relations. “We are trying very actively and consistently to develop the dialogue with our American partners, and during the past years we managed to record serious achievements in the bilateral relations. I think the Armenian-American relations at the moment are on rise, and we should do everything for them to continue developing”, Sharmazanov said.
He clarified that Armenia in the UN voted in a way required by today’s negotiation process, the UN format and resolutions on Palestine and Israel, the interest of Armenia and Armenians. “And the interest of the Republic of Armenia is to avoid steps which will cause further tension in Jerusalem which will not be in the interests of the Armenian community of Jerusalem and will be against the logic of the negotiations the UN has adopted over the status of Jerusalem. As we expect that no country should adopt resolutions over the Nagorno Karabakh conflict settlement which will be against the principles proposed by the Minsk Group Co-Chairmanship, there are also negotiation principles over Jerusalem, thus it will be abnormal that Armenia demands keeping the negotiation principles over Karabakh, and on the other issue it acts against that negotiation format and principles”, the Vice Speaker said.
The UN General Assembly adopted a resolution on December 21 with 128 votes in favor, 35 abstained and 9 against, calling on the US to refrain from its decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel. Armenia voted in favor of the resolution.