Վիրահայոց թեմի առաջնորդը ՀՀ Նախագահի հետ քննարկել է Վրաստանի հայկական համայնքում կրթական, մշակութային խնդիրները
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը ՀՀ Նախագահի հետ քննարկել է Վրաստանի հայկական
համայնքում կրթական, մշակութային խնդիրները
ԹԲԻԼԻՍԻ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել է Վրաստանի հայկական համայնքում կրթական, մշակութային խնդիրները և համայնքին հուզող հարցերը: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն ընդգծեց, որ Վրաստանի հայկական շատ դպրոցներում ուսուցիչների վերապատրաստման խնդիր ունեն: «Շատ դպրոցներ ուսուցիչներով ապահովելու խնդիր ունենք: Իհարկե, սա Վրաստանի կրթության նախարարության խնդիրն է, բայց գիտենք, որ Հայաստանում անվճար ուսուցանում են Վրաստանից գնացած հայ երիտասարդների, ովքեր մանկավարժ դառնալու ցանկություն ունեն: Եվ նրանք հետո կվերադառնան այստեղ՝ հայկական դպրոցներում դասավանդելու, հատկապես Սամցխե-Ջավախքի և Քվեմո Քարթլիի շրջաններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը:
Վրաստանում կա 120-ից ավելի հայկական դպրոց: Վիրահայոց թեմի առաջնորդը շեշտեց, որ այդ դպրոցներում հարյուրավոր մանկավարժների կարիք կա: «Մենք Ջավախքում դպրոց ունենք, որտեղ ավարտած աշակերտը չի հասցրել բարձրագույն կրթություն ստանալ, բայց նույն դպրոցում դասավանդում է: «Դրա համար կրթական մակարդակը ցածր է, և մենք այն բարձրացնելու խնդիր ունենք»,- նշեց Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Նա հավելեց, որ ինքը ՀՀ Նախագահին խնդրել է, որպեսզի առավել աշխուժացվեն մշակութային կապերը Հայաստանի և Վրաստանի միջև: «Մենք շատ լավ ենք ճանաչում Վրաստանը, վրացական մշակույթը, քանի որ հայերը շատ են Վրաստան այցելում, բայց վրացիները Հայաստան քիչ են այցելում և չեն ճանաչում Հայաստանն ու հայկական մշակույթը: Եվ հարկավոր է, որպեսզի աշխուժանան մշակութային կապերը: Մշակութային կապերի համատեքստում առանձնացրել ենք հայ ստեղծագործողների աշխատանքները, նաև արդի հայ գրականությունը պետական մակարդակով վրացերեն թարգմանելու հարցը: Այսօր այդ հարցերը լուծվում են կամ գրողների միության կամ ուղղակի անհատների միջոցով, իսկ հարկավոր է հայ գրականությունը վրացերեն թարգմանել, քանի որ Վրաստանում ընթերցանությունը շատանում է, շատ նոր գրախանութներ են բացվում, որոնք դառնում են գրքասերների ակումբներ»,- մանրամասնեց Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը ՀՀ Նախագահի հետ կարևորել է նաև հայ գործարարների կողմից Սամցխե-Ջավախքի շրջանում ներդրումներ անելու հարցը: «Շատ է անհրաժեշտ, որ տեղի բնակչությունը, բացի գյուղատնտեսական և անասնապահական աշխատանքներից, որը հիմնական զբաղմունքն է, այլ աշխատանքներ ևս ունենան, որպեսզի սոցիալական կյանքն այնտեղ ավելի ապահով լինեն, և մարդիկ չլքեն իրենց համայնքները»,- ասաց նա:

Primate of Armenian Diocese in Georgia discusses educational, cultural issues of Armenian community with President Sargsyan
Primate of Armenian Diocese in Georgia discusses educational, cultural issues of Armenian
community with President Sargsyan
TBILISI, DECEMBER 26, ARMENPRESS. Primate of the Armenian Diocese in Georgia Bishop Vazgen Mirzakhanyan and President of Armenia Serzh Sargsyan discussed issues relating to the educational, cultural and other issues of the Armenian community, reports Armenpress.
After the meeting with the Armenian President, Bishop Vazgen Mirzakhanyan told reporters that many Armenian schools in Georgia face a problem of teachers training. “We face a problem of providing many schools with teachers. Of course, this is the task of the Georgian education ministry, but we know that Armenian youth from Georgia, who want to become a teacher, are taught for free in Armenia. And they later will return here to teach in the Armenian schools”, he said.
There are more than 120 Armenian schools in Georgia. The Primate of the Armenian Diocese stated that these schools need hundreds of teachers. “We have a school in Javakheti where the graduate didn’t manage to get a higher education, but he/she teaches at the same school. “That’s why the education level is low, and we need to raise it”, Bishop Vazgen Mirzakhanyan said.
He added that he asked the Armenian President to further boost the cultural ties between Armenia and Georgia. “We know Georgia, the Georgian culture quite well since Armenians visit Georgia a lot, but Georgians visit Armenia less and are not familiar with Armenia and the Armenian culture. It’s necessary to boost the cultural ties. In the context of cultural ties we have highlighted the works of Armenian artists, as well as the issue to translate the Armenian literature in Georgian at the state level. Today these issues are being solved either by the writers union or simply by individuals, but it’s necessary to translate the Armenian literature in Georgian since reading increases in Georgia, new bookshops are being opened which later become clubs of book-lovers”, he said.
Bishop Vazgen Mirzakhanyan also discussed with President Serzh Sargsyan the issue of making investments in Samtskhe-Javakheti region by the Armenian businessmen. “It’s very important for the local people to be engaged in other works in addition to agricultural and animal husbandry activities so that the social life there will be more safe and people will not leave their communities”, he said.