Ի պատիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Վրաստանի նախագահի անունից տրվել է պաշտոնական ընդունելություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի պատիվ պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և տիկին Ռիտա Սարգսյանի` Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի և տիկին Մակա Չիչուայի անունից տրվել է պաշտոնական ընթրիք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապրի վարչությունից, նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Գիորգի Մարգվելաշվիլին հանդես են եկել փոխադարձ բաժակաճառերով, որոնցում անդրադարձել են հարգանքի ու փոխվստահության վրա խարսխված հայ-վրացական միջպետական հարաբերություններին, ինչպես նաև հայ և վրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում երկկողմ կապերի ամրապնդման հեռանկարին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի կողմից տրված պաշտոնական ընդունելությանը
Հարգարժա՛ն տիկին Չիչուա,
Նախ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում պարոն նախագահին հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերվող ջերմ, իսկապես եղբայրական ընդունելության համար: Այս այցը, աներկբայորեն, Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև արդյունավետ զարգացող համագործակցության հերթական ապացույցն է: Այսօր տեղի ունեցած բանակցությունները մեկ անգամ ևս վկայեցին երկկողմ հարաբերություններին ավելին տալու, դրանց որակական նոր բովադակություն հաղորդելու մեր ձգտումը:
Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունների պատմությունն ի սկզբանե խարսխվել է մեր ժողովուրդների անկեղծ համակրանքի, փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա: Դարեր ի վեր մեր մշակութային ռահվիրաները՝ գրողներն ու լուսավորիչները, նկարիչները, դրամատուրգները, դերասաններն ու երաժիշտները իրենց խոսքն ու գործը ծառայեցրել են հայ և վրացի ժողովուրդների մերձեցմանը:
Այս պահին տեղին է հիշել մեծանուն հայ բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի հետևյալ տողերը. «Մի մեծագույն իմաստություն կա՝ ժողովուրդների լավ հարաբերությունները, որ գալիս են դարերի խորքից»: Իսկապես, հենց այսպիսին՝ պատմության էջերից սերող է հայ և վրաց ժողովուրդների բարեկամությունը: Այն ծնվել է հեռավոր անցյալում, արմատավորվել ու կաթիլ-կաթիլ ամրացել դարերի ընթացքում։
Մենք յուրահատուկ ջերմությամբ ենք վերաբերում Վրաստանին ու վրացականին: Այսօր մեր կենցաղի մաս են կազմում թե՛ վրացական կինոն, երգն ու պարը և թե՛ վրացական հացը, գինին և խոհանոցը։
Եվ կարևոր է, որ այսօր Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները կառուցում ենք ժամանակի ոգուն ու մեր հարուստ ժառանգությանը համահունչ, ինչը մեր միջպետական բարձր մակարդակի հարաբերությունների անսասան հիմքն է, և ինչը մենք իրավացիորեն կոչում ենք՝ եղբայրական:
Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի այս հոբելյանական տարում մենք հպարտանալու բան ունեք։ Կարող ենք գոհունակությամբ փաստել, որ մեր համագործակցությունը բարձր մակարդակի վրա է գտնվում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Ուրախ եմ, որ մեր երկրների միջև ավանդական բազմաշերտ կապերը տարեցտարի նոր բովանդակությամբ են հարստացվում: Խոսքս առաջին հերթին այնպիսի կարևոր ոլորտներում համատեղ ձեռքբերումների մասին է, ինչպիսիք են տրանսպորտային, էներգետիկ, գյուղատնտեսական և զբոսաշրջության ոլորտները: Հետևողականորեն ընդլայնվում և բազմազան է դառնում մեր առևտրաշրջանառության կառուցվածքը, ակտիվանում է համագործակցությունը գիտության, մշակույթի և կրթության ոլորտներում:
Խորհրդանշական է, որ մեր երկխոսությունը մշտապես ընթանում է լիակատար փոխըմբռնման և փոխվստահության մթնոլորտում: Հավատացած եղեք, որ մենք հետևողական ենք մեր փոխադարձ ջանքերի առարկայացման հարցում, ինչի արդյունքները անկեղծորեն գոհացնում են հայ ժողովրդին։
Իհարկե, հայ-վրացական բարեկամության թելերից մեկն էլ մեծաքանակ հայ համայնքն է, որը լինելով վրաց հասարակության ներդաշնակ մի մասը՝ ձեր ժողովրդի հետ միասին կերտում է Վրաստանի ապագան: Մի առիթով վրաց ժողովրդի արժանավոր զավակներից մեկը, հռչակավոր գրող Նոդար Դումբաձեն ասել է. «Հայերը և վրացիները հնագույն մշակույթի ժողովուրդներ են: Մենք միասին ենք քայլել պատմության քառուղիներով: Մենք հարևաններ ենք ‎ֆիզիկապես, մինչդեռ ոգով, պաթոսով, արարմամբ նույն էությունն ենք: Մեր հարազատությունը մեզ ճակատագրով է տրված»։
Պատմությունն ինքն է վկայում, որ մեր պետությունների ամենակարևոր շաղկապը հենց մեր ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությունն է, հոգևոր ու մշակութային մտերմությունը: Մեզ միավորող արժեքներ, որ երկար, շատ երկար փորձաշրջան են անցել։ Եվ հենց սա է մեր փոխգործակցության ելակետը:
Թույլ տվեք բաժակ բարձրացնել ի պատիվ Վրաստանի Նախագահի և տիկին Չիչուայի, Վրաստանի բարօրության ու առաջընթացի, և իհարկե ի պատիվ մեր երկկողմ բարեկամության ապագայի:
Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի ելույթը Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատվին տրված պաշտոնական ընդունելությանը
Ձե՛րդ Գերազանցություն, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ,
Պարո՛ն Սերժ Սարգսյան,
Տիկի՛ն Ռիտա Սարգսյան,
Հարգելի՛ հյուրեր,
Սրտանց ողջունում եմ բոլորիդ:
Ուրախ եմ ինձ ընձեռված հնարավորության՝ Վրաստանում Ձեզ հյուրընկալելու համար:
Այսօրվա այցը Վրաստանի և Հայաստանի միջև պատմական բարեկամության ևս մեկ ակնառու արտահայտություն է: Հատկանշական է, որ մեր դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման 25-ամյակն ավարտվում է նման հիշարժան իրադարձությամբ:
Մենք միայն հարևաններ չենք, մեր համագործակցության ավանդույթը հազարամյակների պատմություն ունի, և այն այսօր ևս հաջողությամբ զարգանում է:
Մեր բարեկամության գաղտնիքը միայն Քարթլոսի և Հայոսի լեգենդար եղբայրությունը չէ: Մեր մշակույթը, արվեստը, բանահյուսությունը, ավանդույթները միմյանց հետ փոխշաղկապված են, իսկ պատմությունը հագեցած է փոխսատարման օրինակներով:
Ճիշտ դա է մեզ հնարավորություն տվել հաղթահարելու բազմաթիվ փորձություններ, միավորել է մեզ բազմաթիվ մարտահրավերիների դեմ և պահպանել տվել այն ինքնատիպությունը, ինչով այսչափ հպարտանում են մեր ժողովուրդները:
Ձերդ Գերազանցություն,
Վրաստանը շատ է գնահատում և փայփայում այս բարեկամությունը:Մենք ուրախությամբ ենք հետևում այն հաջողություններին, որոնց Հայաստանի Հանրապետությունը հասնում է Ձեր ղեկավարությամբ:
Օգտվելով առիթից և սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Եվրամիության հետ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման առիթով:
Այստեղ կրկին ցանկանում եմ հավաստել, որ Վրաստանը միշտ կլինի տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության ակտիվ աջակցող:
Մենք պատրաստ ենք և՛ այսօր, և՛ ապագայում մեր բարեկամների հետ կիսվել մեր եվրոպական և եվրատլանտյան ինտեգրման օգուտներով և այն հնարավորություններով, որ Վրաստանը ստեղծում է տարածաշրջանների և մայրցամաքների միջև համագործակցության առումով:
Պարո՛ն Նախագահ,
Ուրախ եմ, որ մեր հարաբերությունների ամուր և հրաշալի ավանդույթները ամրապնդվում են մեր անձնական բարեկամությամբ ևս: Ես հիշում եմ իմ այցը Հայաստան և անջնջելի տպավորությունները, որոնք ես ունեցել եմ Ձեր սրտաբուխ հյուրընկալության արդյունքում: Դրանից հետո մենք բազմաթիվ հանդիպումներ ենք ունեցել, և դրանք բոլորն էլ բարեկամությամբ և անկեղծությամբ էին ոգեշնչված:
Ճիշտ այս ոգով թույլ տվեք ձեզ առաջարկել մեր թանկագին հյուրի՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի և առաջին տիկնոջ՝ տիկին Ռիտա Սարգսյանի, կենացը:
Ուզում եմ նաև շնորհավորել Ձեր բոլորի գալիք՝ 2018 տարին և մաղթել երջանկություն, առողջություն և բազում հաջողություններ՝ բարեկամ հայ ժողովրդի խաղաղության և բարեկեցության համար:

В честь президента Армении от имени президента Грузии был дан официальный ужин
В честь находящегося с официальным визитом в Тбилиси президента Армении Сержа Саргсяна и госпожи Риты Саргсян вечером 25 декабря от имени президента Грузии Гиоргия Маргвелашвили и его супруги Маки Чичуа был дан официальный ужин.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, президенты Серж Саргсян и Гиоргий Маргвелашвили выступили со здравницами, в которых коснулись основанных на взаимном уважении и доверии армяно-грузинских межгосударственных отношений, а также многовековой дружбы между двумя народами, перспектив укрепления двусторонних связей во всех представляющих двусторонний интерес сферах.
Выступление Президента Сержа Саргсяна на официальном приёме от имени Президента Грузии Гиоргия Маргвелашвили
Уважаемый господин Президент,
Уважаемая госпожа Чичуа,
Прежде всего ещё раз выражаю благодарность господину Президенту за сердечный, действительно, братский приём, оказанный армянской делегации. Этот визит, безусловно, очередное доказательство эффективно развивающегося между Республикой Армения и Грузией сотрудничества. Состоявшиеся сегодня переговоры в очередной раз засвидетельствовали наше стремление дать большее двусторонним отношениям, придать им новое качественное содержание.
История отношений Армении и Грузии изначально зиждется на искренней симпатии, взаимном уважении и доверии наших народов. Многие века наши патриархи нашей культуры - писатели и просветители, художники, драматурги, актёры и музыканты служили своим словом и делом сближению армянского и грузинского народов.
В этот момент уместно вспомнить следующие строки великого армянского поэта Ованнеса Туманяна: "Есть величайшая мудрость - хорошие отношения народов, которые идут из глубины веков". Действительно, именно таким является питающаяся из страниц истории дружба армянского и грузинского народов. Она рождена в далёком прошлом, укоренилась и капля за каплей крепла в течение веков.
Мы с особой теплотой относимся к Грузии и грузинскому. Сегодня часть нашего быта составляют как грузинское кино, песня и танец, так и грузинский хлеб, вино и кухня.
И важно, что сегодня отношения с Грузией мы строим созвучно с духом времени и нашим богатым наследием, что является непоколебимой основой наших межгосударственных отношений высокого уровня, и что мы по праву называем братством.
В этот юбилейный год 25-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией у нас есть, чем гордиться. Можем с удовлетворением констатировать, что наше сотрудничество находится на высоком уровне во всех сферах взаимного интереса.
Я рад, что традиционные многоплановые связи между нашими странами год от года обогащаются содержанием. Речь в первую очередь о совместных достижениях в таких важных сферах, каковыми являются транспортная, энергетическая сельскохозяйственная и туристическая отрасли. Последовательно расширяется и становится разнообразной структура нашего торгового оборота, активизируется сотрудничество в областях науки, культуры и образования.
Символично, что наш диалог всегда протекает в атмосфере полного взаимопонимания и взаимного доверия. Будьте уверены, что мы последовательны в вопросе воплощения наших взаимных усилий, результаты чего искренне радуют армянский народ.
Конечно, одной из нитей армяно-грузинской дружбы является многочисленная армянская община, которая, будучи гармоничной частью грузинского общества, вместе с вашим народом строит будущее Грузии. По одному поводу один из достойных сынов грузинского народа, знаменитый писатель Нодар Думбадзе сказал: "Армяне и грузины народы древнейшей культуры. Мы вместе проходили перекрёстки истории. Мы соседи физически, между тем духом, пафосом, творчеством - мы одна сущность. Наше родство дано нам судьбой".
История сама свидетельствует, что самой важной связью между нашими государствами является именно многовековая дружба наших народов, духовная и культурная близость. Объединяющие нас ценности, которые прошли долгий, очень долгий испытательный срок. И именно это исходная точка нашего взаимодействия.
Позвольте поднять бокал за Президента Грузии и госпожи Чичуа, за благоденствие и прогресс Грузии, и конечно, за будущее нашей двусторонней дружбы.
Речь Президента Гиоргия Маргвелашвили на приёме в честь Президента Сержа Саргсяна
Ваше Превосходительство, Президент Республики Армения господин Серж Саргсян,
Госпожа Рита Саргсян,
Сердечно поздравляю всех вас.
Рад предоставленной мне возможности принимать Вас в Грузии.
Сегодняшний визит ещё одно очевидное проявление исторической дружбы между Грузией и Арменией. Примечательно, что 25-летие восстановления наших дипломатических отношений завершается таким памятным событием.
Мы не просто соседи, традиции нашего сотрудничества имеют тысячелетнюю историю, и сегодня оно также успешно развивается. Секрет нашей дружбы не только в легендарном братстве Картлиоса и Айоса. Наша культура, искусство, фольклор, традиции взаимосвязаны друг с другом, а история насыщена примерами взаимопомощи.
Именно это даёт нам возможность преодолеть многочисленные испытания, объединяет нас перед многочисленными вызовами и сохраняет ту самобытность, которой безмерно гордятся наши народы.
Грузия очень ценит и лелеет эту дружбу. Мы с радостью следим за теми успехами, которых достигает Республика Армения под Вашим руководством.
Пользуясь случаем и сердечно поздравляю Вас с подписанием Соглашения о Всеобъемлющем и расширенном партнёрстве с Евросоюзом.
Здесь вновь хочу заверить, что Грузия всегда будет способствовать миру, стабильности и сотрудничеству в регионе.
Мы готовы и сегодня, и в будущем вместе с нашими друзьями делиться пользой от нашей европейской и евроатлантической интеграции и теми возможностями, которые Грузия создаёт в плане сотрудничества между регионами и континентами.
Господин Президент,
Я рад, что прочные и чудесные традиции наших отношений укрепляются также нашей личной дружбой. Я помню мой визит в Армению и неизгладимые впечатления, которые я испытал в результате Вашего сердечного гостеприимства. После этого мы имели многочисленные встречи, и все они были одухотворены дружбой и искренностью.
В этом духе позвольте предложить вам тост на нашего дорогого гостя, Президента Республики Армения и Первую леди, госпожу Риту Саргсян.
Хочу также поздравить Вас всех с наступающим 2018 годом и пожелать счастья, здоровья и многих успехов, за мир и благополучие дружественного армянского народа.