ԱՄՆ-ն որոշում է կայացրել Ուկրաինային ժամանակակից պաշտպանական միջոցներ տրամադրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն որոշում է կայացրել Ուկրաինային տրամադրել ժամանակակից պաշտպանական միջոցներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությանը, այս մասին տեղեկացրել է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի լրատվական ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերտը:
«ԱՄՆ որոշում է կայացրել Ուկրաինային տրամադրել պաշտպանական միջոցներ: Մեր ջանքերն ուղղված են Ուկրաինային օգնելու ամրապնդել պաշտպանական հնարավորությունները երկարաժամկետ հեռանկարում, պաշտպանել ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և կանխել ագրեսիան»,-ասված է նրա հայտարարությունում:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի օգնությունը բացառապես պաշտպանական բնույթ ունի:  Հեզեր Նաուերտն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն մնում է հավատարիմ Մինսկի համաձայնագրին, որը հնարավորություն է տալիս Ուկրաինայի հարավ-արևելյան հատվածում կոնֆլիկտը կարգավորել:

US takes decision to provide advanced defensive systems to Ukraine
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. The US has made a decision to supply advanced defensive systems to Ukraine, the Department of State spokesperson Heather Nauert said, reports TASS.
“The United States has decided to provide Ukraine enhanced defensive capabilities as part of our effort to help Ukraine build its long-term defense capacity, to defend its sovereignty and territorial integrity, and to deter further aggression”,  Nauert said.
The State Department’s spokesperson said the US assistance is entirely defensive in nature, and added that the US remains committed to the Minsk agreements as the way forward in eastern Ukraine.