Հայաստանը համակարգված կաշխատի Մեղրի ԱՏԳ-ի երկրորդ փուլը սեղմ ժամկետում ավարտելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ Մեղրի ազատ տնտեսական գոտուն և հիշեցրեց, որ դեկտեմբերի 15-ին ավարտվել է կառավարության նախաձեռնությամբ ստեղծված՝ ԱՏԳ-ի ձևավորման աշխատանքների առաջին փուլը և տրվել է վերջինիս գործունեության մեկնարկը։ «Միաժամանակ անհրաժեշտ է համակարգված միջոցներ ձեռնարկել համապատասխան աշխատանքների երկրորդ փուլը հնարավորինս սեղմ ժամկետում ավարտին հասցնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Կարեն Կարապետյանը Տարածքային կառավարման և զարգացման, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարներին, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի և Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահներին հանձնարարեց 2-ամսյա ժամկետում Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի հետ համատեղ միջոցներ ձեռնարկել Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու ձևավորման երկրորդ փուլի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների տեխնիկական պայմանների ապահովման ուղղությամբ։
Արտաքին գործերի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարներին վարչապետը հանձնարարեց շարունակել աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով՝ Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու առավելությունների, առևտրային և լոգիստիկ հնարավորությունների, ինչպես նաև տնտեսական բարենպաստ ռեժիմների վերաբերյալ հնարավորինս լայն իրազեկում ապահովելու նպատակով։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին էլ հանձնարարվեց աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ պարբերաբար ներկայացնել հաշվետվություններ կառավարության աշխատակազմ։

Армения будет координированно работать над срочным завершением второго этапа застройки СЭЗ «Мегри»
Премьер-министр Армении Карен Карапетян коснулся второго этапа застройки свободной экономической зоны «Мегри». Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в ходе заседания правительства 21-го декабря.
По его словам, необходимопринять скоординированные меры для завершения предусмотренных в рамках второго этапа работ в максимально сжатые сроки.
Свободная экономическая зона создана по инициативе правительства РА, и 15 декабря был дан официальный старт деятельности СЭЗ, которую планируется застроить в 2 этапа. На первом этапе созданы необходимые минимальные инфраструктуры и условия для старта деятельности СЭЗ и организации работы с заинтересованными в деятельности СЭЗ компаниями на месте. На втором этапе планируется расширение территории деятельности и инфраструктур СЭЗ на 70 га с созданием условий для осуществления бизнеса. Из вышеуказанных территорий около 50 га будет предоставлено для деятельности эксплуатантов, 10 га – для логистических и складских территорий, остальные территории – для офисных и иных услуг.
«Работы в рамках первого этапа были завершены 15 декабря, и был дан старт деятельности СЭЗ», – сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян отметил необходимость принятия скоординированных мер для завершения предусмотренных в рамках второго этапа работ в максимально сжатые сроки.
Министрам иностранных дел и экономического развития и инвестиций Армении премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил продолжить работу по обеспечению посредством дипломатических представителей РА максимально широкого уведомления о преимуществах СЭЗ, ее торговых и логистических возможностях, благоприятных экономических режимах.