Տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ համանախագահների ասուլիսը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 20-ին խորհրդարանում տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահներ Արմեն Աշոտյանի եւ Սաջադ Քարիմի մամուլի ասուլիսը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրել է, որ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստում քննարկված հարցերն առնչվել են ժողովարդավարությանը, մարդու հիմնարար ազատություններին, մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Արցախի խնդրի կարգավորմանը, «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին»  օրենքի նախագծի դրույթներին։
Երկօրյա քննարկումների արդյունքում ընդունվել է հայտարարություն, որը, ըստ բանախոսների, ոչ միայն արձանագրում է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների անցյալն ու ներկան, այլեւ տալիս է զարգացման առաջնահերթություններ, որոնք բխում են երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության գերակայություններից։
«Ակնհայտորեն պատմական է այս նիստը, քանի որ այն գումարվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո»,-  նշել է Արմեն Աշոտյանը։
«ԼՂ հիմնախնդրի առնչությամբ նիստում արձանագրվել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ  բանակցային ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում»,- ընդգծել է բանախոսը։
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմը եվրոպական խորհրդարանի անունից իր երախտագիտությունն է հայտնել 17-րդ նիստի աշխատանքները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, եւ կարեւորել է քննարկված հարցերի շրջանակը։
Սաջադ Քարիմը լիահույս է, որ հարաբերությունները երկու խորհրդարանների միջեւ կզարգանան։
«Կնքված համաձայնագիրը պարունակում է ֆինանսական օժանդակություն՝ տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար։ Մենք ավանդաբար աշխատել ենք ավելին՝ ավելիի դիմաց սկզբունքով, որն իր հետ բերում է ինչ-որ պայմաններ եւ այդ առումով Հայաստանին անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ ինքը հստակ առաջընթաց ունի այն ոլորտներում, որոնք մենք նախանշել եւ երկուստեք համաձայնեցրել ենք։ Դրանցում առկա է Հայաստանի ցանկությունը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, զարգացնել սեփական ապագան։ Եվրոպական միությունը պատրաստ է համապատասխան օժանդակություն ցուցաբերել այդ գործընթացին»,- նշել է Սաջադ Քարիմը։

Состоялась пресс-конференция сопредседателей Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения
В парламенте Армении 20 декабря состоялась пресс-конференция сопредседателей Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения Армена Ашотяна и Саджада Карима.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, А.Ашотян сообщил, что обсуждавшиеся на 17-м заседании Комиссии парламентского сотрудничества вопросы касались демократии, основных свобод человека,   проведенных в РА конституционных реформ, проблем региональной безопасности, армяно-турецких отношений, урегулирования Арцахской проблемы, а также положений проекта закона о семейном насилии.
В итоге двухдневных дебатов принято заявление, которое, согласно сопредседателям, не только представляет прошлое и настоящее отношений ЕС – Армения, но и обозначает приоритеты развития, исходящие из первоочередностей сотрудничества двух парламентов.
Это заседание – явно историческое, поскольку   созвано после подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС”, - отметил А.Ашотян.
По Нагорно-Карабахской проблеме на заседании зафиксировано, что проблема должна быть решена исключительно мирным переговорным путем в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ”, - подчеркнул А.Ашотян.
Сопредседатель комиссии Саджад Карим от имени Европарламента выразил признательность за организацию на высоком уровне работ 17-го заседания и по достоинству оценил круг обсуждавшихся на нем вопросов.
Г-н Карим выразил надежду на дальнейшее развитие отношений между двумя парламентами.
Заключенное соглашение обеспечивает финансовую поддержку реализации различных программ. Мы традиционно работаем по принципу “большее за большее”, которое несет в себе определенные условия, и в этом плане Армении надо показать, что у нее явный прогресс в намеченных и взаимно согласованных нами сферах. В этом налицо желание Армении как суверенного государства строить собственное будущее. Евросоюз готов оказать соответствующее содействие в этом процессе”, - отметил Саджад Карим.