Այվազովսկու 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսն ունեցել է աննախադեպ թվով այցելուներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այվազովսկու 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ունեցել է շուրջ 44 000 այցելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝   դեկտեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը:
«Ցուցահանդեսը մեծ ոգևորություն առաջացրեց ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Հայաստանից դուրս: Ունեցել ենք աննախադեպ թվով այցելուներ՝ շուրջ 44 000: Ուսումնասիրել ենք նաև արխիվը, և 70 տարիների ընթացքում Հայաստանում որևէ ցուցահանդես չի եղել, որը 3 ամսում հյուրընկալած լինի 44 000 այցելուի»-ասաց Ծատուրյանը:
Այցելուներից 18 000-ը եղել են դպրոցականներ, 20 000-ը պարզապես քաղաքացիներ, 8000-ը՝ թոշակառուներ և 7000-ը՝ ուսանողներ:
Աննախադեպ թվով այցելուների հոսքը պատկերասրահի տնօրենը համարում է ժամանակակից PR տեխնոլոգիաների օգտագործման արդյունք: «Այվազովսկու 150-ամյակին նվիրված  ցուցադրություն ևս եղել է, սակայն ոչ այս ծավալով: PR թիմի հետ լավ մոտեցում ենք գտել: Բերել ենք նաև կտավ, որը երբևիցե չէր եղել Հայաստանում»-ասաց Ծատուրյանը:
Պատկերասրահի տնօրենը կարևորեց նաև ոչ միայն բուն ցուցահանդեսը, այլ նաև Այվազովսկուն նվիրված երկօրյա գիտաժողովը, որը մոտ է եղել միջազգային մակարդակի  գիտաժողովներին:
Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված «Հովհաննես Այվազովսկի. Արարում» խորագրով ցուցահանդեսը բացվել է սեպտեմբերի 14-ին: Ներկայացվել են 52 գեղանկարչական, 26 գրաֆիկական, 1 դեկորատիվ-կիրառական և 20 վավերագիր աշխատանքներ:

Exhibition dedicated to Aivazovsky's 200th anniversary hosts unprecedented number of visitors
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. The exhibition in the National Gallery of Armenia dedicated to the 200th anniversary of Ivan Aivazovsky hosted about 50.000 visitors, director of the National Gallery of Armenia Arman Tsaturyan  told reporters on December 20, reports Armenpress.
“The exhibition caused a great excitement not only in Armenia, but also abroad. We had an unprecedented number of visitors, nearly 50.000. We have studied the archive, and over the 70 years there has not been any exhibition in Armenia which hosted 50.000 visitors in 3 months”, he said.
18.000 of the visitors were school-children, 20.000 just citizens, 8000 pensioners and 7000 students.
According to the director of the National Gallery, the flow of visitors is a result of the use of modern PR technologies. “There has also been an exhibition dedicated to the 150th anniversary of Aivazovsky, but not in such scale. We have adopted a very good approach with the PR team. We have also brought a painting which has never been in Armenia”, Tsaturyan said.
He also attached importance to the two-day scientific conference again dedicated to Aivazovsky which was very close to the international scientific conferences.