«Ալիքի էֆեկտը». «FDi» ամսագիրը՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ «Financial times» խմբի «FDi» ամսագրի տարեվերջյան համարում հրապարակվել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի հարցազրույցը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից, գլխավոր խմբագիր Քորթնի Ֆինգարի հետ զրույցում ՀԶՀ ղեկավարը խոսել է, թե ինչպես կարող է սփյուռքը կամ ներկայացուցիչների ցանցը նպաստել դեպի երկիր ներդրումների աճին։ Ներկայացնում ենք հատված հարցազրույցից:
- Որպես ՀԶՀ-ի (ներդրումների և արտահանման խթանման ազգային մարմնի) նոր գործադիր տնօրեն, Դուք նշել եք, որ ցանկանում եք ստեղծել կառույցի «2.0» տարբերակը։ Ի՞նչ է դա նշանակում։
- Ես նկատի ունեմ, որ անցյալում ֆինանսական ռեսուրսների մեծ մասն ավելի շատ նպատակաուղղված էր համաժողովներին, խթանման կամ մարքեթինգային միջոցառումներին, մինչդեռ այժմ մտածում ենք ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների, այլ նաև օտարերկրյա նախագծային ներդրումների մասին։ Եթե նախկինում մենք Հայաստանը ներկայացնում էինք որպես վայր, վերջինի դեպքում ներկայացնում ենք կոնկրետ նախագծեր, որոնք հետաքրքիր են։ Այսպիսով, նախագծային թիմը, որը ստեղծում և գործի է դնում իրական ներդրումային ծրագրերը, խթանում է ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև գործնական բիզնես ծրագրեր, որոնց վրա աշխատում ենք:
- Արտերկրում ներկայացուցիչների ցանցի ընդլայնման որոշ ծրագրեր ունեք: Ի՞նչ դեր է դա խաղալու:
- Գաղափարն այն է, որ մենք պետք է բարձրացնենք իրազեկությունը մեր մասին և դրանով խթանենք արտահանման ու ներդրումների մտադրությունը։ Ռազմավարությունը շատ նման է ջրի կաթիլին. մի կաթիլ եք վերցնում և այն գցում ջրի վրա, որն ալիքներ է առաջացնում: Այսպիսով, մեր ռազմավարությունն այն է, որ այդ ալիքներն առաջանան: Կաթիլը կլինի Զարգացման հիմնադրամը: Դա հենց այն կետն է, որտեղ մենք կանգնած ենք։ Մենք լոկոմոտիվն ենք, շարժիչը, որը պատրաստվում է այն առաջ մղել։ Իսկ ալիքի առաջին շերտը պետք է լինի սփյուռքը:

“Ripple effect”: fDi Magazine on Development Foundation of Armenia
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. fDi magazine published the interview of the executive director of the Development Foundation of Armenia (DFA), Armen Avakian where he explains to editor-in-chief Courtney Fingar how Armenia’s global diaspora could be the key to the next level of investment growth, Armenpress reports citing the fDi official website.
-As the new head of the Development Foundation of Armenia, you have said you want to create a ‘2.0’ version of the agency. What does that mean in practice?
-I mean that the majority of the financial resources in the past were aimed towards more direct, exposed forums, promotion or marketing at that level, whereas now we are thinking not only FDI but FDI vs foreign projects investments [FPI]. For FDI we are promoting Armenia as a site, for FPI we are selling specific projects that are interesting. We moved this project work into our system. So the project team that creates and generates the actual investment projects is not just promoting Armenia but also specific business projects we are working on.
-You have some plans to expand your representative network overseas. What role will this play?
-Conceptually, the idea is we need to get awareness and we need to drive that awareness to purchase intent. How do we create awareness and drive purchases? The strategy looks a lot like a drop of water: you take a drop of water and you drop it into a larger pool of water and it creates ripples. So our strategy is to ripple it out. We have the core, the drop itself. The drop itself has to be the development foundation. That’s where we stand. We’re the locomotive, the engine that is going to drive that. The first layer off that ripple has to be the diaspora. And we are trying to get the diaspora more engaged.