Արձանագրությունների ստորագրումից տարիներ անց Անկարան պատրաստ չէ կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Արձանագրությունների ստորագրումից տարիներ անց Անկարան պատրաստ չէ
կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը  հայտարարություն է տարածել հայ-թուրքական արձանագրությունների առնչությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հայտարարության տեքստում ասվում է.
« Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ Թուրքիայի ԱԳՆ դեկտեմբերի 14-ի մեկնաբանությունը 2009թ.-ի ցյուրիխյան արձանագրությունների տառն ու ոգին աղավաղելու հերթական աղաղակող օրինակ է։
Նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնած Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումն արտահայտված էր առանց նախապայմանների կարգավորման հայտնի մոտեցմամբ: Թուրքական կողմի հետ հենց այս ընդհանուր փոխըմբռնմամբ մենք սկսեցինք բանակցային գործընթացը և եկանք պայմանավորվածությունների:
Ինչպես հայտնի է, արձանագրությունների ստորագրումից անմիջապես հետո Անկարան հետ կանգնեց պայմանավորվածություններից՝ ոչ միայն մերժեց վավերացնել դրանք, այլև վերադարձավ նախապայմանների լեզվին, որը նա օգտագործում էր մինչև գործընթացի մեկնարկը: Թուրքիայի արտգործնախարարության վերջին մեկնաբանությունը նույն շարքից է։
Անկարան չի խորշում ևս մեկ անգամ կրկնել իր նախապայմանները, կապելով հայ-թուրքական հարաբերությունները Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի՝ Ադրբեջանի օգտին լուծման հետ՝ կամայական հղում կատարելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերին, որոնք որևէ առնչություն չունեն կարգավորման բանակցային գործընթացի հետ։ Բոլորին է հայտի, որ Արձանագրություններում ղարաբաղյան հակամարտության կամ որևէ նախապայմանի մասին խոսք անգամ չկա։ Ստորագրումից հետո, վերստին նախապայմանների լեզվին վերադառնալով, Թուրքիան դեմ գնաց միջազգային հանրությանը, որն, ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորմանը։
Թուրքական կողմը հրաժարվեց արձանագրությունների վավերացումից և ողջ գործընթացը միտումնավոր մղեց դեպի փակուղի։ Հայաստանը հենց այդ պատճառով ստիպված էր կասեցնել վավերացման ընթացակարգը՝ դեռ մնալով կարգավորման գործընթացում, ինչը տարբեր երկրների ղեկավարների կողմից ըմբռնումով ընկալվեց և ողջունվեց:
Ակնհայտ է, որ այսօր էլ՝ Արձանագրությունների ստորագրումից տարիներ անց, Անկարան պատրաստ չէ կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները։
Նորություն չէ, որ Թուրքիայի իշխանությունները կառչում են կարծրատիպային մոտեցումներից, փորձում են շինծու մեղադրանքներ հնչեցնել։ Հարյուր տարուց ավել է, ինչ այդ երկրի ղեկավարությունը ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը։ Մի՞թե ավելի հեշտ է ժխտողականության միջոցով իր ուսերին վերցնել Օսմանյան կայսրության կողմից գործված հարյուրամյա վաղեմության մեծ ոճրի մեղքը, քան ճանաչել այն՝ կարևոր ծառայություն մատուցելով թե սեփական ժողովրդի, թե տարածաշրջանի ապագայի, թե նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման գործին։
Անկարան գնում է հակառակ ուղիով։ Թուրքիայի ԱԳՆ մեկնաբանությունը պնդում է, թե իբր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջանքերը սխալ են բարոյական ու իրավական առումով և վատ նպատակներ հետապնդող քայլեր են։ Ստացվում է, որ Թուրքիան բարոյականության խրատներ է տալիս Ֆրանսիային, Գերմանիային, Ավստրիային, Ռուսաստանին, Ուրուգվային, Արգենտինային, Բելգիային, Հունաստանին և տասնյակ այլ երկրների, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։
Զավեշտալի է, որ Թուրքիան, որն աշխարհում խոսքի ազատության ամենամեծ սահմանափակողներից մեկն է, ժխտողականությունը փորձում է արդարացնել խոսքի ազատության պատճառաբանությամբ։
Ինչպես արձանագրությունների ստորագրումից հետո, այնպես էլ այսօր աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում հստակ գիտակցում են, որ գնդակը թուրքական կիսադաշտում է, որ Հայաստանը արել է հնարավորինը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար։ Անկարայում այս և այլ իրողությունների գիտակցման բացակայումն է, որ աշխարհով մեկ արմատավորում է զգացումը, որ Թուրքիան և միջազգային հանրությունը խոսում են տարբեր լեզուներով։
Եվ կրկնենք, որ հենց սա է պատճառը, որ Նախագահ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից հայտարարեց, որ ցյուրիխյան արձանագրությունների կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը 2018 թվականի գարնանը դրանք կհայտարարի առ ոչինչ»։

Years after signing of Protocols, Ankara is not ready yet to normalize Armenian-Turkish relations – statement of MFA Armenia
Years after signing of Protocols, Ankara is not ready yet to normalize Armenian-Turkish relations
– statement of MFA Armenia
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia has issued a statement regarding the Armenian-Turkish protocols.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the statement reads as follows,
“The December 14th comments of the Ministry of Foreign Affairs of Turkey regarding the Armenian-Turkish relations is yet another flagrant example of distortion of the letter and spirit of the Zürich Protocols of 2009.
Our position on President Sargsyan’s initiative to normalize relations with Turkey was expressed in the well-known approach to normalize relations without preconditions. Based on this common understanding with the Turkish side we launched the negotiation process and reached agreements.
It is well known that right after the signing of the Protocols Ankara backtracked from the agreements. Turkey not only has rejected to ratify those Protocols, but has returned to the same language of preconditions that it had used before the launch of the process. The last statement of the Turkish MFA goes in the same direction.
Ankara doesn’t shy away to voice once again its preconditions, linking the Armenian-Turkish relations to the the Nagorno-Karabakh conflict settlement in favor of Azerbaijan, at the same time making redundant reference to the UN Security Council resolutions, which have nothing to do with the negotiation process of the Nagorno-Karabakh conflict resolution. It is well known, that there is no single word on the Nagorno-Karabakh conflict or any precondition in the Protocols. By returning once again to the language of preconditions following the signing of Protocols, Turkey has opposed to the international community, which has always supported the normalization of the Armenian Turkish relations without preconditions and continues to do so now.
The Turkish side refused to ratify the Protocols and intentionally moved the whole process to the stalemate. This was the very reason that compelled Armenia to suspend the ratification procedure, while staying in the normalization process, and this was duly acknowledged and welcomed by the leaders of different countries
It is obvious that even today, years after signing of the Protocols, Ankara is not ready yet to normalize the Armenian-Turkish relations.
It does not come as a surprise that the Turkish authorities stick to stereotyped approaches and are trying to voice fabricated allegations. For more than a century the leadership of that country denies the Armenian Genocide. Is it easier to take the sin for the century-old great crime committed in the Ottoman Empire by continuously denying it, instead of recognizing it and thus rendering an important service to its own people, to the future of the region and to the prevention of future genocides?
Ankara goes the opposite direction. The statement of the MFA of Turkey claims that allegedly the efforts to recognize the Armenian Genocide are morally and legally incorrect and ill-intentioned. It turns out that Turkey preaches morality to France, Germany, Austria, Russia, Uruguay, Belgium, Greece and to dozens of other countries, which have recognized the Armenian Genocide.
It is ironic that Turkey, one of the most notorious countries of the world in restricting freedom of expression, tries to justify the genocide denialism on the grounds of freedom of expression.
It has always been clear for different world capitals both after the signing of the Protocols and today that the ball is on the Turkish court, that Armenia has done everything possible for the normalization of the Armenian-Turkish relations. Ankara’s inability to accept this and other realities consolidates the sense throughout the world that Turkey and the international community speak in different languages.
We would like to reiterate that this is the very reason why the President of Armenia declared at the UN General Assembly that since the Protocols continuously lack any positive progress towards their implementation, in the spring of 2018 Armenia will declare them null and void”.