ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 15-ին հանդիպել է Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալ Ինես Լիբիենա-Էգներեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-լատվիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը, փոխայցերի ակտիվացումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը եւ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը՝ նշելով, որ 100 տարի անց եւս Թուրքիայի իշխանությունը շարունակում է վարել ապակառուցողական ու ժխտողական քաղաքականություն, շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը, ինչն անթույլատրելի է: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ ժողովրդավարական արժեքներ կրող եւ ԵՄ անդամ Լատվիան առաջիկայում կճանաչի ու կդատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը կարող է հուսալի կամուրջ դառնալ ԵԱՏՄ եւ ԵՄ անդամ երկրների միջեւ: Նա հույս է հայտնել, որ Լատվիայի խորհրդարանը հնարավորինս արագ կվավերացնի փաստաթուղթը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը եւ կողծ քարոզչությանը: «Կան երկրներ, որոնք ընկնում են Ադրբեջանի կեղծ քարոզչության ծուղակը, դրանց թվում է նաեւ Լատվիան: Լատվիայի բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ անում են հայտարարություններ, որոնք չեն բխում խնդրի խաղաղ կարգավորումից: Կոչ եմ անում չտրվել ադրբեջանական կեղծ հակաքարոզչությանը եւ չընկնել նրանց ծուղակն ու արցախյան հիմնահարցում չանել հայտարարություններ, որոնք հակասում են Մինսկի խմբի եւ ԵՄ-ի պաշտոնական դիրքորոշումներին»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալ Ինես Լիբիենա-Էգներեն նշել է, որ Արցախի հարցում սատարում են Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու սկզբունքներին

Armenian parliamentary delegation meets with Deputy Speaker of Saeima of Latvia
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The delegation led by the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov, comprised of MPs Samvel Farmanyan and Suren Manukyan met with the Deputy Speaker of the Saeima of Latvia Inese Lībiņa-Egnere.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, during the meeting the sides highlighted the further development and deepening of the Armenian-Latvian friendly relations and the activation of the mutual visits.
The Deputy Speaker of the Armenian parliament touched upon the international recognition of the Armenian Genocide and the denial policy of Turkey, noting that after 100 years the authorities of Turkey continue to pursue the deconstructive and denial policy, keeps under blockade Armenia which is inadmissible. Eduard Sharmazanov expressed hope that Latvia bearing democratic values and being an EU member would recognize and condemn the Armenian Genocide.
Talking about the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Sharmazanov expressed conviction that Armenia could be a reliable bridge between the EEU and EU member countries. He expressed hope that the parliament of Latvia would ratify the document as quick as possible.
Talking about the Nagorno Karabakh problem settlement process, Eduard Sharmazanov touched upon the bellicose rhetoric and false campaign of Azerbaijan. “There are countries which fall into the trap of Azerbaijan's false campaign, and among is also Latvia. Some high ranking officials of Latvia make statements which do not emanate from the peaceful settlement of the problem. I call on you not to yield to Azerbaijani false anti-campaign and not to fall into their trap and not make any statements in Artsakh problem which contradict the official positions of the Minsk Group and the EU,” the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia noted.
The Deputy Speaker of the Saeima of Latvia Inese Lībiņa-Egnere noted that in the Artsakh issue they support the Minsk Group Co-Chairs’ efforts and the principles.