ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 15-ին հանդիպել է Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալ Ինես Լիբիենա-Էգներեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-լատվիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը, փոխայցերի ակտիվացումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը եւ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը՝ նշելով, որ 100 տարի անց եւս Թուրքիայի իշխանությունը շարունակում է վարել ապակառուցողական ու ժխտողական քաղաքականություն, շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը, ինչն անթույլատրելի է: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ ժողովրդավարական արժեքներ կրող եւ ԵՄ անդամ Լատվիան առաջիկայում կճանաչի ու կդատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը կարող է հուսալի կամուրջ դառնալ ԵԱՏՄ եւ ԵՄ անդամ երկրների միջեւ: Նա հույս է հայտնել, որ Լատվիայի խորհրդարանը հնարավորինս արագ կվավերացնի փաստաթուղթը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը եւ կողծ քարոզչությանը: «Կան երկրներ, որոնք ընկնում են Ադրբեջանի կեղծ քարոզչության ծուղակը, դրանց թվում է նաեւ Լատվիան: Լատվիայի բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ անում են հայտարարություններ, որոնք չեն բխում խնդրի խաղաղ կարգավորումից: Կոչ եմ անում չտրվել ադրբեջանական կեղծ հակաքարոզչությանը եւ չընկնել նրանց ծուղակն ու արցախյան հիմնահարցում չանել հայտարարություններ, որոնք հակասում են Մինսկի խմբի եւ ԵՄ-ի պաշտոնական դիրքորոշումներին»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալ Ինես Լիբիենա-Էգներեն նշել է, որ Արցախի հարցում սատարում են Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու սկզբունքներին

Делегация НС встретилась с заместителем председателя Сеймаса Латвии
Делегация во главе с вице-спикером Национального Собрания Армении Эдуардом Шармазановым в составе депутатов НС С.Фарманяна и С.Манукяна 15 декабря встретилась   с заместителем председателя Сеймаса Латвии Инесс Либиена-Эгнере.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, в ходе встречи стороны подчеркнули важность дальнсйшего развития и углубления армяно-латвийских дружественных отношений, активизации взаимных визитов.
Вице-спикер НС обратился к международному признанию Геноцида армян и политике отрицания Турции, отметив, что и спустя 100 лет турецкие власти продолжают проводить эту деструктивную политику, блокируют Армению, что недопустимо. Э.Шармазанов выразил надежду, что носительница демократических ценностей и член ЕС Латвия в ближайшем будущем признает и осудит Геноцид армян.
Говоря о подписанном Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, вице-спикер НС выразил уверенность, что Армения может стать надежным мостом между странами ЕАЭС и ЕС. Он также высказал надежду, что парламент Латвии как можно быстрее ратифицирует документ.
Коснувшись процесса урегулирования нагорно-карабахской проблемы, Э.Шармазанов обратился к воинственной риторике и пропаганде Азербайджана. “Есть страны, попадающие в ловушку лживой пропаганды Азербайджана, в их числе и Латвия. Некоторые высокопоставленные должностные лица Латвии выступают с заявлениями вопреки интересам мирного урегулирования проблемы. Призываю не следовать азербайджанской лживой пропаганде, не оказываться в этой ловушке и не делать по Арцахской проблеме заявлений,  противоречащих официальным позициям Минской группы и ЕС”, - отметил вице-спикер НС РА.
Заместитель председателя Сеймаса Латвии г-жа Либиена-Эгнере отметила, что в Арцахском вопросе поддерживают усилия и принципы сопредседателей МГ ОБСЕ.