ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանը հանդիպել է ՄԳԻՄՕ-ի հայ ուսանողների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական համալսարանում (ՄԳԻՄՕ) դեկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի հանդիպումը բուհի և մոսկովյան այլ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հայազգի ուսանողների հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպմանը դեսպան Տողանյանը, կարևորելով հայ-ռուսական հարաբերությունների արդի փուլում ռուսաստանաբնակ հայ երիտասարդների դերն և մասնակցությունը, անդրադարձավ երիտասարդների ներգրավմանն ուղղված դեսպանության տարաբնույթ նախաձեռնություններին և կոչ արեց դրսևորել առավել նպատակային ակտիվություն երկու երկրների միջև հասարակական և հումանիտար ոլորտներում կապերի առավել ամրապնդման համար։
Դեսպան Տողանյանը պատասխանեց նաև ուսանողների տարաբնույթ հարցերին, որոնք առնչվում էին ՀՀ և ՌԴ միջև երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների ներկայիս փուլին, եվրասիական տարածքի ինտեգրացիոն գործընթացներին, արցախյան հիմնախնդրին, դեսպանության կողմից հանրային դիվանագիտության զարգացմանն ուղղված աշխատանքներին ու Հայաստանի հետ ռուսաստանաբնակ երիտասարդների կապի ամրապնդմանը։
2018թ․-ի սկզբին դեսպանության նախաձեռնությամբ նախատեսվում է անցկացնել ռուսաստանաբնակ հայ երիտասարդների ֆորում։

В МГИМО состоялась встреча посла Армении в России с армянскими студентами московских вузов
14 декабря в Московском государственном университете международных отношений (МГИМО(У)) состоялась встреча посла Армении в России Вардана Тоганяна с армянскими студентами разных московских вузов. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении.
На встрече посол Вардан Тоганян, подчеркнув важность роли и участия армянской молодежи России на современном этапе армяно-российских отношений, представил различные инициативы Посольтсва по привлечению молодежи и призвал студентов принимать более активное участие в общественных и гуманитарных проектах, способствующих развитию отношений между двумя государствами.
Посол Вардан Тоганян ответил также на вопросы студентов о современном этапе двухстороннего и многостороннего сотрудничества между Арменией и Россией, интеграционных процессах на евразийском пространстве, карабахском урегулировании, а также о деятельности посольства в направлении развития общественной дипломатии и укрепления связей армянской молодежи России с Арменией.