Բունդեսթագը քվեարկեց պատգամավորների աշխատավարձի բարձրացման օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բունդեսթագը հաստատել Է պատգամավորների աշխատավարձերի ինքնաբերաբար բարձրացման օրինագիծը՝ Գերմանիայի քաղաքացիների անվանական եկամուտների աճին համապատասխան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այսպիսով՝ առաջիկա չորս տարիներին հուլիսի 1-ին պատգամավորների աշխատավարձերն ինքնաբերաբար կավելանան, եթե շարունակվի գերմանական տնտեսության վերելքը: Նույն այդ սկզբունքը գործում Էր նաեւ նախորդ չորս տարիներին:
Նոր կառավարական կոալիցիայի բացակայությունը պատգամավորներին չի խանգարել քվեարկելու իրենց աշխատավարձի ինքնաբերաբար բարձրացման օգտին: Օրինագիծը պաշտպանել են 665 պատգամավորներից 505-ը, դեմ են քվեարկել 152-ը, գրում Է Deutsche Welle-ն:
ԳՖՀ-ի Բունդեսթագի պատգամավորների աշխատավարձը 2017 թվականի հուլիսի 1-ից ամսական կազմում Է 9542 եվրո: Այն ժամանակ աշխատավարձը բարձրացվել Է 2,3 տոկոսով կամ 215 եվրոյով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Бундестаг проголосовал за повышение зарплаты депутатов
Бундестаг утвердил законопроект об автоматическом повышении зарплат депутатов в соответствии с ростом номинальных доходов граждан Германии, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Таким образом, в ближайшие четыре года к 1 июля зарплаты депутатов будут автоматически увеличиваться, если продолжится подъем немецкой экономики. Этот же принцип работал и в предыдущие четыре года.
Отсутствие новой правительственной коалиции не помешало депутатам проголосовать за автоматическое повышение собственной зарплаты. Поддержали законопроект 505 из 665 депутатов, проголосовали против - 152, сообщает Deutsche Welle.
Зарплата депутата бундестага ФРГ составляет с 1 июля 2017 года 9542 евро в месяц. Тогда она была повышена на 2,3%, или на 215 евро.