Վիեննայում Ադրբեջանը հրաժարվեց միանալ համանախագահող երկրների հայտարարությանը. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի գլխավոր առաջնայնությունների շարքում է: Այս մասին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում հնչած իր ելույթում: Նախարարը նշել է, որ Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում, դեկտեմբերի 6-ին հանդիպում է ունեցել իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ: Նրա գնահատմամբ, ընդհանուր առմամբ, այն անցել է դրական մթնոլորտում:
«Հանդիպումից հետո ես նշեցի, որ տեսնենք, թե զարգացումներ կլինե՞ն դրանից հետո: Ինչո՞ւ, քանի որ այս տարվա հոկտեմբերին Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև կայացած վերջին գագաթաժողովը նույնպես, ընդհանուր առմամբ, անցել էր դրական մթնոլորտում, սակայն դրանից անմիջապես հետո Ադրբեջանը վերադարձավ իր ավանդական անհիմն մեղադրանքներին և ռազմական հռետորաբանությանը: Անցած շաբաթ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովին ունեցած իմ ելույթում մանրամասն անդրադարձա ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին: Միջնորդների` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի, պատվիրակությունների ղեկավարները հայտարարություն ընդունեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Հայաստանը պատրաստ էր միանալ այդ հայտարարությանը, սակայն Ադրբեջանը հրաժարվեց և արդյունքում մեզ չհաջողվեց ընդունել Հայաստանի, Ադրբեջանի և համանախագահների համատեղ հայտարարություն: Սա բազմիցս է կրկնվել ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումների շրջանակներում։ Հարց է առաջանում, ինչպե՞ս հնարավոր կլինի նվազեցնել լարվածությունը, եթե Ադրբեջանը հրաժարվում է վերահաստատել 1994-1995 թթ. հրադադարի համաձայնագրերով ստանձնած իր հանձնառությունը: Ինչպե՞ս կարելի է նվազեցնել լարվածությունը, եթե Ադրբեջանը հրաժարվում է իրականացնել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը ձևացնում է, իբրև թե նախորդ գագաթաժողովների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հայկական կողմի առաջ քաշած նախապայմաններ են: Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը նախապայմաններ առաջ չի քաշել, սակայն դա չի նշանակում, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չպետք է կատարվեն: Համբուրգում և Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական խորհուրդների ընթացքում համանախագահների ընդունած հայտարարությունները ապացուցեցին, որ Ադրբեջանի` Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը մերժելու փորձերը դատապարտված են ձախողման: Նա ընդգծել է, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումից հրաժարվելու Ադրբեջանի գործելաոճը լրջորեն հարցականի տակ է դնում Բաքվի` որպես բանակցող կողմի նկատմամբ վստահությունը:
«Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմնված համանախագահների առաջարկների վրա: Բանակցային գործընթացն այլընտրանք չունի: Ակնհայտ է, որ այն, ինչ առաջարկվել է համանախագահների կողմից և ինչին սատարում է Հայաստանը, մերժվում է Ադրբեջանի կողմից, և սա է խաղաղ գործընթացի առաջխաղացումը խոչընդոտող հիմնական պատճառը»,-ասաց նա:
Համանախագահների նախաձեռնությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հունվարի երկրորդ կեսին կազմակերպելու արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում: Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ ինչպես միշտ Հայաստանը նման հանդիպումներին գնում է կառուցողական տրամադրվածությամբ։ Ըստ նրա` եթե Բաքուն հետևի համանախագահների՝ հրադադարը խստորեն հարգելու կոչերին, կատարի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, վերահաստատի իր հանձնառությունը համանախագահների կողմից առաջարկված հիմնախնդրի կարգավորման սկզբունքներին և կառուցողաբար ներգրավվի բանակցային գործընթացում, ապա դա ճանապարհ կհարթի խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու և ստատուս քվոն փոխելու համար:

Azerbaijan refused to join statement of OSCE MG Co-Chair countries in Vienna – Armenian FM
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict is among the highest priorities on the Armenian foreign policy agenda, foreign minister Edward Nalbandian said while delivering speech at the Greek foreign ministry, Armenpress reports.
The minister said in the margins of the OSCE Ministerial Council, on December 6th in Vienna he had a meeting with his Azerbaijani colleague, and according to him, the meeting generally passed in a positive atmosphere.
“However, after the meeting I said that we have to see how the situation will develop. Why? Because, the last Summit of the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Geneva this October also passed generally in a positive mood, however, just after it Azerbaijan again returned to its usual groundless accusations and warmongering. Last week at the OSCE Ministerial Council I made a detailed speech on the settlement process. The heads of the delegations of the mediator countries Russia, France and the USA, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, issued a statement on the Nagorno Karabakh conflict resolution. Armenia was ready to join them, however, Azerbaijan rejected and, as a result, we did not manage to have a joint statement of Armenia, Azerbaijan and the Co-Chair countries. This situation has continuously repeated during the OSCE Ministerial Councils. A question raises: how it would be possible to reduce tensions if Azerbaijan rejects to confirm its commitment to the 1994-1995 ceasefire agreements? How it would be possible to reduce tensions if Azerbaijan rejects to implement the establishment of the mechanism for the investigation of ceasefire violation?”, Nalbandian noted.
The FM stated that Azerbaijan pretends as if the agreements reached during the previous Summits are preconditions put forward by the Armenian side. Armenia has not used preconditions, but that does not mean that the reached agreements should not be implemented. The Co-Chairs’ statement at the Ministerial Councils in Hamburg and Vienna proved that the Azerbaijani attempts to reject the implementation of the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg Summits are doomed to failure. The pattern of refusal by Azerbaijan to honor prior agreements seriously questions Baku’s credibility as a negotiating partner.
“I would like to once again reiterate Armenia’s firm commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict based on the proposals of the Co-Chairs. There is no alternative to the negotiation process. It is evident that what has been proposed by the Co-Chairs and supported by Armenia has been rejected by Azerbaijan and this is the main reason that hinders the advancement of the peace process”, the Armenian FM stated.
An agreement was reached by the initiative of the Co-Chairs to organize a meeting between the Ministers of Foreign Affairs in the second part of January. Nalbandian added that Armenia as always is going to such kind of meeting with the constructive approach.
According to Nalbandian, if Baku abides to the calls of the Co-Chairs to strictly respect the ceasefire, implements previously reached agreements, reiterates its adherence to the principles of the conflict resolution proposed by the Co-Chairs and constructively engages in the negotiations that will pave the way to move the peace process forward and change the status-quo.