Հայաստանում լույս ընծայված գիրքը վերահաստատում է՝ Ստամբուլի ճարտարապետական դիմագիծը կերտել են Պալյանները
Հայաստանում լույս ընծայված գիրքը վերահաստատում է՝ Ստամբուլի
ճարտարապետական դիմագիծը կերտել են Պալյանները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պալյան ճարտարապետական գերդաստանի նախագծմամբ Ստամբուլում կառուցվել են հարյուրավոր շինություններ՝ պալատական, ռազմական կառույցներ: Թուրքերը տարիներ շարունակ մերժել են Պալյանների հայ լինելու փաստը: Այսօր արդեն Թուրքիայում խոստովանում են այդ մասին: Աշոտ Գրիգորյանը «Հայոց ազգին պարտեզի գանձերը. Պալյաններ» գրքով ևս մեկ անգամ հաստատում է Պալյանների հայ լինելը: «Արմենպրես»-ի թղթակիցն այս առիթով զրուցել է Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի գլխավոր գիտքարտուղար Աշոտ Գրիգորյանի հետ:
-Պարոն Գրիգորյան, նախ ինչպե՞ս առաջացավ գրքի ստեղծման գաղափարը, և ի՞նչ նպատակ է հետապնդում այն:
-Հետազոտությունն ինքնանպատակ չէ: Այն ունի նախապատմություն: Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության թանգարան-ինստիտուտի ծրագրերում ստեղծման օրից եղել է արտերկրի հայ ճարտարապետների ստեղծագործությունների վերաբերյալ արխիվի հավաքումը: Թուրքիայում ապրած և ապրող ճարտարապետների մասին նյութերը հավաքելիս պարզվեց, որ մեծ բաց կա Պալյան ճարտարապետական գերդաստանի վերաբերյալ: Ընդամենը հանրագիտարանային նշանակության նյութ ունեինք: Պալյանները բավականին հայտնի ճարտարապետներ են եղել Թուրքիայում, սակայն իրենց հայ լինելը մերժված էր երկար տարիներ: Եվ այդ մերժումը մեզ ավելի շատ ստիպեց գտնելու եզրեր, վերահաստատելու Պալյանների հայ լինելը: Գրքով հիմնավորվեց, թե ովքեր են Պալյանները, ինչպես են հայտնվել Ստամբուլում, արդյոք այն պատահական երևույթ էր, թե հայ ճարտարապետները մինչ Պալյանները ևս գործում էին Ստամբուլում: Եվ պարզվեց, որ Պալյաններից առաջ, իսկապես այնտեղ գործել է Սինան ճարտարապետը, որի հայ լինելու մասին ևս լռում են Թուրքիայում:
-Ինչպե՞ս գտաք Պալյանների մասին նյութերը:
-Ուսումնասիրության ընթացքում պարզ դարձավ, որ Պալյանների, նրանց հեղինակած շինություններ մասին նյութերը շատ քիչ են: Եվ մենք Պալյանների արխիվը գտանք Իտալիայում: Բավական մեծ դժվարությամբ այն տեղափոխեցինք Հայաստան: Թուրքիայում ևս ուսումնասիրեցինք շինությունները, լուսանկարեցինք դրանք: Որտեղ հնարավոր չէր լուսանկարահանում իրականացնել, բավարարվեցինք շենքերի արտաքին հատվածի լուսանկարներով միայն: Աշխատանքներում ներառվել են նաև Ստամբուլում գործող հայ լուսանկարիչներ՝ տրամադրելով լուսանկարներ: Ծրագրի իրականացման գործում մեծ դեր է ունեցել ՀՀ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
-Կարելի է ենթադրել, որ պատմությունը բավականին ծավալուն է եղել, ինչի՞ն եք ավելի շատ ուշադրություն դարձրել գրքում:
-Պալյանները սուլթանի պալատական կառույցները ստեղծելու համար հայկական լեռնաշխարհից հավաքագրել են հայ վարպետների,համագործակցել նաև ֆրանսիացի կոլեգաների հետ: Եվ այս համագործակցությունն է Պալյաններին բերել Օսմանյան կայսրություն, որի արդյունքում եվրոպական ճարտարապետական ուղղություններով հագեցած կառույցներ են ստեղծվել՝ համալրված իսլամի և հայկական ճարտարապետության ազդեցություններով: Գրքում ներկայացվում են ոչ միայն Պալյանները, այլ ողջ հայ շինարարական ներուժը, որն օգտագործվել է: Մենք մի շարք նոր բացահայտումներ ենք կատարել: Ստամբուլում գտել ենք Պալյանների հիմնած արհեստանոցները՝ գորգագործական, մետաքսագործական գործարանները: Մենք ապացուցեցինք, որ Պալյանները ոչ միայն 300 տարի են գործել Ստամբուլում, այլ նրանցից առաջ այնտեղ ևս եղել են հայ ճարտարապետներ, նրանցից հետո և ներկայում ևս կան: Խոսվում է նաև Պալյանների պանթեոնի մասին: Առանձին բաժին ենք նվիրել նաև նյութերը տրամադրողներին: Նյութերը փնտրում էինք ոչ միայն մենք, այլ նաև թուրքերը: Պալյանների ստեղծած ճարտարապետական կոթողների շնորհիվ հիմա նրանք հսկայական տուրիստական հոսքեր ունեն:
-Թուրքիայում ընդունո՞ւմ են, որ Ստամբուլի դիմագիծը կերտելու գործում իրենց մեծ ավանդն են ունեցել հայ ճարտարապետները:
-Նախկինում նրանք ժխտում էին Պալյանների հայ լինելը: Թուրքերը նույնիսկ փորձել են ասել, որ եթե Պալյանները չկառուցեին այդ շինությունները, իրենք իրենց ազգային ճարտարապետության գաղտնիքներն ավելի  շուտ գտնեին: Սակայն, վերջապես, նրանք ընդունեցին և խոստովանեցին Պալյանների հայ լինելու փաստը:
-Մոտ քանի՞ աշխատանք ունեն Պալյանները Ստամբուլում, և դրանցից քանի՞սն են պահպանված այսօր:
-Նրանք հարյուրավոր աշխատանքներ ունեն՝ թե օսմանական, թե հայկական կառույցներ: Դրանք պալատական, ռազմական կառույցներ են, բնակելի տներ, հրշեջ աշտարակներ, կամուրջներ, ջրամբարներ: Պալյանները նաև շատ թաղամասերի ճարտարապետներ են: Հայ համայնքի համար ևս կառուցել են եկեղեցիներ, հիվանդանոցներ: Նրանց կառույցների գրեթե 90 տոկոսը պահպանված է այսօր: Եղել են հրդեհներ, վերաշինումներ, սակայն մեծ մասն այսօր էլ գործում են:
-Ըստ Ձեզ՝ Պալյանների ստեղծած կառույցներից ամենահայտնին ո՞րն է:
-Աչքի ընկնող բոլոր կառույցները Ստամբուլում Պալյանների գործերն են: Սակայն դրանցից ամենամեծը երևի «Դոլմաբահչե»-ի համալիրը, «Չրաղան» պալատն են:
-Ի՞նչ լեզուներով է թարգանվել Ձեր գիրքը, և ի՞նչ կտա այն հանրությանը:
- Գիրքը թարգմանվել է ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն սեղմ տարբերակներով: Ներկայում Թուրքիայի հայ համայնքի կողմից այն թարգմանվում է թուրքերեն, որպեսզի տարածվի թուրքական համալսարանական, գիտական շրջանակներում: Պալյանների մասին քիչ է խոսվել Հայաստանում: Թարգմանությունների շնորհիվ ողջ աշխարհը պետք է Ստամբուլ գնալիս տեղեկացված լինի, որ այդ շինությունները հայերի ստեղծածներն են: Գիրքը Հայաստանի մշակույթի ճանաչման, պահպանման խնդիր է լուծում:

Изданная в Армении книга подтверждает факт, что создавшие архитектурный облик Стамбула Паляны были армянами
Изданная в Армении книга подтверждает факт, что создавшие архитектурный облик
Стамбула Паляны были армянами
По проектам архитектурной династии Палян в Стамбуле были построены сотни зданий, дворцов и военных строений. Турки многие годы отрицали то, что Паляны были армянами. Сегодня они уже признают этот факт. Изданная в Армении книга Ашота Григоряна «Сокровища сада армянской нации: Паляны» подтверждает факт, что создавшие архитектурный облик Стамбула Паляны были армянами. В беседе с корреспондентом «Арменпресс» об этом рассказал научный секретарь Музея архитектуры имени Таманяна Ашот Григорян.
-Г-н Григорян, как возникла идея создания книги? Какова ее цель?
-Исследования не являются самоцелью. В программах Музея архитектуры имени Таманяна, со дня его создания, имелась идея сбора архива о творениях армянских архитекторов зарубежом.
Собирая материалы об армянских архитекторах в Турции, мы обнаружили значительный пробел в знаниях о наследии архитектурной династии Палян в Стамбуле. Имелись всегоо лишь общие энциклопедические сведения. Архитектурная  династия Палян в Турции была достаточно известна, однако турки многие годы отрицали то, что Паляны были армянами.  Это еще больше заставило нас искать материалы, подтверждающие их армянское происхождение. В книге обосновано их происхождение, то, как они оказались в Стамбуле, было ли это случайно, или же армянские архитекторы творили здесь и ранее. Выяснилось, что до Палянов в Стамбуле строил архитектор Синан, чье армянское происхождение также замалчивалось.
-Как вы нашли материалы о Палянах?
-материалов было очень мало. Мы нашли архив Палянов в Италии. С трудом доставили его в Армению. Мы изучали постройки в Турции, сделали их фотоснимки. В этой работе принимали участие фотографы армянского происхождения в Стамбуле.
-Можно предположить, что история эта довольно пространная. На что вы обращали больше внимания?
-Паляны набирали мастеров из Армянского нагорья для строительства султанского дворца, они сотрудничали и с коллегами из Франции. Именно это сотрудбичество привело Палянов в Турцию, в результате чего здесь были созданы здания европейского стиля, дополненные исламским и армянским влиянием. В книге представлены не только Паляны, но и весь армянский потенциал строителей. Мы сделали ряц открытий. Нашли в Стамбуле основанные Палянами мастерские – ковроткаческие, шелкопрядные. Мы доказали, что не только Паляны 300 лет творили в Стамбуле, а до них здесь работали и другие армянские архитекторы. Они есть здесь и сейчас. Говорится о пантеоне Палянов. Отдельный раздел книги посвящен тем, кто предоставлял нам материалы. Материалы искали и турки.
-Принимают ли в Турции тот вклад, который внесли в архитектурный облик Стамбула армянские архитекторы?
- Турки многие годы отрицали то, что Паляны были армянами. Сегодня они уже признают этот факт. Турки даже пытались сказать, что, если бы Паляны не понастроили своих зданий, то они раньше бы определили совй собственный, национальный стиль.
-Сколько творений Палянов имеется в Стамбуле, сколькие из них сохранились сегодня?
-Есть сотни их творений – османских и армянских построек. По проектам архитектурной династии Палян в Стамбуле были построены сотни зданий, дворцов и военных строений, мостов, пожарных вышек, водонапорных башен, водохранилищ. Паляны конструировали целые кварталы. Для армян строились церкви, больницы. Около  90% построенного ими сохранилось по сей день.
-Какое здание среди построенных Палянами, по вашему, является самым известным?
-Все достопримечательные, бросающиееся в глаза здания в Стамбуле построены ими. Самое большое, наверно, комплекс «Долмабахче», дворец «Чраган».
-На какие языки переведена ваша книга, и что она даст общественности?
- Книга переведена вкратце на русский, английский, французский языки. Сейчас делаеттся перевод на турецкий – чтобы распространить ее в академических кругах. Мало говорилось о Палянах и в Армении. Благодаря первеодам, весь мир должен узнать о том, что здания, коорыми они восхищаются в Стамбуле, созданы армянами. Книга решает вопросы познания и сохранения армянской культуры.