ՌԴ զինված ուժերը հայտնում է Սիրիան ամբողջությամբ ԻՊ-ից ազատագրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիան ամբողջությամբ ազատագրվել է ահաբեկիչներից, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման բոլոր խմբավորումները ոչնչացվել են: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գերենալ Վալերի Գերասիմովը:
«Սիրրիայի տարածքում ԻՊ-ի բոլոր խմբավորումները ոչնչացված են, իսկ տարածքն ազատագրվել է»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ այդ մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
«Այսօր գերենալ Սուխելի ղեկավարած հարձակողական միավորումները և 5-րդ կամավորական կորպուսը ջախջախել են մնացած անօրինական զինված ուժերը Դեյր-էզ-Զորում և ազատագրել Սալիհիա, Էլ-Հրեյտա, Էլ-Կատյա և Մուսալահա բնակավայրերը: Այսպիսով, այսօրվա դրությամբ Սիրիայի տարածքում ԻՊ-ի վերահսկողության տակ մնացած տարածք գոյություն չունի»,- ընդգծել է Գերսիմովը:

Russian armed forces announce full liberation of Syria from “ISIL”
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. Syria is fully liberated from terrorists, all units of the Islamic State (IS) terror group have been destroyed, ARMENPRESS reports, citing TASS, Chief of Russia’s General Staff, General of the Army Valery Gerasimov, said at an annual briefing for foreign defense attaches on Wednesday.
"All ISIL [former name of IS - TASS] units in Syria have been destroyed, and the territory has been liberated," he said, adding that Russian Defense Minister Sergey Shoigu had informed President Putin about that.
"Today the advancing units of Brigadier General Hassan Sukhel and the 5th Volunteer Assault Corps routed the remaining illegal armed forces (in the Deir ez-Zor province - TASS) and, having liberated the inhabited communities of Al-Salihiyah, Al-Khreita, al-Katia and Musalaha, merged with the government troops advancing from the south. Thus, there are no territories controlled by ISIL in Syria today," Gerasimov concluded.
On Tuesday, the Russian Defense Ministry reported that the last Islamic State enclave in eastern Syria diminished to an area of 7 to 10 kilometers.