Հրաժարվելով արձանագրություններից՝ հենց Թուրքիան է փակել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խողովակները. ԱԳՆ
Հրաժարվելով արձանագրություններից՝ հենց Թուրքիան է փակել հայ-թուրքական
հարաբերությունների կարգավորման խողովակները. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունն առ այն, որ Հայաստանը փակում է երկկողմ համագործակցության բոլոր խողովակները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Քոչարյանը հարցին անդրադարձել է Panorama.am-ի հետ զրույցում
«Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման խողովակները քաջ հայտնի են: Դա 2009թ. Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններն են և դրանց վավերացումը: Քանի որ Թուրքիան հրաժարվեց այդ արձանագրությունների վավերացումից, հենց նա է փակել ու փակում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խողովակները»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը:

Отказавшись от ратификации протоколов, Турция перекрыла каналы урегулирования армяно-турецких отношений
Отказавшись от ратификации протоколов, Турция перекрыла каналы урегулирования
армяно-турецких отношений
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал заявление президента Турции Эрдогана о том, что Армения перекрывает все каналы двустороннего сотрудничества. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ответ на вопрос сайта Panorama.am Кочарян сказал:
«Каналы урегулирования отношений с Турцией хорошо известны. Это подписанные в Цюрихе в 2009г. армяно-турецкие протоколы и их ратификация. Поскольку Турция отказывается от ратификации этих протоколов, то именно она перекрыла и перекрывает каналы урегулирования армяно-турецких отношений».