Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտին կնպաստի Իրանի հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը. մեկնարկեց հայ-իրանական գործարար համաժողովը
Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտին կնպաստի Իրանի հետ տնտեսական կապերի
ամրապնդմանը. մեկնարկեց հայ-իրանական գործարար համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ստեղծված են բարենպաստ պայմաններ, որոնք թույլ են տալիս շահավետ ներդրումներ կատարել ու հաջողությամբ գործարարությամբ զբաղվել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում հայ-իրանական գործարար համաժողովի բացմանը այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Նման համաժողովները կարեւոր հարթակ են երկու երկրների պետական ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների համար՝ քննարկելու երկկողմ առևտրատնտեսական ոլորտում առկա հնարավորություններն ու խնդիրները, որոշելու մեր երկրների միջեւ համագործակցության խթանման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը: Հուսով եմ, որ այս համաժողովը կնպաստի իրանական գործարարների կողմից Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների առավել գործադրմանը: Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները նախատեսում են ամրագրել առավել բարենպաստության ռեժիմներ, հստակեցնել օտարերկրյա ներդրողներին տրվող երաշխիքները, հնարավորություն տալ գործարարներին օգտվելու Հայաստանում գործող ու նախատեսվող լրացուցիչ արտոնություններից, ներդրումային վեճերի լուծման ժամանակակից մեխանիզմներից, հետևողականորեն կրճատել ու պարզեցնել մի շարք ընթացակարգեր», - նշեց նա:
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու առավելություններից է այն, որ մեր երկիրն ունի առևտրի արտոնյալ ռեժիմ բազմաթիվ երկրների հետ։ Նա նշեց, որ մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ ստեղծվել են նոր հնարավորություններ:
«Հայաստանում արտադրված ապրանքները զրոյական մաքսատուրքերով՝ առանց վարչարարական խոչընդոտների, կարող են ազատ մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների 180 միլիոնանոց սպառողական շուկա։ Բացի այդ, մեր երկիրն ունի ազատ առևտրի համաձայնագրեր գրեթե բոլոր երկրների հետ», - նշեց ՀՀ արտգործնախարարը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը, հանդիսանալով ԵԱՏՄ երկրներից միակը, որն ունի ցամաքային սահման Իրանի հետ, կարող է դարպաս հանդիսանալ դեպի ԱՊՀ, ԵԱՏՄ երկրներ, նաեւ՝ Եվրամիություն մուտք գործելու համար։
«Այդ առումով կարևորում ենք իրականացման փուլում գտնվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի նշանակությունը՝ որպես Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի նավահանգիստներին կապող ամենակարճ տարանցիկ երթուղի:  Հայաստանը նաեւ ակտիվորեն աջակցում է ԵԱՏՄ-ի ու Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրին»,-ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը՝ խոսելով նաեւ Սյունիքում Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման մասին, որը, նրա խոսքով, կնպաստի Իրանի հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, ՀՀ տնտեսական ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը։
«Երկու երկրների պատկան մարմինների կողմից ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է սահմանել Հայաստանի ու Իրանի միջև ազատ տնտեսական գոտիների ոլորտում համագործակցության հիմնական ուղղությունները», - եզրափակեց ՀՀ արտգործնախարարը:

Syunik FEZ to contribute to strengthening economic ties with Iran: Armenian-Iranian business forum kicks off
Syunik FEZ to contribute to strengthening economic ties with Iran: Armenian-Iranian business
forum kicks off
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia has created favorable conditions which enable to make beneficial investments and do business successfully, foreign minister Edward Nalbandian said at the opening ceremony of Armenian-Iranian business forum in Yerevan, reports Armenpress.
“Such forums are an important platform for the representatives of public and business circles of the two countries to discuss the existing opportunities and problems in the bilateral trade-economic field, to determinate the future steps aimed at boosting the cooperation between our countries. I hope this forum will contribute to further use of Armenia’s investment opportunities by Iranian businessmen. The reforms in Armenia plan to establish more favorable regimes, clarify the guarantees given to foreign investors, enable the businessmen to use the current and expected additional privileges in Armenia, the contemporary mechanisms of solving the investment disputes, consistently cut and simplify a number of procedures”, the Armenian FM said.
According to him, among the advantages of making investments in Armenia is that the country has a privileged trade regime with numerous countries. The FM stated that new opportunities have been created by Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union (EAEU).
“The goods produced in Armenia with zero customs fees and without administrative barriers can freely enter the 180 million consumer market of the member states of the Eurasian Economic Union. Moreover, our country has a free trade agreements with almost all countries”, the FM said.
He noted that Armenia, the only country among the EAEU states with a land border with Iran, can act as a gateway for entering the CIS, EAEU states, as well as the EU. “In this sense we attach importance to the North-South road corridor which is at construction stage as the shortest transit route connecting the ports of the Persian Gulf with the Black Sea ports. Armenia is also actively supporting the agreement on free trade zone between the EAEU and Iran”, the FM said, adding that the FEZ to be created in Syunik will contribute to strengthening the economic ties with Iran and more effective utilization of Armenia’s economic potential.
“The respective agencies of the two countries have signed a memorandum of understanding which aims at outlining the main cooperation directions in the field of free economic zones between Armenia and Iran”, FM Nalbandian said.