ԼՂ հակամարտության լուծումն անհնար է առանց տեղի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման. ՀՀ Նախագահ
ԼՂ հակամարտության լուծումն անհնար է առանց տեղի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման
իրավունքի իրացման. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումն առանց ԼՂ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման պարզապես անհնար է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բրյուսելում ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ անհիմն մեղադրանքներ է հնչեցնում Հայաստանի հասցեին: Որքան էլ Ադրբեջանը պատեհ կամ անպատեհ փորձում է խեղաթյուրել ԼՂ հակամարտության և դրա խաղաղ կարգավորման էությունը, միևնույնն է, հակամարտության կարգավորումը հիմնված է միջազգային իրավունքի 3 սկզբունքների վրա, այն է՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա, որոնք առաջարկվել են հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային մանդատ ունեցող միակ կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից: Միջազգային հանրության դիրքորոշումը ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ արտահայտված է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած հայտարարություններում: Այս համատեքստում հակամարտության լուծումն առանց ԼՂ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման պարզապես անհնար է»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն առանձնահատուկ է իր բնույթով, էությամբ ու կարգավորման հիմքերով, և այս առումով սխալ են հակամարտությունները մեկ ընդհանրության մեջ դիտարկելու փորձերը:
«Մեկ նկատառում ևս. Միավորված ազգերի կազմակերպությունը երբեք բանաձև չի ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասով: 1993 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված չորս բանաձևերը վերաբերել են Լեռնային Ղարաբաղի հատվածում ռազմական գործողությունների դադարեցմանը, ինչից Ադրբեջանը հրաժարվել է: Եվ հիմա՝ 25 տարի հետո, խոսել այն մասին, որ Հայաստանն իր պարտավորությունները չի կատարում, կարծում եմ՝ այժմեական չէ:
Լիահույս եմ, որ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում առկա հիմնահարցերի կարգավորումը թույլ կտա ունենալ ավելի խաղաղ և բարեկեցիկ Եվրոպա»,- ընդգծել է ՀՀ Նախագահը՝ հավելելով, որ Հայաստանը շարունակելու է հավատարիմ մնալ խաղաղության ամրապնդման և կայուն զարգացման իր տեսլականին։

Settlement of NK conflict is impossible without exercise of local people’s free right to self- determination – Armenian President
Settlement of NK conflict is impossible without exercise of local people’s free right to self-
determination – Armenian President
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. The settlement of the Nagorno Karabakh conflict without the exercise of the NK people’s free right to self-determination is simply impossible, Armenian President Serzh Sargsyan said in his speech at the EU Eastern Partnership summit in Brussels on November 24, reports Armenpress.
“The Azerbaijani president once again makes unreasonable accusations addressed to Armenia. As much as the Azerbaijani side may try to distort and misinterpret the essence of the Nagorno Karabakh conflict and its peaceful settlement, the conflict has to be settled on the basis of three principles of international law: the non-use of force or threat of force, territorial integrity and the peoples’ right to self-determination which have been proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, the only structure having an international mandate dealing with the conflict settlement. The international community’s stance over the NK conflict is reflected in the statements adopted by the leaders of the OSCE Minsk Group three Co-Chair countries. In this context the settlement of the conflict without the exercise of the NK people’s free right to self-determination is just impossible”, the President said.
He stated that each conflict is specific with its nature, essence and settlement grounds, and in this sense the attempts to view the conflicts in a single whole are incorrect.
“One more notification too: the United Nations has never adopted a resolution regarding the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The four resolutions adopted by the UN in 1993 related to the cessation of hostilities in Nagorno Karabakh’s part which Azerbaijan refused. And now, after 25 years, to say that Armenia doesn’t fulfill its obligations, I think, is not relevant.
I am full of hope that the settlement of issues in the Eastern Partnership region will enable to have a more peaceful and prosperous Europe”, the President said, adding that Armenia will remain committed to its vision of strengthening peace and sustainable development.