ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կարող է դրական նախադեպ դառնալ համագործակցային այլ ծրագրերի համար. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագիրը սոսկ նոր իրավական փաստաթուղթ չէ, այլ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վրա խարսխված այն արժեհամակարգի արտացոլումն է, որը մենք դավանում ենք։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բրյուսելում ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«2017 թվականն իրավամբ կարելի է համարել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների քառորդդարյա պատմության կարևոր հանգրվաններից մեկը, որ նշանավորվում է այսօր՝ այս գագաթնաժողովի շրջանակներում, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ։ Այն համընդգրկուն փաստաթուղթ է, արտացոլում է մեր երկկողմ փոխգործակցության վերջին շրջանի նշանակալի զարգացումները և սահմանում դրանց խորացման համար անհրաժեշտ ուղենիշները»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ համաձայնագրի հիմքում ընկած են ժողովրդավարության արմատավորման այնպիսի կարևոր դրույթներ, ինչպիսիք են իրավունքի գերակայությունը, արդարադատության ամրապնդումը, պետական և հասարակական ինստիտուտների զարգացումը, լավ կառավարումը։ «Այս դրույթներն արդյունավետ կյանքի կոչելը կենսական կարևորություն ունի մեր երկրում հետագա բարեփոխումները հաջողությամբ իրականացնելու տեսանկյունից: Հենց այս համատեղ արժեքների վրա հիմնված զարգացումն է միջազգային հանրության յուրաքանչյուր պատասխանատու անդամի երկարաժամկետ և կայուն առաջընթացի գրավականը։ Շնորհակալ եմ Եվրոպական Միության ղեկավարությանն այս գործընթացում ցուցաբերած աջակցության համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս համաձայնագրի կարևորությունը չի սահմանափակվում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններով. մեր բազմաթիվ միջազգային գործընկերներ Հայաստանը որակում են որպես տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներ մերձեցնող երկիր՝ առաջնորդելով շահերի հաշտեցման ու համադրման, համագործակցության և համակեցության ոգով, ինչը չափազանց պարտավորեցնող է։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ այս ողջ գործընթացում Հայաստանի նպատակն ի սկզբանե եղել է մեր երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների հետագա խորացումը:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը բոլորիս համատեղ հաջողությունն է և կարող է դրական նախադեպ դառնալ համագործակցային այլ ծրագրերի համար: Շնորհավորում եմ բոլորիս այս կապակցությամբ»,- ընդգծել է ՀՀ Նախագահը։
Նա հավելել է, որ վերջին երկու տարիների հաջողությունները մեծապես պայմանավորված են Ռիգայի գագաթնաժողովի արդյունքներով, մասնավորապես՝ Համատեղ հռչակագրում ամրագրված՝ Հայաստանին վերաբերող դրույթների իրականացման համար գործադրված համատեղ ջանքերով։
«Հայաստանը, թերևս, ԵՄ այն գործընկերներից է, որին հաջողվեց գրեթե ամբողջովին իրագործել 2015թ․ ստանձնած հանձնառությունները։ Հավատացած ենք, որ այս գործընթացում Հայաստանի, ինչպես նաև ԵՄ մեր գործընկերների հաստատակամությունն առաջիկայում հանգեցնելու է մեր հասարակությունների առավել մերձեցմանը, ինչի համար, իհարկե, էական նշանակություն ունի վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը:
Մենք ժամանել ենք Բրյուսել այն համոզմամբ, որ գագաթնաժողովը կարևոր հանգրվան է լինելու Արևելյան գործընկերության համար։ Հայաստանն ի սկզբանե սատարել է համագործակցության այս ձևաչափն այն գիտակցությամբ, որ այս գործընկերությունը կոչված է խթանելու տարածաշրջանային կայուն զարգացումը և, հանդիսանալով միավորող գործոն, ջնջելու է բաժանարար գծերը՝ հիմնվելով մարդու և ժողովուրդների հիմնարար իրավունքների վրա»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:

Соглашение Армения-ЕС может стать положительным прецедентом для других программ по сотрудничеству: Президент Армении Серж Саргсян
Соглашение Армения-ЕС может стать положительным прецедентом для других программ
по сотрудничеству:  Президент Армении Серж Саргсян
Соглашение Армения-ЕС является не просто новым правовым документом - это отражение той системы ценностей, основанной на правах и свободах человека, на которую мы опираемся. Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении  в Брюсселе заявил   президент Армении Серж Саргсян.
«2017 год можно назвать важной вехой в четвертьвековой истории отношений Армении с ЕС, которая ознаменуется сегодня, в рамках этого саммита, подписанием соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией. Этот объемлющий документ отражает значительные развития напего 2-стороннего сотрудничества последнего времени и определяет пути для дальнейшего их развития»,- заявил   президент Армении Серж Саргсян.
Он подчеркнул, что в основе соглашения лежат такие важные положения демократии как верховенство права, укрепление правосудия, развитие государственных и общественных институтов, хорошее управление. «Воплощение в жизнь этих важнейших положений имеет в нашей стране жизненное значение, с позиций проведения дальнейших реформ. Развитие, основанное на этих общих ценностях, является залогом прогресса для каждого ответственного члена общества. Я благодарю руководство ЕС за оказанную в этом процессе поддержку»,- заявил   президент Армении Серж Саргсян.
По его словам, важность этого соглашения не ограничивается отношениями между Арменией и ЕС: наши многочисленные партнеры характеризуют Армению как страну, сближающуюся с различными интеграционными пеоцессами, которая руководствуется примирением интересов, сотрудничеством, духом сожительства, что крайне обязывает.
«Хочу подчеркнуть, что во всем этом процессе целью Армении изначально являлось дальнейшее углубление наших отношений. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией – наш совместный успех, Соглашение Армения-ЕС может стать положительным прецедентом для других программ по сотрудничеству. Поздравляю нас всех с этим»,- заявил   президент Армении Серж Саргсян.
По его словам, успехи последних 2 лет были во многом предопределены результатами Рижского саммита.
«Армения, наверно, из тех партнеров ЕС, кому удалось почти полностью осуществить взятые на себя в 2015 году обязательства. Мы уверены, что твердая воля, проявленная в этих вопросах Арменией и нашими партнерами в ЕС, приведет к еще большему сближению наших обществ, в чем, конечно, важное значение будет иметь либерализация визового режима.
Мы прибыли в Брюссель с тем убеждением, что этот саммит станет важной вехой для Восточного партнерства. Армения изначально поддерживала этот формат сотрудничества с тем осознанием, что Восточное партнерство призвано стимулировать стабильное развитие в регионе и стереть водоразделы, основываясь на основные права человека и народов»,- заявил   президент Армении Серж Саргсян.