Brexit-ի շուրջ բանակցությունների վերջնական փուլը կսկսվի դեկտեմբերի 4-ին. Յունկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ բանակցությունների վերջնական փուլը կսկսվի դեկտեմբերի 4-ին: Այդ մասին նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը՝ ժամանելով «Արեւելյան գործընկերության» 5-րդ գագաթնաժողովին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես դեկտեմբերի 4-ին կտեսնվեմ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ: Իսկն ասած՝ վերջնական փուլը կսկսվի դեկտեմբերի 4-ին»,-ասել Է նա, նշելով, որ բանակցային գործընթացում «շարժ կա»:
«Ես հուսով եմ, որ բանակցությունները կընթանան ճիշտ ուղղությամբ»,-հավելել Է Յունկերը:
ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ բանակցությունները Բելգիայի մայրաքաղաքում սկսվել են հունիսի 19-ին, այն բանից գրեթե մեկ տարի անց, երբ Միացյալ Թագավորությունում այս հարցի շուրջ անցկացված հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ տարան եվրաինտեգրացման հակառակորդները: Երկխոսությունը պետք Է շարունակվի մինչեւ 2018 թվականի նոյեմբեր, ինչից հետո կողմերը կես տարի կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ազգային խորհրդարաններում վավերացնելու համար: Բուն Brexit-ը պետք Է իրագործվի 2019 թվականի մարտի 29-ին Լոնդոնի ժամանակով ժամը 23:00-ին կամ կենտրոնաեվրոպական ժամանակով ժամը 00:00-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Конечная фаза переговоров по Brexit начнется 4 декабря
Конечная фаза переговоров по выходу Великобритании из ЕС начнется 4 декабря. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в пятницу в Брюсселе председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер по прибытии на 5-й саммит "Восточное партнерство".
"Я увижусь с [премьер-министром Великобритании Терезой] Мэй 4 декабря. Собственно говоря, конечная фаза начнется с 4 декабря", - сказал он, отметив, что в переговорном процессе "есть движение". "Я надеюсь, что переговоры пойдут в правильном направлении", - добавил Юнкер.
Переговоры между Лондоном и Брюсселем по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС, начались в бельгийской столице 19 июня, почти через год после того, как на референдуме по данному вопросу в Соединенном Королевстве победу с результатом 51,9% против 48,1% одержали противники евроинтеграции. Диалог должен продлиться до ноября 2018 года, после чего у сторон будет полгода для ратификации достигнутых договоренностей в национальных парламентах. Сам выход из ЕС должен быть осуществлен 29 марта 2019 года в 23:00 по лондонскому времени.