Օվկիանոս-մոլորակները կենսազուրկ են. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Արիզոնայի նահանգի համալսարանի գիտնականները հանգել են այն եզրակցության, որ լիովին կամ գրեթե լիովին օվկիանոսներով ծածկված մոլորակները հարմար չեն կյանքի որոնման համար: Այդ երկնային մարմինների ջրում բացակայում Է ֆոսֆորը՝ ԴՆԹ-ի եւ մյուս կենսաբանական մոլեկուլների հիմնական բաղադրիչը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NewScientist հրատարակությունը:
Հետազոտողների կարծիքով՝ կյանքի զարգացումը տեղի Է ունենում սոսկ այն դեպքում, երբ մոլորակի մակերեւույթին ընթանում են հողմահարման՝ ջրի կամ մթնոլորտային գազերի ներգործությունից լեռնային ապարների քայքայման գործընթացներ: Ֆոսֆորն անձրեւային հոսքերի հետ օվկիանոսներ Է լցվում ցամաքից, սակայն, եթե ցամաք չկա, ապա կյանքի համար անհրաժեշտ տարրի պարունակությունը երեք - չորս անգամ պակաս կլինի, քան Երկրի վրա:
Այն դեպքում, եթե օվկիանոս-մոլորակների վրա կենդանի օրգանիզմներ, այնուամենայնիվ, հայտնվեն, դրանք կհիշեցնեն միկրոսկոպիկ ջրիմուռներ, իսկ դրանց թիվը չափազանց փոքր կլինի, որպեսզի մթնոլորտը թթվածնով հագեցնեն Երկրի համար բնորոշ խտություններով: Գիտնականների խոսքով՝ դա վկայում Է այն մասին, որ կյանքի համար պիտանի մոլորակների թիվն ավելի քիչ Է, քան ավելի վաղ կարծում Էին: Նույնիսկ եթե երկնային մարմինը գտնվում Է ծնողական աստղից օպտիմալ հեռավորության վրա, եւ հեղուկ ջրի գոյությունն այնտեղ հնարավոր Է, ապա դա բավարար պայման չԷ օրգանիզմների առաջացման համար:

Планеты-океаны оказались безжизненными
Ученые Университета штата Аризона пришли к выводу, что планеты, полностью или почти полностью покрытые океанами, не подходят для поиска жизни. В воде таких небесных тел отсутствует фосфор — основной компонент ДНК и других биологических молекул. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание NewScientist.
По мнению исследователей, развитие жизни происходит только в том случае, если на поверхности планеты протекают процессы выветривания — разрушения горных пород от воздействия воды или атмосферных газов. Фосфор попадает в океаны с потоками дождевой воды с суши, однако, если суши нет, то содержание необходимого для жизни элемента будет в три-четыре раза меньше, чем на Земле.
В таком случае, если живые организмы на планете-океане все же появятся, они будут напоминать микроскопические водоросли, а их число будет слишком небольшим, чтобы насытить атмосферу кислородом в концентрациях, характерных для Земли. По словам ученых, это указывает на то, что число пригодных для жизни планет меньше, чем считалось ранее. Даже если небесное тело располагается на оптимальном расстоянии от родительской звезды, и существование жидкой воды на ней возможно, то это не является достаточным условием для появления организмов.