Արմեն Աշոտյանը գերմանացի գործընկերներին առաջարկել է մասնակցել Դեր Զորի հայկական եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նոյեմբերի 22-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր, ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ, պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի անդամ Հերիբերթ Հիրթենին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից:
Հերիբերթ Հիրթենը Հայաստան է այցելել նոյեմբերի 22-ին Երեւանում կայանալիք «Քրիստոնյաների եւ այլ կրոնական խմբերի անդամների դեմ ատելության շարժառիթով հանցագործությունների կանխարգելումը եւ հակազդումը. հեռանկարներ ԵԱՀԿ-ից եւ անդին» խորագրով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով պարոն Հերիբերթ Հիրթենին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Գերմանիայի Բունդեսթագի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է գործադրել անհրաժեշտ ջանքեր Բունդեսթագի հետ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համար:
ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր Հերիբերթ Հիրթենը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ նշելով, որ պատրաստակամ է գործուն քայլեր ձեռնարկելու երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խթանման համար:
Անդրադառնալով քրիստոնեական համայնքների խնդիրներին՝ մասնավորապես Մերձավոր Արեւելքում, ՀՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է հայկական համայնքների անվտանգության, ինչպես նաեւ մշակութային ժառանգությունների պահպանման հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ մտքի, խղճի ազատության գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակում Արմեն Աշոտյանը արժեւորել է երկու պետությունների խորհրդարաններում բարեկամության խմբերի միջեւ արդյունավետ եւ կառուցողական գործունեությունը: Նա հույս է հայտնել, որ հայ-գերմանական միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերում չեն ընդգրկվի այն գերմանացի պատգամավորները, որոնց անուններն առնչվում են «ադրբեջանական լվացքատան» կոռուպցիոն սկանդալի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը միջազգային հանրության կողմից՝ ընդգծելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումը քայլ է՝ կանխելու մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրականացումը:

Armenia’s Ashotyan proposes German partners to participate in restoration works of Armenian church in Deir ez-Zor
Armenia’s Ashotyan proposes German partners to participate in restoration works of Armenian
church in Deir ez-Zor
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Armen Ashotyan, chairman of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs, on November 22 held a meeting with Heribert Hirte - German Bundestag lawmaker, deputy chairman of the Committee on the Affairs of the European Union, member of the Committee on Legal Affairs, press service of the parliament told Armenpress.
Heribert Hirte visited Armenia to participate in the OSCE/ODIHR conference on 'Countering and preventing hate crimes against Christians and members of other religious groups' on November 22 in Yerevan.
Welcoming the guest in the Armenian Parliament, Armen Ashotyan attached importance to the productive cooperation with the German Bundestag, stating that the Armenian side is ready to make the necessary efforts to develop and deepen the relations with the Bundestag.
In his turn the Bundestag lawmaker thanked for the warm reception and highlighted the high level of Armenia-Germany ties, stating that he is ready to take practical steps to boost the inter-parliamentary ties between the two states.
Commenting on the issues faced by the Christian communities, in particular, in the Middle East, Armen Ashotyan attached importance to issues relating to the protection of security and cultural heritage of the Armenian communities.
Ashotyan appreciated the effective and constructive activity between the friendship groups of the two parliaments. He expressed hope that the German MPs, whose names are linked with the Azerbaijani Laundromat corruption scandal, will not be included in the Armenian-German inter-parliamentary friendship groups.
During the meeting Armen Ashotyan highlighted the issue of the recognition of the Armenian Genocide by the international community, stating that the recognition of the Genocide is a step to prevent new crimes against humanity.
Ashotyan also proposed his German partners to participate in the restoration works of the Armenian church in Deir ez-Zor.