Հայաստանի հարևան որոշ երկրներում մտահոգիչ է ԶԼՄ-ների և կրթության միջոցով ատելության տարածումը. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ մասնակից որոշ երկրներում, որոնք գտնվում են Հայաստանի անմիջական հարևանությամբ, առանձնահատուկ անհանգստություն ներկայացնող ոլորտներն են խղճի բանտարկյալների թվի աճը, ատելության տարածումը, հատկապես լրատվամիջոցների և կրթության միջոցով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում նոյեմբերի 22-ին մեկնարկած «Քրիստոնյաների և կրոնական այլ խմբերի անդամների հանդեպ ատելության շարժառիթով հանցագործությունների կանխարգելումը և դրանց հակազդումը. հեռանկարներ ԵԱՀԿ-ից և անդին» խորագրով համաժողովի շրջանակում մասնակիցներին ներկայացրեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Վերջին միջազգային զեկույցները ներկայացնում են աշխարհում կրոնական ազատության բավականին տխուր պատկեր: Դրանցից մեկի համաձայն՝ մարդկության շուրջ 80%-ը բնակվում է այնպիսի վայրերում, որտեղ կրոնական սահմանափակումները գնահատվել են «բարձր» կամ «շատ բարձր»: Այլ զեկույցներում նշվում է այս առումով իրավիճակի վատթարացման մասին, այդ թվում՝  ԵԱՀԿ մասնակից որոշ երկրներում, որոնք գտնվում են Հայաստանի անմիջական հարևանությամբ: ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա է որոշակի միտում այն մասնակից երկրների շրջանում, որոնք հայտնի են ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների, մասնավորապես, հիմնարար ազատությունների մասով պարտավորությունների խախտումներով, մարդու իրավունքների ոտնահարումները քողարկել` իրենց ներկայացնելով որպես հանդուրժողականության կղզյակ կամ նույնիսկ որպես ուրիշների համար լավագույն օրինակ: Մի կազմակերպությունում իրենց որպես բազմամշակութային, բազմակրոն ներկայացնելը, մյուսում` կրոնական աջակցություն խնդրելը և վերջապես մարդու իրավունքները սեփական բնակչության շրջանում ատելության սերմանմամբ փոխարինելը գուցե կարող են արդյունքներ տալ միայն որպես կարճաժամկետ քարոզչություն, սակայն անշուշտ խաթարում են կայունությունը և անվտանգությունը տարածաշրջանում»,-ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:

Spread of hatred through media and education in Armenia’s some neighboring countries is concerning – FM
Spread of hatred through media and education in Armenia’s some neighboring countries is
concerning – FM
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. In some OSCE participating states, that are neighbors of Armenia, the areas of particular concern are the increase in number of prisoners of conscience, the spread of hatred, especially through media and education, Armenian foreign minister Edward Nalbandian said during a conference on “Preventing and Countering Hate Crimes against Christians and Members of other Religious Groups - Perspectives from the OSCE and Beyond” in Yerevan, reports Armenpress.
“The recent international reports present a rather sad picture of religious freedom across the world. According to one of them, about 80% of humanity lives in places with “high” or “very high” religious restrictions. Other reports mention the deterioration of situation in this regard, including in some of the OSCE participating states that are neighbors of Armenia. In the OSCE region there is a certain tendency among those participating states, famous for violations of commitments in terms of the OSCE human rights, fundamental freedoms in particular, to conceal the human rights violations presenting themselves as an island of tolerance or even as the best example for others. Presenting in one organization as multicultural, multi-religious, in another one asking for religious support and finally replacing human rights with spread of hatred among their own society, perhaps can give results only as a short-term propaganda, but certainly they undermine the stability and security in the region”, the Armenian FM said.