Ուինսթոն Չերչիլի վերջին նկարը վաճառվել Է գրեթե 474 հազար դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլի (1874 – 1965) ստեղծած վերջին կտավը 357 հազար ֆունտ ստեռլինգով (473,6 հազար դոլարով) վաճառվել Է աճուրդով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Sotheby՚s աճուրդային տանը, որը նոյեմբերի 21-ին աճուրդ Է անցկացրել Լոնդոնում:
«Ոսկե ձկնիկներով լճակ Չարթուելում» նկարը, որը Չերչիլն ստեղծել Է մոտավորապես 1962 թվականին, այսինքն՝ մահվանից երեք տարի առաջ, գնահատվել Էր 50 – 80 հազար ֆունտ ստեռլինգ (շուրջ 66 – 105 հազար դոլար):
Բրիտանացի քաղաքական գործիչը վրձինը ձեռքն Է վերցրել համեմատաբար ուշ՝ 40 տարեկանում: Նկարչությամբ նա շարունակել Է զբաղվել Է իր ամբողջ կյանքում՝ թողնելով 544 նկար, հիմնականում բնանկարներ եւ քաղաքային տեսարաններ:

Последняя картина Уинстона Черчилля продана почти за $474 тыс.
Последнее полотно, созданное бывшим премьер-министром Великобритании Уинстоном Черчиллем (1874-1965), ушло с молотка за £357 тыс. ($473,6 тыс.). Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщили в аукционном доме Sotheby's, который провел во вторник торги в Лондоне.
Картина "Пруд с золотыми рыбками в Чартуэлле", созданная Черчиллем примерно в 1962 году, то есть за три года до смерти, оценивалась в £50-80 тыс. (около $66-105 тыс).
За кисть британский политический деятель взялся сравнительно поздно - в возрасте 40 лет. Это увлечение он пронес через всю свою жизнь, оставив 544 картины, в основном пейзажи и виды городов.