ԳՖՀ-ի սոցիալ-դեմոկրատները վերջնականապես հրաժարվեցին Մերկելի հետ կոալիցիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության վարչությունը նոյեմբերի 20-ին որոշում Է ընդունել Անգելա Մերկելի պահպանողական դաշինքի հետ բանակցություններ չսկսել կոալիցիայի ձեւավորման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է DPA գործակալությունը՝ հղում անելով քաղաքական գործիչների կողմից ընդունված փաստաթղթին:
Բունդեսթագի՝ սեպտեմբերի 24-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով կուսակցություններից ոչ մեկը ձայների մեծամասնություն չստացավ: Թվաբանորեն երկրում կարող Էր ձեւավորվել մեծամասնության կառավարության երկու տարբերակներից մեկը՝ ԳՍԴԿ-ի եւ Քրիստոնեադեմոկրատական եւ Քրիստոնեասոցիալական միությունների դաշինքի մասնակցությամբ կամ «Յամայկա» անվանումով կոալիցիան, որը կներառեր ՔԴՄ/ՔՍՄ-ն, «Կանաչներին» եւ Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը:
«Յամայկա»-ի ստեղծման շուրջ բանակցությունները ձախողվել են լույս նոյեմբերի 20-ի գիշերը: Իսկ այժմ նախարարների կաբինետ մտնելուց ԳՍԴԿ-ի վերջնական հրաժարումից հետո Մերկելի չի կարողանա կազմել մեծամասնության կառավարություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Социал-демократы ФРГ окончательно отказались от коалиции с Меркель
Правление Социал-демократической партии Германии (СДПГ) приняло в понедельник решение не вступать в переговоры с консервативным блоком Ангелы Меркель по формированию коалиции. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство DPA со ссылкой на принятый политиками документ.
По итогам прошедших 24 сентября выборов в Бундестаг ни одна из партий не набрала большинства голосов. Арифметически в стране мог сформироваться один из двух вариантов правительства большинства: с участием СДПГ и блока Христианско-демократического и Христианско-социального союзов (ХДС/ХСС) или коалиция под названием "Ямайка" в составе ХДС/ХСС, "зеленых" и Свободной демократической партии (СвДП).
Переговоры о создании "Ямайки" в ночь на понедельник провалились. Теперь же после окончательного отказа СДПГ войти в кабмин Меркель не сможет сформировать правительство большинства.