Նալբանդյանն ընդունել է Անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով Չինաստանի հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերի 20-ին ընդունեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության՝ Անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքար հարցերով հանձնակատար Չեն Գոպինի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակությանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանի ու Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հոբելյանական 25-րդ տարում գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել, որ երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Նա ընդգծեց, որ բարձրաստիճան հաճախակի փոխայցելությունները իրենց կարևոր նպաստն են բերում տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության խորացման և ընդլայնման գործում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար հանձնակատար Գոպինը ընդգծեց, որ Չինաստանը կարևորում է բարեկամ Հայաստանի հետ բազմաբովանդակ համագործակացության զարգացումը և նպատակադրված է հավելյալ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին, մի շարք բնագավառներում հայ-չինական համագործակցությանը և դրանց ընդլայնման ուղղությամբ գործադրվող համատեղ ջանքերին։
Հանդիպմանը կարևորվեց ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության միասնական ջանքերը։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը համոզմունք հայտնեց, որ Չեն Գոպինի այցելությունը նոր խթան կհաղորդի անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի բնագավառում հայ-չինական համագործակությանը։

FM Nalbandian receives Chinese Commissioner for Counter-Terrorism and Security Matters
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Edward Nalbandian on November 20 received China’s representative delegation led by State Commissioner for Counter-Terrorism and Security Matters Cheng Guoping, press service of the ministry told Armenpress.
Welcoming the guest the Armenian FM said in the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties between Armenia and China the relations of the two countries are at a high level. He stated that the regular high-ranking mutual visits contribute to deepening and expanding the partnership in different spheres.
The Chinese Commissioner thanked for the reception and said China attaches importance to the development of comprehensive cooperation with friendly Armenia and plans to take additional steps on this path.
The officials discussed the implementation process of agreements reached between the leaders of the two countries, as well as the Armenian—Chinese cooperation in a number of fields  and the joint efforts on this direction.
They also attached importance to the joint efforts of the international community in fight against terrorism. In this context the Armenian FM expressed confidence that Cheng Guoping’s visit will give new impetus to the Armenian-Chinese cooperation in the fields of security and fight against terrorism.