«Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծը Սումգայիթի ջարդերի 30-ամյա տարելիցին հանդես կգա նոր ծրագրերով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում Սումգայիթի ողբերգության 30-ամյա տարելիցին նվիրված երկու ծրագիր կիրականացվի, որոնք առաջիկայում կներկայացվեն հանրությանը: Նոյեմբերի 18-ին կայացած ասուլիսում «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը նշեց, որ ծրագրերից մեկով փորձելու են 1988թ. Սումգայիթում տեղի ունեցած ոճրագործությունը ներկայացնել ադրբեջանցիների աչքերով:
«Կփորձենք ներկայացնել միայն ադրբեջանցի վկաների ցուցմունքները, որոնք տրվել են քննչական և դատական լսումների ժամանակ: Այս պահին մեր տրամադրության տակ երեք քրեական գործերի նյութեր են: Վկայությունների հիմնական մասը տվել են հենց ադրբեջանցիները, և դա շատ կարևոր է: Եթե մենք կազմենք գիրքը, որի հիմնական նպատակը կլինի ապացուցել, որ Սումգայիթի ջարդերը եղել են կազմակերպված և համակարգվել են Ադրբեջանի ղեկավարության և հատուկ ծառայությունների կողմից, կտեսնենք, որ հենց ադրբեջանցիների վկայություններն էլ հաստատում են այդ փաստը: Այդպիսի վկայությունները ադրբեջանցիների կողմից շատ են նաև այն պատճառով, որ քրեական գործերի հիմնական մասի դատավարություններն անցնում էին Բաքվում և Սումգայիթում, և հայերը հիմնականում դրանց չեն մասնակցել: Հիմնական վկաները եղել են ադրբեջանցիները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Գրիգորյանը:
Երկրորդ նախագիծը կոչվում է «Սումգայիթի երեխաները»: Մարինա Գրիգորյանն ընդգծեց, որ իրենք հիմա փորձում են գտնել մարդկանց, ովքեր Սումգայիթի ջարդերի տարիներին երեխա են եղել, և կարողացել են փրկվել կոտորածներից` հանգրվանելով աշխարհի տարբեր երկրներում: «Փորձում ենք գտնել մարդկանց, ովքեր ականատես են եղել այդ դեպքերին, տեսել են իրենց ծնողների, հարազատների սպանություններն ու կտտանքները: Շատ բարդ թեմա է հոգեբանական իմաստով, որովհետև այդ սարսափելի իրադարձությունները նրանց վրա անդառնալի հետք են թողել, և հիմա նրանց համար դա հիշելը շատ դժվար է»,- նշեց նա:
Գրիգորյանը հավելեց, որ ցանկանում են անդրադառնալ նաև այդ տարիներին Սումգայիթում հայ երեխաների սպանություններին: «Մենք ունենք նման ապացույցներ: Մեր նախագծի կայքում դուք կարող եք տեսնել մի լուսանկար, որը վերցված է դատական նյութերից, և այնտեղ ներկայացված է շատ փոքրիկ երեխայի խոշտանգված դիակը: Իսկապես եղել են երեխաների սպանություններ, կան սարսափելի վկայություններ, թե ինչպես են երեխաներին սպանել: Կփորձենք այդ ամենը ներկայացնել մեկ ֆիլմում, ինչպես նաև շոշափել հարցը, թե ինչպես են Սումգայիթի կոտորածներն անդրադարձել հենց ադրբեջանցի երեխաների վրա, ովքեր ոչ միայն ականատես են եղել այդ ամենին, այլ նաև շատ վկայություններում նշվում է, որ այդ ջարդարարների թվում եղել են բազմաթիվ անչափահասներ` 14-17 տարեկան տղաներ, ինչպես նաև աղջիկներ: Մոսկվայում կայացած դատերից մեկի ժամանակ մեղադրյալներից մեկը 17 տարեկան էր: Դրա տեսանյութերը կան: Դատի ժամանակ այդ տղայի մայրը բացեիբաց հայտարարել է, որ դատարանում նստած են միայն կատարողները, իսկ կազմակերպիչներն անպատիժ են մնացել»,- ասաց Մարինա Գրիգորյանը:
Նա հավելեց, որ Սումգայիթի իրադարձությունները մեր անցյալը չեն, այլ ներկան են, և կլինեն ներկան այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը շարունակվում է: Նրա խոսքով` այն հայատյաց քաղաքականությունը, որ այդ տարիներին իրականացրեց Ադրբեջանը, 30 տարվա ընթացքում ավելի է զարգացել, դարձել է ավելի բացահայտ: «Հենց այն ժամանակ դրվեց Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության սկիզբը, որը մինչև հիմա շարունակվում է»,- եզրափակեց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակը:

‘An Ordinary Genocide’ project to present new programs dedicated to 30th anniversary of Sumgait pogroms
‘An Ordinary Genocide’ project to present new programs dedicated to 30th anniversary of
Sumgait pogroms
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Two projects will be implemented on the 30th anniversary of the Sumgait pogroms within the frames of ‘An Ordinary Genocide’ project which will soon be presented to the public.
During a press conference on November 18 Marina Grigoryan, ‘An Ordinary Genocide’ project manager, said through one of the programs they will try to present the crime in Sumgait in 1988 by the eyes of Azerbaijanis.
“We will try to present only the testimonies of Azerbaijani witnesses made during investigative and court hearings. At the moment we have materials of three criminal cases. Most of the testimonies were given by Azerbaijanis, and this is very important. If we form a book the goal of which will be to prove that the Sumgait pogroms have been organized and coordinated by the Azerbaijani leadership and special services, we will see that the Azerbaijani testimonies confirm that fact. These testimonies by the Azerbaijanis are a lot since most of the criminal proceedings were being held in Baku and Sumgait, and Armenians mainly didn’t attend them. Azerbaijanis were the main witnesses”, Grigoryan said.
The second program is called ‘The Sumgait children’. Marina Grigoryan said at the moment they try to find people who were kids during the years of Sumgait pogroms and managed to survive resettling in different countries of the world. “We try to find people who witnessed these events, the killings and tortures of their parents and relatives. It’s quite a complex topic from psychological perspective since these terrible events left an irreversible trace on them, and it’s very hard for them to remember these events”, she said.
Marina Grigoryan added that they also want to make a reference to the murders of Armenian children in Sumgait. “We also have proofs. You can see a photo in the website of our project which is taken from the court materials, and it depicts the little child’s tortured body. There have really been killings of children, there are terrible evidences on how the children were killed. We will try to present all these in our film, as well as to touch upon the issue how the Sumgait massacres affected the Azerbaijani children who not only witnessed these events, but also, according to many evidences, there have been many minors, 14-17 years old boys, as well as girls, among the murderers”, she said.
Marina Grigoryan stated that the Sumgait events are not our past, rather, they are our present and will remain so as long as Azerbaijan continues its anti-Armenian policy. According to her, the anti-Armenian policy, carried out by Azerbaijan during those years, further developed over the past 30 years and has become more obvious. “It was that period that put the beginning of Azerbaijan’s anti-Armenian policy which continues till now”, Marina Grigoryan noted.