Երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների աճի միտումը ցանկալի է պահպանել. կայացել է Սարգսյան-Պուտին հանդիպումը
Երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների աճի միտումը ցանկալի է պահպանել.
կայացել է Սարգսյան-Պուտին հանդիպումը
ՄՈՍԿՎԱ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցությունը տալիս է դրական արդյունքներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կրեմլում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է, որ երկու երկրների նախագահների թիմերը լարված աշխատում են այս տարվա մարտին Մոսկվա կատարած ՀՀ Նախագահի այցի արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ:
«Այդ աշխատանքը տալիս է դրական արդյունքներ: Ես նույնիսկ չեմ խոսում քաղաքական կապերի, անվտանգության ոլորտներում մեր համագործակցության մասին, այլև տնտեսության մեջ: Անցած տարի արդեն սկսել էր աճը, իսկ այս տարի այն աճել է մեկ երրորդով, ինչն, անխոս, ուրախալի է, և ցանկալի կլիներ այդ միտումը պահպանել»,- ընդգծել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը նշել է, որ Սերժ Սարգսյանի այս աշխատանքային այցը Մոսկվա կապված է Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի մեկնարկի հետ կապված: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ այս ուղղությամբ էլ շատ արդյունավետորեն համագործակցում ենք: Հիմա մենք Ձեզ հետ միասին կմեկնենք Տրետյակովյան պատկերասրահ, ցուցահանդեսը կդիտենք, և այնտեղ ևս մեկ միջոցառում է նախատեսված, Դուք գիտեք: Մեր իրավապահ մարմինները վերադարձնում են Հայաստանում գողացված Վրուբելի նկարը: Վստահ եմ, որ այդ ցուցահանդեսը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի կերպարվեստի սիրահարների շրջանում: Կցանկանայի Ձեզ շնորհակալություն հայտնել, որ աջակցել եք այդ ցուցահանդեսի կազմակերպմանը, և մենք էլ մեր կողմից ամեն ինչ կանենք, որ և՛ Հայաստանի քաղաքացիները, և՛ հայ հանրությունը Հայաստանում ժամանակակից պայմաններում, ժամանակակից միջավայրում հնարավորություն ունենա առնչվելու ռուսական արվեստի ձեռքբերումներին և այն ամենին, ինչով մենք հպարտանում ենք: Այս ուղղությամբ հետագայում էլ միասին կաշխատենք»,- ընդգծել է Վլադիմիր Պուտինը:

Хотелось бы сохранить тенденцию двустороннего экономического роста: состоялась встреча Саргсян-Путин
Хотелось бы сохранить тенденцию двустороннего экономического роста: состоялась
встреча Саргсян-Путин
Сотрудничество между Арменией и РФ дает положительные результаты. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном сказал президент РФ Владимир Путин. Он подчеркнул, что команды двух государств работают напряженно над реализацией совместных договоренностей, которые были достигнуты в ходе визита Саргсяна в Россию в марте этого года.
«Эта работа дает положительные результаты. Уже не говорю о нашем взаимодействии в сфере политических контактов, в сфере безопасности и в экономике. В прошлом году начался рост, а в этом году он уже увеличился в треть, что, безусловно, радует. Хотелось бы эту тенденцию сохранить», - сказал Путин.
Он отметил, что рабочий визит Саргсяна связан со стартом Дней культуры Армении в России. «Мы очень рады тому, что и на этом направлении мы эффективно сотрудничаем. Сейчас вместе с Вами поедем в Третьяковскую галерею, выставку посмотрим, там еще одно событие предусмотрено.
Вы знаете, наши правоохранительные органы возвращают похищенную в Армении картину Врубеля. Уверен, что эта выставка вызовет большой интерес у любителей изобразительного искусства. Хотел бы Вас поблагодарить за то, что Вы содействовали организации этой выставки. Мы со своей стороны будем делать все для того, чтобы граждане Армении имели доступ в современных условиях, в современной обстановке к достижениям российской культуры и к тому, чем мы гордимся. Будем по этому направлению совместно работать дальше», - сказал Путин.