Շատերի աչքից չի վրիպել Պուտինի և Էրդողանի լարված տեսքը. նախագահների հանդիպման շատ մանրամասներ մնացին գաղտնի
Շատերի աչքից չի վրիպել Պուտինի և Էրդողանի լարված տեսքը. նախագահների
հանդիպման շատ մանրամասներ մնացին գաղտնի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին խիստ հեռու են բարիդրացիական կոչվելուց: Սիրիայում 2015 թվականի նոյեմբերին թուրքական զինուժի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումը երկու երկրի հարաբերություններում խորը ճգնաժամի պատճառ դարձավ, իսկ արդեն 2016 թվականի վերջին Անկարայում ՌԴ դեսպանի սպանությունն ավելի խորացրեց այն:
Թեպետ ներկայում երկու երկրների միջև հարաբերությունները նախորդ ամիսների համեմատ կարգավորվել են, սակայն այդ հարաբերությունները հեռու են բարեկամական կոչվելուց և ավելի շուտ գործընկերային բնույթ ունեն:
Այն, որ թուրքական կողմն ունի Ռուսաստանի կարիքը տարբեր քաղաքական ու տնտեսական հարցերում, վկայում է Էրդողան-Պուտին հանդիպումների ու հեռախոսազրույցների հաճախակիությունը: Նոյեմբերի 13-ին կայացած հանդիպումն արդեն չորրորդն էր ընթացիկ տարում: Այն, որ կողմերն օրակարգային շատ հարցեր ունեին քննարկելու, փաստում է հանդիպման տևողությունը՝ ավելի քան 4 ժամ: Թեպետ հանդիպման ավարտից հետո նախագահները լրագրողներին հայտնեցին, թե այն «շատ արդյունավետ» է անցել, սակայն շատերն ընդգծում էին, որ ղեկավարները լարված տեսք ունեին:
Հանդիպման օրակարգում կարևորագույն հարցերից էր սիրիական հակամարտության կարգավորումը: Թեպետ նախքան Սոչի մեկնելն Էրդողանը, արձագանքելով Պուտին-Թրամփ հայտարարությանը, կոչ էր արել ռուսական և ամերիկյան կողմերին զորքերը դուրս բերել Սիրիայի տարածքից, այդուհանդերձ արդեն Ռուսաստանում նա խուսափեց նման համարձակ հայտարարություններով հանդես գալուց: Երկկողմ հանդիպումից հետո լրագրողների առջև արած հայտարարության մեջ Էրդողանը հայտնեց, որ համաձայնություն է կայացվել՝ կենտրոնանալ սիրիական խնդրի քաղաքական կարգավորման վրա:
Ռուս-թուրքական տնտեսական հարաբերություններն օրակարգում ընդգրկված հաջորդ հարցն էին: Թուրքիան ակտիվորեն փորձում է վերականգնել ռուսական շուկայում ունեցած այն տեղը, որ հարաբերությունների վատացման հետևանքով զիջել էր այլ երկրների ու ռուսական տեղական արտադրանքին:
Հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարության մեջ կողմերը հայտնեցին նաև Թուրքիայում «Աքքույու» ատոմակայանի կառուցման հարցում գործնական փուլին անցնելու մասին: Պուտինը հայտարարեց, որ ռուսական «Ռոսատոմ» ընկերությունը մոտ ապագայում կսկսի նախագծի իրագործման գործնական փուլը: Առաջին ռեակտորը նախատեսվում է  գործարկել արդեն 2023 թվականին:
Ուշագրավ է, որ նախքան Ռուսաստան մեկնելը Էրդողանը հայտարարել էր, թե ՌԴ ղեկավարի հետ քննարկելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը: Սակայն Սոչիում որևէ անդրադարձ ղարաբաղյան հիմնախնդրին այդպես էլ չեղավ: Հաշվի առնելով այն, որ Էրդողանն այդքան հեշտությամբ չէր հրաժարվի ԼՂ խնդրին միջամտելու գայթակղությունից, ստացվում է, որ հարցի քննարկումից հրաժարվել է Վլադիմիր Պուտինը՝ թույլ չտալով Թուրքիային խառնվել հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Պուտին-Էրդողան հանդիպման այլ մանրամասներ այդպես էլ մնացին փակ դռների հետևում: ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնեց միայն, որ կողմերը շատ լուրջ հարցեր են քննարկել, որոնց մանրամասները, սակայն, հրապարակման ենթակա չեն:
Այդուհանդերձ, կարելի է ենթադրել, որ Թուրքիան, որը խնդիրներ ունի Եվրամիության ու Միացյալ Նահանգների հետ, որը վերջերս կրկին հրաժարվել էր արտահանձնել Էրդողանի թիվ մեկ թշնամի հռչակված Ֆեթուլլահ Գյուլենին, սկսել է հայացքն ուղղել դեպի Ռուսաստան: Տասնամյակներ շարունակ Եվրամիության դռների մոտ սպասող երկիրն այսօր դիտարկում է տնտեսական ու քաղաքական այլ կառույցների հետ համագործակցելու հեռանկարները՝ ակնկալելով նոր համագործակցության հեռանկարներ:

Tense look of Putin, Erdogan under attention as details of meeting remain undisclosed
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The relations between Russia and Turkey of the recent years are very far from being called friendly.
The downing of a Russian jet in Syria by Turkey in 2015 was the reason of a deep crisis in relations, which was even toughened by the assassination of Russia’s Ambassador to Turkey in 2016.
Although currently the relations between the two countries are settled compared to the previous months, but still they are far from being called friendly and are more collegial in nature.
The fact that Turkey needs Russia in various political and economic affairs is proved by the often meetings and phone talks between Erdogan and Putin.
The November 13 meeting was already the 4th in 2017. The fact that the sides have many things to discuss is proved by how long the meeting lasted – 4 hours.
Although after the meeting the presidents told reporters that it went “very productive”, many stressed that the leaders looked tense.
Among discussed issues was the settlement of the Syrian Crisis.
Although before departing for Sochi, Erodgan, in respond to the Putin-Trump statement, urged to withdraw Russian and US troops from Syria, nevertheless the avoided making such bald statements in Russia.
During the press conference, Erdogan said that an agreement was made to focus on a political settlement of the Syrian Crisis.
The economic relations were the second issue in the agenda. Turkey is actively trying to restore the place it had in Russia’s market which was substituted by Russian local production of other markets as result of deterioration of the relations.
In a post-meeting statement, the sides also signaled shifting to a practical phase in constructing the Akkuyu nuclear plant. Putin said that Russia’s Rosatom will soon begin implementing the project. The first reactor is planned to be launched in 2023.
It is noteworthy that before departing to Russia Erdogan said that he would discuss the NK conflict settlement issue with Putin. However, the issue was not discussed at all in Sochi. Taking into account the fact that Erdogan wouldn’t so easily deny the temptation of interfering in the NK conflict, turns out it was Putin who refused to discuss the matter – not allowing Turkey to interfere in the settlement process.
Other details of the meeting remained undisclosed. Putin’s spokesman only said that the sides discussed very serious matters, which aren’t subject to disclosure.
Nevertheless, one can assume that Turkey, which has problems which the EU and the US, which refused to extradite Fetullah Gullen, started to look for Russia.
The country which was waiting for decades at the doors of the EU is now considering prospects of cooperation with other economic and political structures.