Շատերի աչքից չի վրիպել Պուտինի և Էրդողանի լարված տեսքը. նախագահների հանդիպման շատ մանրամասներ մնացին գաղտնի
Շատերի աչքից չի վրիպել Պուտինի և Էրդողանի լարված տեսքը. նախագահների
հանդիպման շատ մանրամասներ մնացին գաղտնի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին խիստ հեռու են բարիդրացիական կոչվելուց: Սիրիայում 2015 թվականի նոյեմբերին թուրքական զինուժի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումը երկու երկրի հարաբերություններում խորը ճգնաժամի պատճառ դարձավ, իսկ արդեն 2016 թվականի վերջին Անկարայում ՌԴ դեսպանի սպանությունն ավելի խորացրեց այն:
Թեպետ ներկայում երկու երկրների միջև հարաբերությունները նախորդ ամիսների համեմատ կարգավորվել են, սակայն այդ հարաբերությունները հեռու են բարեկամական կոչվելուց և ավելի շուտ գործընկերային բնույթ ունեն:
Այն, որ թուրքական կողմն ունի Ռուսաստանի կարիքը տարբեր քաղաքական ու տնտեսական հարցերում, վկայում է Էրդողան-Պուտին հանդիպումների ու հեռախոսազրույցների հաճախակիությունը: Նոյեմբերի 13-ին կայացած հանդիպումն արդեն չորրորդն էր ընթացիկ տարում: Այն, որ կողմերն օրակարգային շատ հարցեր ունեին քննարկելու, փաստում է հանդիպման տևողությունը՝ ավելի քան 4 ժամ: Թեպետ հանդիպման ավարտից հետո նախագահները լրագրողներին հայտնեցին, թե այն «շատ արդյունավետ» է անցել, սակայն շատերն ընդգծում էին, որ ղեկավարները լարված տեսք ունեին:
Հանդիպման օրակարգում կարևորագույն հարցերից էր սիրիական հակամարտության կարգավորումը: Թեպետ նախքան Սոչի մեկնելն Էրդողանը, արձագանքելով Պուտին-Թրամփ հայտարարությանը, կոչ էր արել ռուսական և ամերիկյան կողմերին զորքերը դուրս բերել Սիրիայի տարածքից, այդուհանդերձ արդեն Ռուսաստանում նա խուսափեց նման համարձակ հայտարարություններով հանդես գալուց: Երկկողմ հանդիպումից հետո լրագրողների առջև արած հայտարարության մեջ Էրդողանը հայտնեց, որ համաձայնություն է կայացվել՝ կենտրոնանալ սիրիական խնդրի քաղաքական կարգավորման վրա:
Ռուս-թուրքական տնտեսական հարաբերություններն օրակարգում ընդգրկված հաջորդ հարցն էին: Թուրքիան ակտիվորեն փորձում է վերականգնել ռուսական շուկայում ունեցած այն տեղը, որ հարաբերությունների վատացման հետևանքով զիջել էր այլ երկրների ու ռուսական տեղական արտադրանքին:
Հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարության մեջ կողմերը հայտնեցին նաև Թուրքիայում «Աքքույու» ատոմակայանի կառուցման հարցում գործնական փուլին անցնելու մասին: Պուտինը հայտարարեց, որ ռուսական «Ռոսատոմ» ընկերությունը մոտ ապագայում կսկսի նախագծի իրագործման գործնական փուլը: Առաջին ռեակտորը նախատեսվում է  գործարկել արդեն 2023 թվականին:
Ուշագրավ է, որ նախքան Ռուսաստան մեկնելը Էրդողանը հայտարարել էր, թե ՌԴ ղեկավարի հետ քննարկելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը: Սակայն Սոչիում որևէ անդրադարձ ղարաբաղյան հիմնախնդրին այդպես էլ չեղավ: Հաշվի առնելով այն, որ Էրդողանն այդքան հեշտությամբ չէր հրաժարվի ԼՂ խնդրին միջամտելու գայթակղությունից, ստացվում է, որ հարցի քննարկումից հրաժարվել է Վլադիմիր Պուտինը՝ թույլ չտալով Թուրքիային խառնվել հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Պուտին-Էրդողան հանդիպման այլ մանրամասներ այդպես էլ մնացին փակ դռների հետևում: ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնեց միայն, որ կողմերը շատ լուրջ հարցեր են քննարկել, որոնց մանրամասները, սակայն, հրապարակման ենթակա չեն:
Այդուհանդերձ, կարելի է ենթադրել, որ Թուրքիան, որը խնդիրներ ունի Եվրամիության ու Միացյալ Նահանգների հետ, որը վերջերս կրկին հրաժարվել էր արտահանձնել Էրդողանի թիվ մեկ թշնամի հռչակված Ֆեթուլլահ Գյուլենին, սկսել է հայացքն ուղղել դեպի Ռուսաստան: Տասնամյակներ շարունակ Եվրամիության դռների մոտ սպասող երկիրն այսօր դիտարկում է տնտեսական ու քաղաքական այլ կառույցների հետ համագործակցելու հեռանկարները՝ ակնկալելով նոր համագործակցության հեռանկարներ:

Многие заметили напряженный вид Путина и Эрдогана: многие детали встречи президентов остались в тайне
Отношения между РФ и Турцией в последние годы далеки от добрососедских. Поражение российского истребителя со стороны турецких ВВС в ноябре 2015 года в Сирии стало причиной кризиса в отношениях обеих стран, а убийство посла РФ в Анкаре в конце 2016 года углубило этот кризис.
Несмотря на то, что в последниее месяцы отношения между РФ и Турцией относительно урегулировались, они, тем не менее, далеки от дружеественных и более носят партнерский характер.
То, что турецкая сторона нуждается в РФ в различных политических и экономических вопросах, подтверждается частотой встреч Путина с Эрдоганом. Состоявшаяся  13-го ноября встреча стала четвертой за текущий год. То, что сторонам было есть, что обсудить,  подтверждается длительностью встречи Путина с Эрдоганом – она продлилась 4 часа. Несмотря на то, что по окончании встречи президенты сообщили прессе, что встреча была «очень результативной»,  многие заметили напряженный вид Путина и Эрдогана.
В повестке этой встречи было много вопросов, самым важным из них является вопрос об урегулировании сирийского конфликта. Несмотря на то, что прилета в Сочи Эрдоган, откликнувшись на заявление Путин-Трампа, призвал американскую и российскую стороны вывести войска из Сирии, будучи в РФ он воздержался от подобных заявлений.  В заявлении, сделанном прессе по окончании встречи президентов, Эрдоган сказал, что они достигли соглашения по вопросу о политическом урегулировании сирийского вопроса.
Следующим вопросом повестки были российско-турецкие экономические отношения, Турция активно пытается восстановить свои позиции на российском рынке, которые она утратила вследствие кризиса в отношениях, уступив местному производителю и импортерам из третьих стран.
По результатам встречи было заявлено о переходе к деловому этапу в вопросе строительства в Турции АЭС «Аккую». Путин заявил о том, что вскоре ЗАО  «Росатом» приступит к осуществлению этого проекта. Первый реактор запланировано запустить в 2023 году.
Примечательно, что до начала своего визита Эрдоган заявил, что готовится обсудить с Путиным вопрос урегулирования карабахского конфликта. Однако в Сочи об этом не сообщалось. С учетом того, что Эрдогану нелегко было бы отказаться от обсуждения этого вопроса, следует заключить, что от обсуждения уклонился Путин.
Другие детали встречи Путина и Эрдогана остаись за закрытыми дверьми. Как сообщает пресс-секретарь Путина Песков, стороны обсудли очень важные вопросы, детали переговоров обнародованию не подлежат.
Тем не менее, следует предположить, что Турция, которая имеет проблемы с ЕС и США, начала посматривать в сторону РФ. Турция, которая уже десятки лет ожидает у дверей ЕС, сегодня рассматривает возможности сотрудничества с другими структурами.