ՄԱԿ-ի ԳԱ-ն բանաձեւ Է ընդունել Օլիմպիադայի ընթացքում զինադադարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան (ԳԱ) ընդունել Է բանաձեւ Օլիմպիադայից մեկ շաբաթ առաջ եւ Պարալիմպիադայից մեկ շաբաթ հետո զինադադարի վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) կայքում:
«Միայն ՄԱԿ-ի անդամ պետությունները կարող են մարզիկներին անվտանգություն երաշխավորել Օլիմպիական խաղերի ժամանակ»,- ասել Է ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը բանաձեւի ընունումից հետո: Զինադադարի շուրջը փոխհամաձայնությունը ձեռք Է բերվել ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների միջեւ երկժամյա քննարկումից հետո:
Այն վերաբերում Է Հարավային եւ Հյուսիսային Կորեային, ինչպես նաեւ Օլիմպիադայի ապագա տանտեր-երկրներին՝ Ճապոնիային, Չինաստանին, Ֆրանսիային, ԱՄՆ-ին:
ՄՕԿ-ի հաղորդագրության մեջ ասված Է, որ բանաձեւը բոլոր ազգերին խաղաղությունը պահպանելու կոչ Է անում Օլիմպիադայից մեկ շաբաթ առաջ եւ Պարալիմպիական խաղերի ավարտից մեկ շաբաթ հետո: Օլիմպիադան տեղի կունենա հաջորդ տարի՝ 2018 թվականի փետրվարի 9-ից մինչեւ 25-ը Փյոնչհանում (Հարավային Կորեա), Պարալիմպիադան՝ մարտի 8-ից մինչեւ 18-ը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Генассамблея ООН приняла резолюцию о перемирии на время Олимпиады
Генассамблея ООН приняла резолюцию о перемирии за неделю до Олимпиады и через неделю после Паралимпиады, сообщается на сайте Международного олимпийского комитета, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Только государства-члены ООН могут гарантировать спортсменам безопасность во время Олимпийских игр", - сказал президент МОК Томас Бах после принятия резолюции.
Консенсус о перемирии был достигнут после двухчасового обсуждения между государствами-членами ООН. Он касается Южной и Северной Кореи, а также будущих стран-хозяек Олимпиад: Японии, Китая, Франции, США.
В сообщении МОК говорится, что резолюция призывает хранить мир все нации на срок за неделю до Олимпиады и через неделю после окончания Паралимпийских игр. Олимпиада пройдет в Пхенчхане (Южная Корея) в следующем году с 9 по 25 февраля 2018 года, Паралимпиада - с 8 по 18 марта.