«Նետոյի առասպելը» հակակոռուպցիոն խաղը App Store-ում և Google Play-ում կհայտնվի դեկտեմբերի 9-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի և Եվրամիության համատեղ ծրագիրը՝ «Նետոյի առասպելը» (Tales of Neto) հակակոռուպցիոն խաղը, կթողարկվի դեկտեմբերի 9-ին։ Օրվա ընտրությունը խորհրդանշական է, ՄԱԿ-ի կողմից այն հռչակվել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ խաղը հասանելի կլինի Android և iOS հարթակներում։ Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրեց Թումոյի փոխտնօրեն Արամ Գյումիշյանը։ Նրա խոսքով՝ խաղի նպատակն է ցույց տալ կոռուպցիայի վատ հետևանքներն ու կրթել մարդկանց` հրաժարվելու սխալ վարքագծից: «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի 50 տոկոսը գրագետ մարդ ունենալն է, որի ձևավորմանն էլ ուղղված է այս խաղը»,-ասաց Արամ Գյումիշյանը:
Խաղում ներկայացված է երևակայական աշխարհ, ուր առկա են մի շարք խնդիրներ՝  փողոցների վատ վիճակ, անտառապահի կողմից անտառահատում, տարբեր ոլորտներում կոռուպցիոն դրսևորումներ, ինչի հետևանքներին էլ բախվում են խաղի մասնակիցները, որոնք իրենց կյանքը բարելավող որոշումներ պետք է կայացնեն։ Խաղը նպաստում է առկա խնդիրներին թիմային լուծում տալուն։ Մասնավորապես, խաղի մասնակիցները կարող են հաղորդակցվել աշխարհի բնակիչների հետ և միասին որոշումներ կայացնել։ Այստեղ հնարավոր է հավաքել նվաճումների պատկերները օրագրում և մրցել ընկերների հետ՝ հայտնվելով իզոմետրիկ եռաչափ մոլորակում։
Մինչ խաղի թողարկումն այն թեստավորման մեծ փուլ է անցնել, նախնական տարբերակը դարձել է ֆոկուս խմբի քննարկման առարկա, հավաքվել են մեկնաբանություններ, որոնք էլ հիմք են ծառայել խաղի կատարելագործման համար։

Tales of Neto anti-corruption game to be available on App Store and Google Play on December 9
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. The Tales of Neto anti-corruption game, a joint program of the TUMO Center for Creative Technologies and the European Union, will be released on December 9, reports Armenpress.
The day is symbolic since the December 9 has been declared the International Anti-Corruption Day by the UN.
The game will be available on Andriod and IOS.
Deputy Director of the TUMO Center Aram Gyumishyan told reporters that the game aims at showing the bad consequences of corruption and educate people to avoid wrong behavior.
“50% of anti-corruption fight is to have a literate person, and this game is directed for this purpose”, Aram Gyumishyan said.
The game enables the player to travel in a magical world, which is full of corruption occurrences – like embezzlement, bribery, abuse, and the player’s task is to help the citizen’s in finding correct solutions.
Before the release of the game it has passed a testing stage, the preliminary version was discussed during a focus group, comments were made which served a base for improving the game.