Տավուշի մարզի 10 գյուղի պոտենցիալը կուսումնասիրեն և կներառեն տուր փաթեթներում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղական տուրիզմը Տավուշում զարգացնելու նախադրյալներ են  ստեղծվում: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում Իջևանում բացվեց Տավուշի տուրիզմի զարգացման և հետազոտությունների կենտրոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բացմանը ներկա էին Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիասինը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը:
«Այս կենտրոնը կհամախմբի երիտասարդներին՝ քննարկելու տուրիզմի զարգացման ծրագրերը, պատրաստելու տուրիստական նոր արտադրանքներ, տուրիստներին առաջարկելու հետաքրքիր և նոր բաներ: Կենտրոնը բացվել է «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում ծրագրի» շրջանակում, որն իրականացնում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ՝ Ռուսաստանի ֆինանսավորմամբ: Ծրագրի նպատակն է ողջ Հայաստանում գյուղական տուրիզմի համար ստեղծել  60 նոր կետեր, էկոտուրիզմով հետաքրքրված տուրիստներին գրավել հայկական հիանալի գինով, օգնել ավելի լավ ճանաչել հայկական բնությունը, հուշարձանները: Ծրագրի համար տրված է 3 մլն ֆինանսավորում, այն ավարտին կհասցվի 2019-ին»,-ասաց Մարիասին:
Ուսումնասիրել են հայկական գրեթե բոլոր գյուղերը և գտել շատ հետաքրքիր գաղափարներ: Ռուսաստանի օգնությամբ Տավուշում տրվում է ծրագրի մեկնարկը ՝ հույս ունենալով, որ կենտրոնը, որը բացվում է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հետ համագործակցությամբ, կլինի նոր բիզնեսի հիմքը: «Տավուշը համարվում է բնության և մշակույթի ունիկալ համադրություն, բացի այդ այստեղ հիանալի, աշխատասեր մարդիկ կան: Կան հետաքրքիր հուշարձաններ, որտեղ հասնելը դժվար է, մենք կօգնենք ճանապարհները կարգի բերելու, գիդեր պատրաստելու գործում ևս: Ծրագիրը կիրականացնենք այլ մարզերում ևս»,-ասաց Դմիտրի Մարիասին:
Նորաբաց կենտրոնում աշխատում են ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներ և շրջանավարտներ, որոնք նախապես անցել են դասընթացներ: Կենտրոնի համակարգող Պավել Ասիլբեկյանի խոսքով՝առաջին փուլի համար առանձնացվել է մարզի 10 գյուղ՝ Նոյեմբերյանի, Իջևանի և Դիլիջանի տարածաշրջանից: «Մենք դուրս ենք բերել այդ գյուղերի պոտենցիալը, որը կարող ենք օգտագործել տուրիզմի զարգացման համար՝ սկսած ազգային ավանդույթներից, ճաշատեսակներից, ծիսական արարողությունից մինչ պատմամշակութային հուշարձաններ»,-ասաց նա:
«Տուրիզմը Տավուշում իսկապես ունի հեռանկար: Եվ մենք համոզված ենք, որ ջանքերի ճիշտ համադրման դեպքում այդ ռեսուրսը կարելի է բազմապատկել: Ոչ միայն Ենոքավանի, այլ նաև Տավուշի մյուս գյուղերի ռեսուրսի համադրությամբ կարելի է մարզը հրապուրիչ դարձնել արտագնա և ներգնա տուրիզմի համար: Տավուշը կարող է գյուղական տուրիզմի, էկոտուրիզմի հետաքրքիր փաթեթներ առաջարկել: Այդ կենտրոնն ունի հենց այդ նպատակը»,-ասաց փոխնախարար Տերտերյանն ու հավելեց, որ մի կողմից կզարգանա տուրիզմը, մյուս կողմից՝ տնտեսությունը:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության մշակութային գծով կցորդ Եվգենի Պանտելեևի խոսքով՝ ծրագիրը կոմպլեքս աջակցություն է գյուղական համայնքներին, տուրիզմի զարգացմանը:
Կենտրոնի ամենակարևոր գործառույթներից է ստեղծել կառավարման համակարգ տեղական համայնքներում և կրթել համայնքների ներկայացուցիչներին հայտնաբերել իրենց տարածքի զբոսաշրջության պոտենցիալը և դրանք վերածել եկամտի կայուն աղբյուրի: Այն կարևոր քայլ է նաև տեղի երիտասարդությանը ներգրավելու և հնարավորություն տալու իրականություն դարձնել տուրիզմի զարգացման իրենց գաղափարները:

Будет изучен туристический потенциал 10 сел Тавушской области, которые будут внесены в турпакеты
В Тавушской области создаются предпосылки для развития туризма. В рамках программы развития ООН, в Иджеване открылся Центр по развитию туризма и исследованиям. Как передает «Арменпресс», на церемонии открытия присутствовали зампредставителя программы развития ООН Дмитрий Марьясин, замминистра территориального управения и развития Армении Ваче Тертерян.
«Этот центр объединит молодежь, чтобы обсудить программы по развитию туризма, созданию нового турпродукта, новые интересные предложения. Центр открыт в рамках программы развития ООН «Интегрированное развитие сельского туризма», при динансовом содействии РФ. Цель программы – создание 60 новых точек сельского туризма в Армении. На программу выделено  3 млн, она будет завершена в 2019-м году»,-сказал зампредставителя программы развития ООН Дмитрий Марьясин.
Были изучены почти все армянские села, найдены интересные решения. В Тавуше дан старт программе, Центр открыт в сотрудничестве с филиалом ЕГУ в Иджеване, и организаторы надеятся, что он станет базисом для новых бизнесов.
В Центре по развитию туризма и исследованиям работают студенты и выпускники филиала ЕГУ в Иджеване, которые прошли до этого спецподоготовку. Координатор  Центра по развитию туризма и исследованиям Павел Асилбекян сказал, что в первом этапе они выделили 10 сел в регионах Ноемберяна, Иджевана и Дилижана. «Мы вывели потенциал этих сел, который может быть использован для развития туризма, начиная с национальных традиций, блюд, ритуалов, кончая историческими памятниками»,-сказал он.
«Туризм в Тавуше имеет реальные перспективы. Мы уверены, что при правильном сопоставлении усилий этот потенциал можно будет увеличить. Центр по развитию туризма и исследованиям призван именно для осуществления этой цели»,-сказал замминистра территориального управения и развития Армении Ваче Тертерян.
Как сказал культурный атташе посольства РФ в Армении Евгений Пантелеев, программа предусматривает комплексную помощь сельским общинам и развитие туризма. «Открытие Центра важно также в аспекте вовлечения местной молодежи, которая сможет воплотить собственные идеи по развитию туризма в регионе»,-сказал  культурный атташе посольства РФ в Армении Евгений Пантелеев.