Տավուշի մարզի 10 գյուղի պոտենցիալը կուսումնասիրեն և կներառեն տուր փաթեթներում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղական տուրիզմը Տավուշում զարգացնելու նախադրյալներ են  ստեղծվում: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում Իջևանում բացվեց Տավուշի տուրիզմի զարգացման և հետազոտությունների կենտրոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բացմանը ներկա էին Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիասինը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը:
«Այս կենտրոնը կհամախմբի երիտասարդներին՝ քննարկելու տուրիզմի զարգացման ծրագրերը, պատրաստելու տուրիստական նոր արտադրանքներ, տուրիստներին առաջարկելու հետաքրքիր և նոր բաներ: Կենտրոնը բացվել է «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում ծրագրի» շրջանակում, որն իրականացնում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ՝ Ռուսաստանի ֆինանսավորմամբ: Ծրագրի նպատակն է ողջ Հայաստանում գյուղական տուրիզմի համար ստեղծել  60 նոր կետեր, էկոտուրիզմով հետաքրքրված տուրիստներին գրավել հայկական հիանալի գինով, օգնել ավելի լավ ճանաչել հայկական բնությունը, հուշարձանները: Ծրագրի համար տրված է 3 մլն ֆինանսավորում, այն ավարտին կհասցվի 2019-ին»,-ասաց Մարիասին:
Ուսումնասիրել են հայկական գրեթե բոլոր գյուղերը և գտել շատ հետաքրքիր գաղափարներ: Ռուսաստանի օգնությամբ Տավուշում տրվում է ծրագրի մեկնարկը ՝ հույս ունենալով, որ կենտրոնը, որը բացվում է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հետ համագործակցությամբ, կլինի նոր բիզնեսի հիմքը: «Տավուշը համարվում է բնության և մշակույթի ունիկալ համադրություն, բացի այդ այստեղ հիանալի, աշխատասեր մարդիկ կան: Կան հետաքրքիր հուշարձաններ, որտեղ հասնելը դժվար է, մենք կօգնենք ճանապարհները կարգի բերելու, գիդեր պատրաստելու գործում ևս: Ծրագիրը կիրականացնենք այլ մարզերում ևս»,-ասաց Դմիտրի Մարիասին:
Նորաբաց կենտրոնում աշխատում են ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներ և շրջանավարտներ, որոնք նախապես անցել են դասընթացներ: Կենտրոնի համակարգող Պավել Ասիլբեկյանի խոսքով՝առաջին փուլի համար առանձնացվել է մարզի 10 գյուղ՝ Նոյեմբերյանի, Իջևանի և Դիլիջանի տարածաշրջանից: «Մենք դուրս ենք բերել այդ գյուղերի պոտենցիալը, որը կարող ենք օգտագործել տուրիզմի զարգացման համար՝ սկսած ազգային ավանդույթներից, ճաշատեսակներից, ծիսական արարողությունից մինչ պատմամշակութային հուշարձաններ»,-ասաց նա:
«Տուրիզմը Տավուշում իսկապես ունի հեռանկար: Եվ մենք համոզված ենք, որ ջանքերի ճիշտ համադրման դեպքում այդ ռեսուրսը կարելի է բազմապատկել: Ոչ միայն Ենոքավանի, այլ նաև Տավուշի մյուս գյուղերի ռեսուրսի համադրությամբ կարելի է մարզը հրապուրիչ դարձնել արտագնա և ներգնա տուրիզմի համար: Տավուշը կարող է գյուղական տուրիզմի, էկոտուրիզմի հետաքրքիր փաթեթներ առաջարկել: Այդ կենտրոնն ունի հենց այդ նպատակը»,-ասաց փոխնախարար Տերտերյանն ու հավելեց, որ մի կողմից կզարգանա տուրիզմը, մյուս կողմից՝ տնտեսությունը:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության մշակութային գծով կցորդ Եվգենի Պանտելեևի խոսքով՝ ծրագիրը կոմպլեքս աջակցություն է գյուղական համայնքներին, տուրիզմի զարգացմանը:
Կենտրոնի ամենակարևոր գործառույթներից է ստեղծել կառավարման համակարգ տեղական համայնքներում և կրթել համայնքների ներկայացուցիչներին հայտնաբերել իրենց տարածքի զբոսաշրջության պոտենցիալը և դրանք վերածել եկամտի կայուն աղբյուրի: Այն կարևոր քայլ է նաև տեղի երիտասարդությանը ներգրավելու և հնարավորություն տալու իրականություն դարձնել տուրիզմի զարգացման իրենց գաղափարները:

Potential of 10 villages of Armenia’s Tavush province to be studied and included in tour packages
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. Preconditions for developing rural tourism in Armenia’s Tavush province are being created, reports Armenpress.
Tourism Research and Development Center of Tavush opened in Ijevan within the framework of the project implemented by UNDP in Armenia.
The opening ceremony was attended by Dmitry Mariyasin, UNDP Deputy Resident Representative in Armenia, Vache Terteryan, First Deputy Minister of Territorial Administration and Development and etc.
“This Center will gather youth to discuss tourism development programs, prepare new tourism products, propose new and interesting things to tourists. The Center opened in the framework of Integrated Rural Tourism Development (IRTD) project, funded by Russia and implemented by UNDP in Armenia, in close partnership with the Ministry of Territorial Administration and Development. The project aims at creating 60 new places for rural tourism throughout Armenia, attract ecotourism-lovers with a wonderful Armenian wine, help them to better recognize the Armenian nature and monuments. 3 million USD is provided for the project, it will be completed in 2019”, Dmitry Mariyasin said.
Almost all Armenian villages have been examined and many interesting ideas were revealed. The program is launched in Tavush with the hope that the Center, which is opened in partnership with the YSU Ijevan branch, will serve base for the new business. “Tavush is a unique combination of nature and culture, and there are perfect, hard-working people here. There are also interesting monuments which are difficult to reach, but we will help recovering the roads, as well as preparing tour guides. We will implement the project in other provinces as well”, Dmitry Mariyasin said.
Students and graduates of the YSU Ijevan branch, who have already passed trainings, are working at the newly-opened Center. The Center coordinator Pavel Asilbekyan said 10 villages of the province from Noyemberyan, Ijevan and Dilijan have been identified for the first stage. “We have outlined the potential of those villages which we can use for tourism development, starting from national traditions, dishes, ceremonies up to historical-cultural monuments”, he said.
“Tourism in Tavush really has potential. And we are convinced that this resources can be multiplied by the right combination of efforts. It is possible to make the province attractive for incoming and outgoing tourism by the combination of resources of the remaining villages of Tavush. Tavush can offer interesting packages of rural tourism, ecotourism. This Center pursues this goal”, Vache Terteryan said, adding that both tourism and economy will develop.
Evgeny Panteleev, Cultural Attaché of the Embassy of the Russian Federation to Armenia, said the Center is a complex assistance to rural communities and tourism development.
One of the core goals of this Center is to create management system in rural areas and educate local people on how to identify their communities as a tourism attraction and create income-generating tourism activities. It is also an important step to engage the local youth and give them chance to turn their ideas of tourism development into reality.