Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել հնդիկ գործարարների համար. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել հնդիկ
գործարարների համար. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի իշխանությունները շատ դրական են տրամադրված, նրանք ցանկություն ունեն զարգացնելու հայ-հնդկական հարաբերությունները: Այս մասին հնդկական «DD news»-ին տված հարցազրույցում  նշել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել հնդիկ գործարարների համար, նույնիսկ օրենսդրական մակարդակով: Մենք պատրաստ ենք հարկային արձակուրդներ տրամադրել այն ձեռնարկություններին, որոնք Հայաստանում կարտադրեն և կարտահանեն: Այս տարի սկսել ենք ազատ տնտեսական գոտու կառուցումը Իրանի հետ սահմանին, այն շատ կարևոր հանգամանք է դեպի Իրան արտահանումը դյուրացնելու տեսանկյունից: Հայաստանում հաջողությամբ գործում է «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտին, որտեղ զբաղված են ոսկերիչները, ադամանդագործները: Ունենք «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին, որտեղ գործում են ժամանակակից տեխնոլոգիաներով զբաղվող ընկերություններ: Նախորդ տարի էլ ունեցանք առաջին հայկական հեռախոսը: Շատ հետաքրքիր է այսպիսի գոտիներում աշխատելը, բիզնես կազմակերպելը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հրավերով նոյեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Հնդկաստան: Այցի շրջանակներում Նախագահը հանդիպումներ է ունեցել երկրի բարձրագույն ղեկավարության՝ վարչապետ Նարենդրա Մոդիի, նախագահ Ռամ Նաթ Քովինդի և փոխնախագահ Վենկայա Նայդուի հետ: Հանրապետության Նախագահը մասնակցել է «Համաշխարհային պարեն. Հնդկաստան-2017» համաժողովի լիագումար նիստին և դրա շրջանակներում նախատեսված նույն խորագրով միջազգային սննդարդյունաբերության ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը:  Սերժ Սարգսյանը հանդիպում ունեցել նաև Հնդկաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Armenian government ready to create favorable conditions for Indian businessmen – President Sargsyan
Armenian government ready to create favorable conditions for Indian businessmen – President
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. The Indian authorities have a desire to develop the Armenian-Indian relations, President of Armenia Serzh Sargsyan said in an interview to the Indian DD news.
“The Armenian government is ready to create favorable conditions for Indian businessmen, even at the legislative level. We stand ready to establish tax breaks for those enterprises which will produce in Armenia and will export those products from Armenia to the other markets. This year we launched the construction of free economic zone on our border with Iran, and that is an important step to facilitate export to Iran. The Meridian free economic zone successfully operates in Armenia where jewelers are involved. We have the Alliance free economic zone where companies with latest technologies operate. Last year we produced the first Armenian mobile phone. It’s very interesting to work and run a business in these zones”, the President said.
President Serzh Sargsyan paid a working visit to India on the invitation of Prime Minister of India Narendra Modi on November 2. Within the framework of his visit, the President of Armenia had meetings with the country’s top leadership: Prime Minister Narendra Modi, President Shri Ram Nath Kovind, and Vice President Shri M. Venkaiah Naidu. Serzh Sargsyan also attended the plenary session of the “World Food: India -2017” conference, and the ceremonious opening of an international food industry exhibition. He also had a meeting with the representatives of the Armenian community.