ՀՀ Նախագահն ընդունել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ Յուրի Օգանեսյանին և Անի Ափրահամյանին
ՀՀ Նախագահն ընդունել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ Յուրի
Օգանեսյանին և Անի Ափրահամյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ, ֆիզիկոսներ, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամներ Յուրի Օգանեսյանին և Անի Ափրահամյանին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մասնակցելու նոյեմբերի 6-8 Երևանում անցկացվող Համահայկական գիտաժողովին, ինչպես նաև քննարկելու Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԱԱԳԼ) ռազմավարության հետ կապված հարցեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Յուրի Օգանեսյանը բացի համաշխարհային գիտության մեջ իր առանցքային դերից՝ նաև ՀՀ վարչապետի կողմից նշանակված ԱԱԳԼ միջազգային գիտական խորհրդի նախագահն է, ում կողմից 2009-2010 թվականներին ձևավորվել է միջազգային հանձնաժողով, որն ուսումնասիրել և կառավարությանն առաջարկներ է ներկայացրել Երևանի Ֆիզիկայի ինստիտուտը Ազգային գիտական լաբորատորիայի վերափոխելու վերաբերյալ, իսկ 2011 թվականին նշանակվել է վերը նշված հիմնադրամի միջազգային գիտական խորհրդի նախագահ: Մինչ օրս Յուրի Օգանեսյանն ակտիվ խորհրդատվություն է տրամադրում և աջակցում այդ գիտական կազմակերպության կայացմանը:
Անի Ափրահամյանը, ով ունի նաև մի շարք ամերիկյան և եվրոպական գիտական հիմնարկների կառավարման փորձ հատկապես միջուկային ֆիզիկայի և իզոտոպների արտադրության բնագավառում, ևս ակտիվորեն ներգրավված է Յուրի Օգանեսյանի կողմից ձևավորված միջազգային հանձնաժողովում, իսկ 2011 թվականից՝ ԱԱԳԼ միջազգային գիտական խորհրդում և զգալի աշխատանք է իրականացնում երիտասարդ գիտնականներին աջակցության, միջազգային ծրագրերում նրանց ներգրավելու ուղղությամբ:
Ողջունելով անվանի գիտնականներին՝ Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել նրանց պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը, ինչպես նաև ներդրում ունենալու հատկապես ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում առաջընթացի և երիտասարդ գիտնականների կրթության գործում:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել նաև անվանի գիտնականների հետևողականությունը Օնկոլոգիայի ազգային գերազանցության կենտրոնի զարգացման և հատկապես «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ)» հիմնադրամի՝ ԱԱԳԼ-ի տարածքում իզոտոպների արտադրության ու դիագնոստիկայի կենտրոնի ծրագրի ձևավորման գործում և ընդգծել, որ պետությունը հետևողականորեն շարունակելու է ուշադրության կենտրոնում պահել և աջակցություն ցուցաբերել այդ ծրագրերի իրագործմանը:
Հանդիպմանը կարևորվել է նաև Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (ՖԱՍՏ) ու Անի Ափրահամյան և Յուրի Օգանեսյան տանդեմի համագործակցությունը՝ նկատի առնելով, որ Յուրի Օգանեսյանը նաև ՖԱՍՏ-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on November 6 received world-renowned scientists, physicists, foreign members of the National Academy of Sciences of Armenia Yuri Oganessian and Ani Aprahamian, press service of the Presidential Office told Armenpress.
They arrived in Armenia to participate in the World Conference in Yerevan on November 6-8, as well as to discuss issues relating to the strategy of A. I. Alikhanian National Science Laboratory.
In addition to his key role in world science, Yuri Oganessian is the chairman of the international scientific board of the Alikhanian National Science Laboratory appointed by the Armenian Prime Minister. An international commission has been formed by Ogannessian in 2009-2010 which observed and submitted proposals to the government on transforming the Yerevan Physics Institute into a National Scientific Laboratory, and in 2011 he was appointed chairman of the international scientific board of the abovementioned foundation. Up to now Yuri Oganessian provides active consultation and assists the development of that scientific structure.
Ani Aprahamian, who has an experience of management of a number of American and European academic institutions in particular in nuclear physics and isotope production, is also actively involved in the international commission formed by Yuri Oganessian.
Welcoming the renowned scientists, the Armenian President highly appreciated their readiness to assist the science development in Armenia, as well as to contribute to achieving progress in physics and mathematics and educating young scientists.
Serzh Sargsyan highly appreciated the academicians’ consistency in the development of the National Center of Excellence of Oncology and in particular in the establishment of the Center for isotope production and diagnostics in the  A. I. Alikhanian National Science Laboratory, adding that the state will continue consistently keeping in its spotlight and assisting the implementation of these programs.
During the meeting importance was attached to the cooperation between the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and Ani Aprahamian and Yuri Oganessian, taking into account that Yuri Oganessian is a member of the FAST Board of Trustees.