Հայերի նկատմամբ հանցագործությունների անպատժելիության զգացումն Ադրբեջանում վերածվում է վտանգավոր «մշակույթի». ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ պատվիրակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի Փարիզում ընթացող 39-րդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությունը, օգտվելով պատասխանի իրավունքից, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով Ադրբեջանի պատվիրակության ելույթին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասված է․
«Ադրբեջանի ելույթը հերթական փորձն է աղավաղել իրականությունը և մոլորության մեջ գցել ներկաներին։
Իրական ագրեսորը հենց Ադրբեջանն է, որը իրագործեց Բաքվի և Սումգայիթի հայկական բնակչության ջարդերը, այնուհետև՝ լայնածավալ պատերազմ նախաձեռնեց Արցախի ժողովրդի դեմ՝ ի պատասխան ինքնորոշման իրավունքի իրագործման խաղաղ կոչերի։
Ադրբեջանը շարունակում է խեղաթյուրել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերի դրույթները։ Իրականում, բանաձևերից ոչ մեկում Հայաստանը չի նշվում որպես հակամարտող կողմ։ Մյուս կողմից, առանց նախապայմանների ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հիմնական պահանջը չի կատարվում հենց Ադրբեջանի կողմից։
Հայաստանի և Արցախի իշխանությունները  վարում են քրիստոնյաների, մահմեդականների և այլ կրոնների մշակութային ժառանգության պահպանության քաղաքականություն, առաց որևէ խտրականության։ Արցախում վերականգնվում են նաև  պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնասված մի շարք մզկիթներ։
Պետք է հստակ տարբերակում արվի ռազմական գործողությունների ժամանակ վնասված կամ ոչնչացված ժառանգության և Ադրբեջանում հայկական հուշարձանների՝ խաղաղ պայմաններում պետական մակարդակով իրականացվող միտումնավոր ոչնչացման միջև։
Հայաստանում, որն Ադրբեջանը որակում է որպես «մոնոէթնիկ» երկիր, ապրում են բազմաթիվ ազգային և կրոնական փոքրամասնություններ, որոնք ազատորեն վայելում են իրենց լեզվական և մշակութային իրավունքները, ինչպես նաև ունեն ընտրված ներկայացուցիչներ ՀՀ Ազգային ժողովում։
Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյացության պետական քաղաքականությունը, ինչի մասին շարունակաբար ահազանգում են այլատյացության հարցերով զբաղվող մասնագիտացված միջազգային կառույցները, ինչպես նաև հայերի նկատմամբ կատարված հանցագործությունների անպատժելիության զգացումը վերածվում է վտանգավոր «մշակույթի» ձևավորման։ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի փառաբանումն ու հերոսացումը դրա հերթական տխուր ապացույցն է»։

There is a growing “culture” of sense of impunity for crimes committed against Armenians in Azerbaijan - Delegation of Armenia to UNESCO
There is a growing “culture” of sense of impunity for crimes committed against Armenians in
Azerbaijan - Delegation of Armenia to UNESCO
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS: The Delegation of Armenia, using its right of reply, has made a statement in response to the statement of the Delegation of Azerbaijan during the 39th session of the General Conference, being held in Paris, UNESCO Headquarters, the foreign ministry of Armenia told ARMENPRESS.
The statement, in particular, reads as follows: “The statement of Azerbaijan is another attempt to distort the reality and mislead those present here. The true aggressor is Azerbaijan that organized pogroms of the Armenian population of Baku and Sumgait, then initiated a large-scale war against the population of Artsakh in response to peaceful calls for implementation of the right to self-determination. Azerbaijan continues to misuse the provisions of the UN Security Council relevant Resolutions. In reality, none of the Resolutions identify Armenia as a party to the conflict. On the other hand, Azerbaijan is the one who has failed to comply with the main demand of unconditional cessation of all hostilities. The authorities of Armenia and Artsakh, without any distinction, pursue a policy of preserving the cultural heritage of Christians, Muslims and members of other religions. Several war-damaged mosques are also being renovated in Artsakh. One should not confuse the heritage damaged or destroyed as a consequence of the hostilities with the deliberate destruction of Armenian cultural heritage in time of peace in Azerbaijan on a state level. In Armenia, referred to as “monoethic country” by Azerbaijan, there are many ethnic and religious minorities which are free to exercise their right to own culture and language, as well as to have elected representatives at the National Assembly of the Republic of Armenia. The official policy of Azerbaijan of anti-Armenian hatred, which a number of international organizations dealing with the issues of xenophobia has alerted about, as well as the impunity for crimes committed against Armenians is growing into a dangerous “culture”. The case of axe-murderer Ramil Safarov of his glorification and heroization by the leadership of Azerbaijan is a sad point in this regard”.