Շախմատն օգնում է կյանքում լինել արդար, ընդունել սեփական հաղթանակներն ու պարտությունները. Սերժ Սարգսյան
Շախմատն օգնում է կյանքում լինել արդար, ընդունել սեփական հաղթանակներն ու
պարտությունները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թվային և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաները Հայաստանում զարգանում են և ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվել է լուրջ աշխատանք՝ առաջին հերթին Հայաստանի կրթական համակարգում արդյունավետ կրթական ծրագրերի ներդրման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այդ մասին «Россия 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ դրանք և ՏՏ ծրագրերն են, և ռոբոտատեխնիկան, և շախմատը:
Հարցին, արդյոք շախմատի ներդրումը կրթական համակարգում օգտակար է՝ ՀՀ նախագահն ասել է.  «Շատ, և ոչ միայն ՏՏ ոլորտում հաջողությունների հասնելու առումով: Շախմատը խաղ է, որում դու հաղթում ես կամ պարտվում արդար, այնտեղ ոչ ոք քեզ չի խանգարում, այնտեղ չկան մարդիկ: Այն օգնում է կյանքում ևս լինել արդար, ընդունել սեփական հաղթանակներն ու պարտությունները: Դա շատ կարևոր է: Մենք շատ կարևոր նշանակություն ենք տալիս արտադպրոցական կրթությանը, և Երևանում և մեր փոքր երկրի այլ քաղաքներում ստեղծվել են կրեատիվ տեխնոլոգիաների կենտրոններ, որտեղ դպրոցից հետո գալիս են երեխաներ՝ անկախ տարիքից և փորձում իրենց հնարավորություններն անիմացիայի, ծրագրավորման ոլորտներում: Նրանք, ովքեր հասնում են ինչ-որ հաջողությունների, տեղափոխվում են երկրորդ, այնուհետև երրորդ փուլ, իսկ հետագայում ստեղծում ստարտափեր: Դա մարդկանց շատ է օգնում փորձել իրենց հնարավորությունները: Կարծում եմ, որ մենք ներդրել ենք շատ լավ հիմք ապագա հաջողությունների համար»:
ՀՀ նախագահն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը 2010 թվականին թողարկել է պորտալ, որն ուղղված է էլեկտրոնային կառավարմանը և բիզնեսի հետ հարաբերություններին: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, այսօր պետական գերատեսչություններն անցել են այդ համակարգին, ինչը բարձրացնում է մատուցվող ծառայությունների որակը և  կտրուկ նվազեցնում կոռուպցիոն ռիսկերը:

Chess helps to be fair in life, accept victories and defeats – President Sargsyan
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Digital and telecommunication technologies are developing in Armenia and the authorities have done a lot of work to first of all invest effective educational system, ARMENPRESS reports President of Armenia Serzh Sargsyan told “Russia 24”, adding that he refers to the IT projects, robotics and chess.
To the question if the investment of chess in the educational system has been productive, President Sargsyan said, “Very much, and not only in terms of making achievements in the IT sector. Chess is a game where one wins or loses in a fair way. No one disturbs you there, there are no other people there. It also helps one to be fair in life as well, to accept his own victories and defeats. It’s very important. We attach great importance to extracurricular education and c enters for creative technologies have been opened both in Yerevan and other cities of our small country, where children come after school irrespective of their age and check their abilities in the spheres of animation or programming. Those who achieve some success go to the second and then third stages, and later set up their own start-ups”, Sargsyan said, adding that it’s a good base for future success.