Շախմատն օգնում է կյանքում լինել արդար, ընդունել սեփական հաղթանակներն ու պարտությունները. Սերժ Սարգսյան
Շախմատն օգնում է կյանքում լինել արդար, ընդունել սեփական հաղթանակներն ու
պարտությունները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թվային և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաները Հայաստանում զարգանում են և ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվել է լուրջ աշխատանք՝ առաջին հերթին Հայաստանի կրթական համակարգում արդյունավետ կրթական ծրագրերի ներդրման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այդ մասին «Россия 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ դրանք և ՏՏ ծրագրերն են, և ռոբոտատեխնիկան, և շախմատը:
Հարցին, արդյոք շախմատի ներդրումը կրթական համակարգում օգտակար է՝ ՀՀ նախագահն ասել է.  «Շատ, և ոչ միայն ՏՏ ոլորտում հաջողությունների հասնելու առումով: Շախմատը խաղ է, որում դու հաղթում ես կամ պարտվում արդար, այնտեղ ոչ ոք քեզ չի խանգարում, այնտեղ չկան մարդիկ: Այն օգնում է կյանքում ևս լինել արդար, ընդունել սեփական հաղթանակներն ու պարտությունները: Դա շատ կարևոր է: Մենք շատ կարևոր նշանակություն ենք տալիս արտադպրոցական կրթությանը, և Երևանում և մեր փոքր երկրի այլ քաղաքներում ստեղծվել են կրեատիվ տեխնոլոգիաների կենտրոններ, որտեղ դպրոցից հետո գալիս են երեխաներ՝ անկախ տարիքից և փորձում իրենց հնարավորություններն անիմացիայի, ծրագրավորման ոլորտներում: Նրանք, ովքեր հասնում են ինչ-որ հաջողությունների, տեղափոխվում են երկրորդ, այնուհետև երրորդ փուլ, իսկ հետագայում ստեղծում ստարտափեր: Դա մարդկանց շատ է օգնում փորձել իրենց հնարավորությունները: Կարծում եմ, որ մենք ներդրել ենք շատ լավ հիմք ապագա հաջողությունների համար»:
ՀՀ նախագահն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը 2010 թվականին թողարկել է պորտալ, որն ուղղված է էլեկտրոնային կառավարմանը և բիզնեսի հետ հարաբերություններին: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, այսօր պետական գերատեսչություններն անցել են այդ համակարգին, ինչը բարձրացնում է մատուցվող ծառայությունների որակը և  կտրուկ նվազեցնում կոռուպցիոն ռիսկերը:

Шахматы учат в жизни быть справедливым, принимать свои победы и поражения: президент Армении
Цифровые и телекоммуникационные технологии в Армении развиваются, и властями страны была проведена серьезная работа, в первую очередь, по внедрению эффективных учебных программ в образовательную систему Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью телеканалу «Россия 24» сказал президент Армении Серж Саргсян, добавив, что туда входят проекты ИТ, робототехника, а также шахматы.
На вопрос, дает ли внедрение шахмат в образовательную систему результаты, президент ответил: «Очень помогает, и не только в достижении успехов в ИТ технологиях. Шахматы – это игра, в которой ты побеждаешь или проигрываешь честно, там нет судей, там никто тебе не мешает. Это учит и в жизни быть справедливым, принимать свои победы и поражения. Это очень важно.
Мы придаем очень важное значение внешкольному обучению, в Ереване и других городах нашей маленький страны созданы так называемые центры креативных технологий, куда после школы приходят дети, независимо от возраста, и пробуют свои возможности в области анимации и программирования. Те, кто достигает каких-то успехов, переходят на второй этап, потом на третий, а дальше создаются стартапы. Это очень помогает людям попробовать свои возможности. Думаю, мы заложили очень хорошую основу для будущих достижений».
Президент также подчеркнул, что Армения в 2010 году создал портал, направленный на электронное управление и отношения с бизнесом. По словам Саргсяна, сегодня государственные ведомства перешли на эту систему, что повышает качество предоставляемых услуг и резко снижает коррупционные риски.