Մեծամորի ատոմակայանի փակման մասին քննարկումներն իրականության հետ առնչություն չունեն. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծամորի ատոմակայանի փակման մասին քննարկումները նախաձեռնվում են արհեստականորեն և որևէ առնչություն չունեն իրականության հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Լրագրողը նշել է, որ նոյեմբերի վերջին Բրյուսելում Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրվելիք համաձայնագրի կետերից մեկով նախատեսվում է փակել Մեծամորի հայկական ատոմակայանը: Նա փորձել է հետաքրքրվել, թե արդյոք դա տեղի կունենա ԱԷԿ-ի արդիականացման մասին ռուս-հայկական պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո (2026 թվականից հետո), թե դրանից ավելի վաղ:
«Եվրամիության հետ համաձայնագրում այդ դրույթը ձևակերպված է՝ հաշվի առնելով Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործման օբյեկտիվ ժամկետները: Հայաստանի կառավարությունը 2014 թվականի մարտին որոշում է ընդունել հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման մասին: Ժամկետի երկարացման նախագծի ֆինանսավորումը կիրականացվի 270 մլն ԱՄՆ դոլարի ռուսական պետական արտահանման վարկի և 30 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհի հաշվին»,- հայտնել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ներկայում ռուսական «Ռոսատոմ» պետական ընկերության հետ տարվում են աշխատանքներ ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի ուղղությամբ:
«Կարևոր է նշել, որ ԱԷԿ-ը գործում է համապատասխան ՄԱԳԱՏԷ-ի բոլոր չափորոշիչներին, և դա միջազգային մասնագիտացված կառույցների եզրակացությունն է: Աշխատանքներ են տարվում նախագծային և շահագործման անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաև արդիականացման ուղղությամբ: Այնպես որ, Մեծամորի ԱԷԿ-ը կծառայի առնվազն մինչև 2027 թվականը: Մենք կարծում ենք, որ սեփական անվտանգության և առաջին հերթին էներգետիկ անվտանգության նպատակով ատոմային էներգետիկան միշտ կլինի Հայաստանում»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:
Լրագրողը փորձել է հետաքրքրվել, թե արդյոք նոյեմբերին ԵՄ հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո կարող է խոսք գնալ ԱԷԿ-ի փակման մասին, ինչին ի պատասխան Սարգսյանն ասել է. «Ոչ, ոչ: Համաձայնագրում նման կետ չկա»:

О закрытии Мецаморской ААЭС не может быть и речи: президент Армении Серж Саргсян
О закрытии Мецаморской ААЭС не может быть и речи. Эти дискуссии инициируются искусственно и не имеют никакого отношения к реальности. Как передает «Арменпресс», об этом заявил РИА Новости президент Армении Серж Саргсян. В интервью специальному корреспонденту Полине Чернице он рассказал о том, как развивается экономика страны, особенно сельхозэкспорт, после вступления в Евразийский союз и что армянские высокотехнологичные компании уже не только выходят на российский рынок, но и участвуют в проектах по промышленной кооперации на территории России.
«Энергетика, как вы отметили, является одной из важнейших сфер экономического сотрудничества России и Армении. Тем не менее, как стало известно, Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с Евросоюзом, подписание которого ожидается в конце ноября в Брюсселе в рамках саммита "Восточного партнерства", содержит пункт, предусматривающий закрытие Армянской АЭС в городе Мецаморе. Это случится после истечения срока российско-армянского контракта по модернизации АЭС (после 2026 года) или раньше?
— Эти дискуссии (о закрытии станции. — Прим. ред.) инициируются искусственно и не имеют никакого отношения к реальности. В проекте соглашения с ЕС этот пункт сформулирован по умолчанию (имея в виду объективный срок эксплуатации Мецаморской АЭС). Правительство Армении в марте 2014 года приняло решение о продлении срока эксплуатации Армянской АЭС. Финансирование продления срока эксплуатации АЭС будет осуществляться за счет российского государственного экспортного кредита на сумму 270 миллионов долларов и гранта в размере 30 миллионов долларов. В настоящее время совместно с госкорпорацией "Росатом" продолжаются работы по реализации программы продления срока эксплуатации второго энергоблока АЭС. Важно отметить, что АЭС действует в полном соответствии с критериями МАГАТЭ, и это — заключение международных специализированных учреждений. Выполняются мероприятия по повышению проектной и эксплуатационной безопасности, а также по модернизации. Так что Мецаморская АЭС как минимум до 2027 года будет служить. Мы считаем, что для своей безопасности, в первую очередь энергетической, атомная энергетика всегда будет присутствовать в Армении.