Երևանում 2019-ին անցկացվելիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովը կշեշտադրի ապակենտրոնացման գաղափարը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն արդեն պատրաստվում է 2019 թվականին Երևանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT), որին ակնկալվում է 2000-2500 պատվիրակի մասնակցություն 80 երկրից: Մշակվել է միջոցառման գործողությունների ծրագիրը, կազմվել է բյուջեն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նրա տեղեկացմամբ` մեկ շաբաթից կկայանա այդ նպատակով ստեղծված կառավարական հանձնաժողովի նիստը, որում ներգրավված են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունները, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը, ԻՏՁՄ-ն: «Պետք է ներկայացնենք գործողությունների ծրագիրն ու բյուջեն։ Ճիշտ է` հիմնական կազմակերպչական աշխատանքները 2019 թվականին են նախատեսված, քանի որ այդ տարվա աշնանն է միջոցառումը, բայց կան քայլեր, որոնք արդեն իրականացրել ենք ու ծրագրում ենք նաև 2018-ին»,-ասաց Կարեն Վարդանյանը: Արդեն իրականացված քայլերից է բրենդի մշակումը, որը, սակայն, վերադիզայնի կարիք ունի, նախնական կայքի գործարկումը, որը ևս փոխարինվելու է ավելի լայն հնարավորություններ ունեցող ինտերակտիվ հարթակով:
«Եթե այսօրվա կայքը պատմում է միջոցառման մասին, մյուս կայքը պետք է ունենա բիզնեսը բիզնեսի համար միջավայր, բոլոր գրանցվածները պետք է տեսնեն մյուսներին, որ պայմանավորվեն գործնական հանդիպումների համար, ինչպես նաև կարողանան կայքի միջոցով կապ հաստատել կազմակերպիչների հետ: Դրան զուգահեռ կպատրաստվի նաև շարժական հավելված»,-ասաց ԻՏՁՄ տնօրենը:
Հաջորդ տարվա ծրագրերից է Հնդկաստանում կայանալիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովին մեր երկրի` բարձր մակարդակով մասնակցությունը, մասնավորապես, ցանկալի է, որ պատվիրակությունը ղեկավարի երկրի վարչապետը։ «Դա ստանդարտ գործընթաց է, երբ հաջորդ հյուրընկալ երկրի վարչապետը գնում ու ՏՏ համաշխարհային գործիչներին հրավիրում է իր երկիր»,-նշեց Վարդանյանը։
Ինչ վերաբերում է բյուջեին, ապա, ըստ Կարեն Վարդանյանի, այն գրեթե կախված չէ երկրից, հիմնական ծախսերը յուրաքանչյուր երկրում տատանվում են 3.5-4 միլիոն դոլարի սահմաններում: Իհարկե, լինում են նաև երկրներ, որոնք ավելի շատ միջոցներ են ծախսում: Նախատեսվում է միջոցառումն անցկացնել պետություն-մասնավոր հատված ներդրումների միջոցով:
Մեր զրուցակցի խոսքով` 2018-ին նախնական թիմը կսկսի աշխատել հովանավոր-գործընկերների և պատվիրակների ցանկեր կազմելով։ Նախնական պայմանավորվածություն կա, որ միջոցառումն անցկացվի Մարզահամերգային համալիրում։ Երևանում անցկացվելիք համաժողովի հիմնական լոզունգն է` «ապակենտրոնացման ուժը»: «Այսինքն՝ մենք ուզում ենք շեշտել, որ այսօրվա աշխարհում կապ չունի՝ որտեղ ես դու գտնվում, եթե բավականաչափ ջանքեր ես գործադրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կամ որևէ այլ ճյուղում, հենց դու կարող ես դառնալ կենտրոն»,-նշեց Կարեն Վարդանյանը։
Նա կարծում է, որ Հայաստանում համաշխարհային համաժողովի անցկացումը լուրջ ազդեցություն կունենա ոլորտի զարգացումների վրա առաջիկա մի քանի տարիներին: Այն թույլ կտա ՏՏ համաշխարհային քարտեզի վրա հստակ տեղորոշում ունենալ: «ՏՏ բիզնեսի, կրթության և պետական ծրագրերի շուրջ 2000 առաջնորդ գալու է Հայաստան: Սա շատ լուրջ հնարավորություն է մեր մասնագետների համար` լավ ծանոթություններ ձեռք բերելու համար, որը լրացուցիչ խթան կտա Հայաստանում ՏՏ զարգացմանը։ 6-7 տարի լուրջ ազդեցություն կունենա ոլորտի վրա»,-ասաց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրենը` հավելելով, որ կոնգրեսը կարևոր մտքերի ու զարգացման միտումների գեներացման վայր է:
Ինչ վերաբերում է մասնակցությանը, այն ենթադրում է գրանցման վճար, սակայն ակնկալվում է, որ ուսանողական ու երիտասարդական խմբերի կսահմանվեն մեծ զեղչեր:
WCIT-ն անցկացվում է 1978 թվականից: Համաշխարհային համաժողովին մասնակցում են ՏՏ ոլորտի պետական հատվածի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, վերազգային կազմակերպությունների, համալսարանների և գիտահետազոտական կենտրոնների ղեկավարներ, հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ: Դեռևս 2014 թ-ին ԻՏՁՄ-ն Մեքսիկայում անցկացվող WCIT 2014-ի շրջանակում  մասնակցության հայտ է ներկայացրել և ստանձնել 2019-ին ՏՏ համաշխարհային համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու իրավունքը:
Այս տարի ՏՏ համաշխարհային համաժողովն անցկացվել է Թայվանի մայրաքաղաք Թայբեյում, որին մասնակցել է նաև հայկական պատվիրակությունը: Արդեն երրորդ տարին  անընդմեջ Հայաստանը մասնակցում է միջոցառմանը:

IT World Congress 2019 in Yerevan to focus on idea of decentralization
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Armenia is already preparing for the World Congress on Information Technologies (WCIT) which will be held in Yerevan in 2019.
The Congress is expected to be attended by 2000-2500 delegates from 80 countries.
Karen Vardanyan, executive director of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), told ARMENPRESS that the action plan for the Congress is already developed, the budget is ready. He informed that the session of the governmental commission created for this purpose will be held in a week. The commission includes the ministry of transport, communication and IT, the ministry of economic development and investments, the Development Foundation of Armenia (DFA) and the UITE.
“We are going to present the action plan and the budget. Despite that the main organizational works will be carried out in 2019 since the Congress will be held in autumn, there are steps which we have already implemented and plan to implement also in 2018”, he said. Among the steps already implemented is the development of a brand, which, however, needs re-designing, as well as the operation of preliminary website which will also be replaced by an interactive platform with broader opportunities.
“If the current website is about the event, the next one will have business for the business platform, all people registered must see the others in order to make appointments for practical meetings, as well as to be able to contact with the organizers. In line with this, a mobile app will also be created”, Karen Vardanyan said.
Among the steps for 2018 is Armenia’s high-level participation in the WCIT in India. In particular, it would be desirable for the Armenian delegation to be led by the Prime Minister. “It is a common process when the PM of the next hosting country visits the Congress and invites IT leading figures his country”, Vardanyan said.
As for the budget, Karen Vardanyan said it almost doesn’t depend on the county, the main expenses in each country are within 3.5-4 million USD. Of course, there are countries which spend much more resources. It is expected to hold the event though public-private sector investments.
He said the preliminary team will start forming the lists of sponsor-partners and delegates in 2018. There is a preliminary agreement to hold the event in the Karen Demirchyan sports complex. The main slogan of the Yerevan Congress is ‘the power of decentralization’. “In other words we want to emphasize that no matter where you are in today’s world, if you make efforts in IT field or any other branch, you can become a center”, UITE executive director said.
He thinks that holding the world congress in Armenia will significantly affect the sector’s developments in the upcoming months. “About 2000 leaders in IT business, education and state programs will arrive in Armenia. This is a great opportunity for our specialists to establish new ties which will further boost IT development in Armenia. It will seriously impact the field for 6-7 years”, Karen Vardanyan said, adding that the Congress is a place for generating key ideas and development trends.
As for participation in the Congress, it involves a registration fee, but great discounts are expected to be made for students and youth groups.
The WCIT is being held since 1978. It is attended by high-ranking officials, supranational organizations in IT field, heads of universities and research centers, representatives of public structures.