Ադրբեջանական ագրեսիան չպետք է պարգևատրվի ԱՄՆ կողմից տրամադրվող օգնության միջոցով. Forbes
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդային Միության կողմից «բաժանիր, որ տիրես» քաղաքականության պատճառով ԽՍՀՄ փլուզումը վիճարկելի տարածքներում կործանարար պատերազմների պատճառ դարձավ: Հետխորհրդային տարածքում ամենաերկարատև խնդիրն առաջացավ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի շուրջ: Եվ այս հակամարտությունը յուրահատուկ է, քանի որ այն միջնորդավորված պատերազմ չէ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև, և հետաքրքիր է այն դիտարկել հակամարտության վաղ շրջանում Ամերիկայի դիրքորոշման տեսանկյունից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հեղինակավոր Forbes պարբերականում հրապարակված հոդվածում գրում են Կովկասի հարցերով փորձագետներ Մովսես Տեր-Հովհաննիսյանն ու Սուրեն Սարգսյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության 90 տոկոսը հայեր էին, սակայն Իոսիֆ Ստալինն այն հանձնեց Խորհրդային Ադրբեջանին՝ նպատակ ունենալով էթնիկ հողի վրա անկարգություններ առաջացնել, ինչը թույլ կտար ավելի հեշտ կառավարել այդ խմբերին: 1991 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց հանրաքվե, և այն հռչակեց անկախ պետություն դառնալու իր կամքը: Չկարողանալով ճնշել առանձնանալու վերաբերյալ մեծամասնության աջակցությունը՝ ադրբեջանական կառավարությունը սկսեց անկանոն կերպով գնդակոծել և բլոկադայի ենթարկել քաղաքացիական բնակչությանը: Այս դրվագին նախորդել էին ադրբեջանական քաղաքներում՝ Բաքվում, Սումգայիթում և Կիրովաբադում հայերի դեմ արյունալի պոգրոմները, ինչպես նաև պետության կողմից հովանավորվող տեղահանումները, որին տրվել էր «Օղակ գործողություն» անվանումը»,- նշում են հեղինակները:
Նրանք ընդգծում են, որ Հայաստանը, տեսնելով Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները, չմնաց անգործ: Շատերը համոզված էին, որ ադրբեջանական կողմի սկսած գործողությունները ավելի մեծ բռնության նախաբանն են միայն՝ Հայոց ցեղասպանության նման, որը 20-րդ դարասկզբին իրականացվեց Օսմանյան կայսրությունում:
Մինչ Արցախն աջակցություն էր ստանում միայն Հայաստանից, Ադրբեջանին օգնում էին Թուրքիան, Աֆղանստանից եկած մոջահեդները, Չեչնիայից ժամանած իսլամիստները: Եվ քանի որ Հայաստանը պատերազմի դաշտում հաղթանակներ տարավ վահաբիստների և ադրբեջանցի ծայրահեղականների նկատմամբ, ցամաքով շրջապատված, 3 մլն բնակչություն ունեցող երկիրը շրջափակման ենթարկվեց Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից:
Բլոկադայից հետո ԱՄՆ Կոնգրեսը 1992 թվականին ընդունեց Ազատության աջակցության ակտի 907 բանաձևը, որը թույլ չի տալիս ուղղակիորեն ԱՄՆ կողմից աջակցություն տրամադրել Ադրբեջանին, քանի դեռ այդ երկիրը հստակ քայլեր չի ձեռնարկել՝ վերացնելու շրջափակումը, այլ պատժելի գործողությունները և Հայաստանի, և ԼՂՀ նկատմամբ:
«Այդպիսով Ադրբեջանը դարձավ միակ հետխորհրդային երկիրը, որը աջակցություն չէր ստանում Միացյալ Նահանգներից: Այս քաղաքականությունը մնաց անփոփոխ մինչև սեպտեմբերի 11-ի հարձակումները: Նախագահ Բուշը պահանջեց վերացնել 907 բանաձևը, որով արդեն թույլ էր տալիս Ադրբեջանին ստանալ ԱՄՆ օգնությունը: Այդ տարվանից հետո ամեն տարի նավթային պաշարներով հարուստ կասպյան երկիրը որպես ԱՄՆ օգնություն է ստանում 20 մլն ԱՄՆ դոլար»,- գրում են հեղինակները:
Փորձագետները հիշեցրել են, որ 2016 թվականի ապրիլին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցավ բռնության ամենամեծ դրսևորումը 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագրի ստորագրումից հետո: Այդ հարձակումների ժամանակ Ադրբեջանը խախտել է 907 բանաձևով նախատեսված պայմանները: «Ակնհայտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը՝ ադրբեջանական բանակի սպաները, ովքեր որպես ԱՄՆ կողմից տրամադրվող օգնության մաս պատրաստություն են անցել ԱՄՆ բանակում, սպանվեցին հայկական Թալիշ գյուղում ապրիլյան գործողությունների ժամանակ: Գնդապետ Վուլգար Յուսիֆովը մարզվել է 2007 թվականին Արիզոնայում՝ ԱՄՆ բանակի հետախուզական կենտրոնում: 2016 թվականի ապրիլի 3-ին նա էր ղեկավարում հատուկ ուժայինների ջոկատը, որը հարձակվեց գյուղի վրա: Մյուս գնդապետը՝ Մուրադ Միրզաևը, 2005-2006 թվականներին հաճախել է Սան Անտոնիոյի պաշտպանական լեզվի ինստիտուտ:
Այս խախտումներն ավելի սարսափելի են դարձնում այն զզվելի հանցագործությունները (ինչպես գլխատումները և երեք տարեց քաղաքացիական անձանց խեղումները), որոնք իրականացվել են այս մարդկանց հրամանով»,- նշել են հոդվածագիրները՝ հիշեցնելով, որ ադրբեջանական կողմի հանցագործություններից հետո Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը և դեմոկրատ Էլիոթ Էնգելը պահանջեցին «Լեհիի օրենքով» հետաքննություն սկսել Ադրբեջանի նկատմամբ:
«Որպեսզի միջազգային հանրությունը Ադրբեջանից լայնամասշտաբ ռազմական արկածախնդրություն չակնկալի, ինչպես տեղի ունեցավ 2016 թվականի ապրիլին, ԱՄՆ-ն պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը՝ օգնություն տրամադրելու առանց այն էլ հարուստ ագրեսորին, որը խախտում է ԱՄՆ օրենքը»,- եզրափակել են հեղինակները:

Azerbaijani Aggression Shouldn't Be Rewarded With U.S. Aid – Forbes on NK conflict
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. Due to the Soviet Union’s policy of divide and rule, the dissolution of the U.S.S.R. unleashed devastating wars over disputed territories. The longest running territorial dispute in the post-Soviet space has been over Nagorno-Karabakh (NKR or Artsakh) between Armenia and Azerbaijan. This conflict is unique because it is not a proxy war between Russia and the West, and it's fascinating considering America’s posture during its early stages, experts on Caucasus Movses Ter-Oganesyan and Suren Sargsyan wrote in an article in Forbes magazine.
“Nagorno-Karabakh had a 90% Armenian population, but Josef Stalin transferred it to the rule of Soviet Azerbaijan to sow ethnic unrest, making both groups easier to control. In 1991, NKR held a referendum and declared its desire to become an independent state. Unable to stomach the overwhelming support for secession, the Azeri government began the indiscriminate shelling and blockade of the civilian population of the enclave. This episode was preceded by bloody pogroms of Armenians in the Azeri cities of Baku, Sumgait, and Kirovabad, as well as state sponsored deportations called Operation Ring”, the article says.
The authors underscore that Armenia did not remain idle after witnessing Azerbaijan’s targeting of NKR’s civilian population, with many fearing that the Azerbaijani belligerence was a prelude to yet greater violence akin to the Armenian Genocide, perpetrated by Ottoman Turkey at the turn of the 20th Century.
While Artsakh was receiving support only from Armenia, Azerbaijan was receiving support from Turkey, Afghan mujahedeen and Chechen Islamists.
Due to Armenia’s victories on the battlefield against Wahhabi and Azerbaijani extremists, the landlocked country of 3 million is blockaded by Turkey and Azerbaijan.
Due to this blockade, U.S. Congress passed Section 907 of the FREEDOM Support Act in 1992, banning direct aid from the U.S. to Azerbaijan unless Azerbaijan takes demonstrable steps to cease all blockades and other punitive uses of force against Armenia and NKR.
“Azerbaijan thus became the only country in the post-Soviet space slated to not receive U.S. aid.
This policy remained unchanged until just after the 9/11 terror attacks. President Bush requested a waiver of 907 to allow Azerbaijan to receive aid. Every year since then, the president has waived 907 allowing this oil-rich nation on the Caspian Sea to receive $20 million in American aid.”
The authors also reminded that April 2016 saw the biggest explosion of violence along the Line of Contact between NKR and Azerbaijan since the 1994 ceasefire agreement signed by Armenia, NKR, and Azerbaijan.
In launching these attacks, Azerbaijan violated the preconditions set by Section 907.
In an obvious violation of the ceasefire terms, Azerbaijani Army officers trained by the U.S. Army as part of the U.S. aid to Azerbaijan were found killed in action in the Armenian village of Talish during the fighting in April. Colonel Vugar Yusifov was trained at the U.S. Army Intelligence Center at Fort Huachuca, Arizona in 2007. On the night of April 3, 2016, he commanded the Special Forces Unit that attacked the village. Lieutenant Colonel Murad Mirzayev attended the Defense Language Institute in San Antonio, TX in 2005-6. He also completed Marine Corps officer training courses in Quantico, VA and Fort Lejeune, NC.
"What makes these violations more brazen are the heinous crimes (multiple beheadings, and the execution and mutilation of three elderly civilians) attributed to the regiments commanded by these men. The crimes prompted bipartisan calls for Leahy Law investigations by House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce (R-CA), and Ranking Democrat Eliot Engel (D-NY).
Lest the international community wait for Azerbaijan to engage in large scale military adventurism as witnessed in April 2016, America needs to rethink its position of providing aid to an already wealthy aggressor which violates U.S. law”.