ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեն միտված է երկարաժամկետ տնտեսական աճի ապահովմանը. Վարդան Արամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի հիմքում կայուն և երկարաժամկետ նպատակի հասնելն է: Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
«Եթե մենք ցանկանում ենք պերմանենտ լուծումներ տալ տարբեր տեսակի խնդիրների, այդ թվում՝ սոցիալական բնույթի խնդիրներին, մեզ համար կարևոր է, որպեսզի ունենանք կայուն և բարձր տնտեսական աճ: Մենք պետք է հավակնենք 5 տոկոսանոց, ոչ թե երեք տոկոսանոց տնտեսական աճի: 3 տոկոսանոց տնտեսական աճը մեզ հնարավորություն չի ընձեռում մեր առջև ծառացած խնդիրները կայուն կերպով լուծելու»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց նա:
Նախարարը հավելեց, որ տարբեր տնտեսական ցիկլերում հարկաբյուջետային քաղաքականությունը պետք է լինի խելամիտ, իսկ այդ խելամտությունը բխում է նրանից, որ այն պետք է մշտապես լինի տնտեսական աճին օգնող գործոն: «Հակառակ պարագայում մենք ունենում ենք խնդիրներ և միջնաժամկետ, և երկարաժամկետ հատվածում»,- ընդգծեց Վարդան Արամյանը:
Նախարարը տնտեսական կայուն աճի համար կարևորեց նաև պետական պարտքի կայունացումը: Նրա խոսքով՝ կառավարությունը փորձել է ներկայացնել այնպիսի բյուջե, որը 2018թ. հնարավորություն է ընձեռում պետական պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը մեկ տոկոսային կետով նվազեցնել:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Armenia’s 2018 state budget draft aims at reaching a stable and long-term goal, finance minister Vardan Aramyan said during the discussion of the budget draft at the joint session of parliamentary standing committees, reports Armenpress.
“If we want to give permanent solutions to different issues, including social issues, it’s important for us to have a stable and high economic growth. We should seek for 5% economic growth rather than 3%. The 3% economic growth doesn’t enable us to steadily solve our problems”, the minister said.
He added that in different economic cycles the fiscal policy should be smart. “Otherwise we face problems both in the medium and long term”, he stated.
The minister highlighted the importance of stabilization of state debt for stable economic growth. According to him, the government tried to present a budget which enables to reduce the state debt-GDP ratio by one percentage point for 2018.